BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Moskva siti: Sedam neobičnih činjenica o biznis-centru ruske prestonice

Moskva siti: Sedam neobičnih činjenica o biznis-centru ruske prestonice
09.08.2020. god.


Moskva-Siti je živopisni klaster nebodera koji krije neke neverovatne tajne.

Svetski rekord u hodanju po žici

Jedan od sportista koji je postavio svetski rekord

Rekord je 2019. godine postavio tim od sedam sportista iz Rusije, Nemačke, Francuske i Kanade. Bilo je to 8. septembra, na Dan Moskva-Sitija. Žica je montirana na visini od 350 metara iznad tla između nebodera „OKOˮ i „Nevaˮ. Razdaljina među njima je 245 metara. Prvi je ovaj put prešao Fride Kune iz Nemačke. Sportisti nisu samo hodali, nego su izvodili i neke zapanjujuće vratolomije. Njihov rekord je 103 metra viši od prethodnog, postavljenog u decembru 2016. u Meksiko Sitiju, Rusia beyond. 

Dominatna visina u Evropi
Panorama Moskva-Sitija

7 od 10 najviših evropskih nebodera nalazi se u Moskva-Sitiju. Nekada je neboder „Vostokˮ iz kompleksa „Federacijaˮ takođe bio i najviši u Evropi. Međutim, 2018. godine izgradnjom „Lahta Centraˮ visokog 462 metra u Sankt Peterburgu, „Vostokˮ je pao na drugo mesto. Treće mesto zauzima južna kula kompleksa „OKOˮ (354 metra). Četvrta je viša od kula „Nevaˮ (354 metra). Peto mesto drži kula „Merkurˮ  (339 metara), šesto „Šardˮ u Londonu (310 metara), sedma je kula „Evroazijaˮ (309 metara), osma kula „Moskvaˮ iz kompleksa „Gorod stolicˮ (Grad prestonica) sa 302 metra. Deveta po visini u Evropi je kula „Komercbankˮ u Frankfurtu (298 metara). I konačno, 10. mesto pripada nižoj kuli kompleksa „Nevaˮ (296,9 metara).

Neostvarena kula „Rusijaˮ

Projekat nebodera „Rusijaˮ ser Normana Fostera

Da su svi planovi Moskva-Sitija ostvareni, „Lahta Centarˮ u Sankt Peterburgu ne bi imao šanse da se diči kao najviši u Evropi. Boris Thor, arhitekta koji je dizajnirao koncept Moskva-Sitija, planirao je da kula „Rusijaˮ bude upadljivo najviša. Prema njegovom projektu, bio bi to zlatni cilindrični neboder visok 600 metara sa vrhom koji je inspirisan ruskim zvonicima. Zatim je projekat redizajnirao čuveni britanski arhitekta Norman Foster. On je „Rusijuˮ osmislio kao piramidu sa šiljkom. Trebalo je da bude visoka 612 metara, a zajedno sa šiljkom bi dosezala 744,5 metara (radi poređenja, najviša na svetu Burdž-Kalifa u Dubaiju bila bi samo 83,5 metara viša od nje). Nažalost, investitori su se suočili sa velikim finansijskim problemima zbog ekonomske krize 2008. godine, pa „Rusijaˮ nikada nije podignuta. Na njenom mestu su 2019. godine podignuti kompleks kula „Nevaˮ i tržni centar.

Promenjen izgled kule „Federacijaˮ

Projekat kompleksa „Federacijaˮ sa šiljkom i izgled kompleksa po završetku izgradnje

Prema prvobitnom projektu kula „Federacijaˮ je dizajnirana da podseća na brod sa jarbolom i dva jedra. Jarbol je trebalo da bude predstavljen staklenim tornjem između kula. Planirano je da se u njemu nalazi brzi lift. Na vrhu tornja trebalo je da bude vidikovac. Ali brod je tokom izgradnje izgubio jarbol. Stručnjaci iz Muzeja Moskva-Sitija, koji se nalazi u neboderu „Imperijaˮ, kažu da je izgradnja tornja obustavljena najpre zbog požarne bezbednosti, a zatim i zbog toga što bi toranj predsavljao opasnost za letove helikopterom, jer bi zraci koji se reflektuju o njega mogli da zaslepe pilote. Zato je polupodignuta konstrukcija demontirana. A vidikovac je otvoren na kuli „Vostokˮ (koja je deo kompleksa).

Otvoreni prozori na kuli „Federacijaˮ

Otvoreni prozori na restoranu

Svi znamo da se prozori na višim spratovima različitih nebodera obično ne otvaraju. Eksperti kažu da to zapravo nema veze sa bezbednošću ljudi. Ispasti kroz prozor sa velike visine iz bilo koje zgrade je najčešće fatalno. Razlog za neotvaranje prozora je ventilacioni sistem. U neboderu on se reguliše mehanički i zgrada ima sopstvenu klimu. Ali u kuli „Zapadˮ kompleksa „Federacijaˮ prozori se otvaraju. Na 62. i na najvišem spratu kule nalazi se restoran „Sixtyˮ. Tu su prozori opremljeni specijalnim hidrauličnim sistemom. Otvaraju se na kratko uz pratnju klasične muzike, pa gosti mogu da vide izvanredne prizore Moskve i zabeleže ih svojim kamerama.

Napuklo staklo na kompleksu „Federacijaˮ

Kompleks kula „Federacijaˮ. „Zapadˮ je niža kula

Gosti restorana „Sixtyˮ na vrhu kule „Zapadˮ verovatno će se iznenaditi kada vide napuklo staklo na nekim panelima. To je osobito neobično, ako se uzme u obzir da se radi o posebnoj vrti stakla. Ono je veoma čvrsto i ne može se razbiti nakon ugradnje. Na primer, tokom eksperimenata, ljudi su na prozore bacali najrazličitije teške predmete, ali se ono nije razbilo. Napukli delovi stakla na kuli „Zapadˮ bili su oštećeni prilikom transporta. S obzirom da je svaki deo zakrivljen na specifičan način kako bi se dobila glatka površina, procenjeno je da bi proizvodnja novog seta prozora i njihov prevoz u Rusiju bili preskupi. Osim toga, investitor je imao finansijske probleme (zbog finansijske krize 2008), pa je kula „Vostokˮ čak nekoliko godina stajala nezavršena. Zato su instalirani napukli paneli.

Najviši restoran u Evropi

Kompleks OKO. Južna kula je viša

„Birdsˮ, još jedan restoran u Moskva-Sitiju, izuzetan je po svojoj lokaciji. Otvoren je krajem 2019. na 84. spratu južne kule kompleksa OKO. Gosti restorana mogu da uživaju u zapanjujućem panoramskom pogledu sa visine od 336 metara. 28. januara stručnjaci Knjige rekorda Rusije proglasili su ovaj restoran najvišim u Evropi, što je korak ka prijavi za Ginisovu knjigu rekorda.

Julija Afanasenko, Rusia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »