BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Misteriozna nova vrsta prvi put u istoriji otkrivena pomoću snimka visoke rezolucije

RT: Misteriozna nova vrsta prvi put u istoriji otkrivena pomoću snimka visoke rezolucije
01.12.2020. god.

 


Istraživači Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (
NOAA) su prvi put u istoriji identifikovali novu vrstu ktenofore koristeći samo snimke visoke rezolucije sa drona koji je zaronio u duboke vode.

Želatinoznog morskog beskičmenjaka ili „duboko-morsku grudvicu“ Duobrachium sparksae spazio je uređaj na daljinsko upravljanje 2015. godine kod obala Portorika na dubini od 3.900 metara.

Dron koji je zaronio do morskog dna sačinio je nesvakidašnje snimke čudnog stvorenja nalik grudvicama, čija je dužina manja od milimetra.


Iako su snimci nastali 2015. godine, naučnici su želeli da budu apsolutno sigurni pre nego što su obelodanili da je otkrivena nova vrsta i odvojili su vreme mukotrpno pregledavajući snimke podvodne ekspedicije.

Klasifikacija novih vrsta obično zahteva opsežna laboratorijska ispitivanja, što je izuzetno teško kod ovih vrsta jer one ne mogu dugo da opstanu van svog prirodnoh staništa - duboke vode.

„Nemamo iste mikroskope kao u laboratoriji, ali video snimak može da nam da dovoljno informacija da bismo detaljno razumeli morfologiju, poput lokacije njihovih reproduktivnih organa i drugih aspekata“, objasnio je morski biolog, Alen Kolins.

Duobrachium sparksae  ima telo nalik balonu iz kojeg se pružaju dva dugačka pipka koja su, u najmanje jednom slučaju, primećena kako održavaju životinju blizu morkog dna, što može olakšati hranjenje.

„Kreće se poput balona sa toplim vazduhom koji je prikačen za morsko dno, održavajući određenu nadmorsku visinu iznad njega. Da li je pričvršćen za morsko dno, nismo sigurni. Nismo primetili direktnu povezanost, ali izgleda da organizam dodiruje morsko dno“, kaže okeanograf Majk Ford.

Poznato je između 100 i 150 vrsta rebronoša, a uprkos svojoj neobičnoj sličnosti, nisu povezani sa meduzama, iako su mesožderi - hrane se malim člankonošcima i larvama koje se nalaze u dubini.

S obzirom na ekstremne uslove u kojema živi ova vrsta, istraživači nisu sigurni kada bi sledeći put mogli da ugledaju ovog izvanrednog stvorenja.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »