eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

„Rosatom“ pokrenuo reaktor trećeg energetskog bloka u Kini

„Rosatom“ pokrenuo reaktor trećeg energetskog bloka u Kini
30.09.2017. god.


U saradnji Rusije i Kine u Tjanvanskoj nuklearnoj elektrani, uspešno je pokrenut reaktor trećeg energetskog bloka, izgrađen uz podršku Rusije.

„Dvadeset osmog septembra u 23.27 pokrenut je reaktivni sistem energetskog bloka tri Tjanvanske nuklearne elektrane. Počela je kontrolisana lančana reakcija, sistemi kontrole zabeležili su pojavu prvih neutrona“, saopštio je generalni izvođač radova, grupa ASE kompanije „Rosatom“.

Kapacitet reaktora povećavaće se postepeno do nivoa koji je dovoljan za proizvodnju energije. Očekuje se da će se to dogoditi ove jeseni, a početak komercijalne eksploatacije bloka tri planiran je za februar naredne godine.

Tjanvanska nuklearna elektrana je najveći objekat rusko-kineske ekonomske saradnje. 2007. godne uspešno je završena izgradnja energetskih blokova jedan i dva, čiji je kapacitet po hiljadu megavata.

Ova nuklearna elektrana važi za jednu od najpouzdanijih i najbezbednijih na svetu. Upravo je u prva dva bloka Tjanvanske stanice postavljen „hvatač jezgra“, jedinstveni izum ruskih nuklearnih inženjera, koji predstavlja jedan od specijalnih sistema zaštite nuklearnih elektrana.

„Prva dva bloka, koja smo izgradili u saradnji s kineskim kolegama, su među najboljima u zemlji. Na Tjanvanskoj platformi smo upotrebili naše najnaprednije izume i tehnologiju u oblasti nuklearne energetike i upravljanja izgradnjom. Nadamo se da će drugi segment elektrane efikasno služiti kineskom narodu, učvršćujući saradnju naših zemalja“, naveo je šef grupe ASE Valerij Limarenko.

Ranije je saopšteno da Kina poziva Rusiju da učestvuje u izgradnji najmanje dva bloka nove nuklearne elektrane od šest blokova na istoku zemlje.

Do kraja ove godine očekuje se da će biti potpisan sporazum o zajedničkoj izgradnji energetskih blokova sedam i osam Tjanvanske nuklearne elektrane. Za njih „Rosatom“ nudi najsavremenije reaktivne uređaje VVER-120, koji odgovaraju najvišim standardima efikasnosti i bezbednosti.

Još jedan pravac razvoja rusko-kineske nuklearne saradnje su i reaktori na brzim neutronima, koji, kako se smatra, imaju brojne prednosti za razvoj nuklearne energetike, jer omogućavaju zatvaranje nuklearnog ciklusa. Rusija i Kina mogu da sarađuju i na nuklearno-energetskim projektima u drugim zemljama. 



  • Izvor
  • Foto: Dmitriй Norov / Kommersantъ/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskva koristi multilateralne formate van kontrole SAD da bi zaobišla ograničenja, izjavio je ministar spoljnih poslova


Visoki diplomata je izjavio da će EU možda morati da postane „kreativnija“ u pronalaženju novca za Kijev

Nemački kancelar je pojasnio da će profit dobijen od sredstava Moskve u EU biti upotrebljen za naoružavanje Kijeva


Ursula fon der Lajen je prethodno deblokirala preko 10 milijardi evra kako bi obezbedila podršku Budimpešte za pomoć Ukrajini

Moskva prkosi apokaliptičnim prognozama, piše časopis


Poljoprivredni proizvođači u Poljskoj su ogorčeni što njihovi ukrajinski konkurenti mogu da prodaju žito u EU bez plaćanja carina


Ostale novosti iz rubrike »