BTG-vrh
Početna stranica > Novosti

Prvi čip koji funkcioniše kao ljudski mozak

Prvi čip koji funkcioniše kao ljudski mozak
09.08.2014. god.

Naučnici kompanije IBM predstavili su prvi neurosinaptički računarski čip da rekordnom skalom od milion neurona i 256 miliona sinapsi pogodnih za programiranje, koji bi mogao da započne eru ogromnih neuronskih mreža.

Sa 5,4 milijarde tranzistora, potpuno funkcionalan i u svom prvom obimu proizvodnje, čip, koji je inspirisan funskionisanjem mozga, trenutno je jedan od najvećih CMOS čipova ikada napravljenih.

Zasnovan je na Samsungovoj procesnoj tehnologiji od 28nm, ima integrisanu mrežu od 4.096 neurosinaptičkih jezgara, ali troši samo 70mW kad funkcioniše u realnom vremenu, što je manje energije od modernog mikroprocesora.

Značajno dostignuće, objavljeno u Science-u u saradnji sa Cornell Tech univerzitetom, predstavlja značajan korak napred u pogledu uvođenja kognitivnih računara u društvo.

„Predviđamo nove generacije sistema informacionih tehnologija – koji dopunjuju današnje fon Nojmanove uređaje – koje pokreću razvojni ekosistemi sistema, softvera i usluga“, rekao je glavni naučnik IBM-a pri sektoru za računarska dostignuća inspirisana funkcionisanjem mozga, Dharmendra S.

On je istakao da to dostignuće potvrđuje lidersku ulogu IBM-a u promjenama, koje su od ključnog značaja u istoriji računarstva, putem dugoročnih investicija u organske inovacije, saopšteno je juče iz te kompanije.

 



  • Izvor
  • Tanjug/ capital.ba


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...


 Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn

Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il


Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni.

Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...


Kompanija Microsoft priznala je da su hakeri uspeli da ukradu deo izvornog koda operativnog sistema Windows, kao i još nekoliko softvera koji su u fazi izrade.


Ostale novosti iz rubrike »