BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gde u Rusiji živi jedina slovenska aždaja?

Gde u Rusiji živi jedina slovenska aždaja?
11.03.2018. god.
„Gde Gora“ iz drevnih ruskih legendi postala je stvarnost, u kojoj se čak i čuda dešavaju.

Ako pitate Rusa kud je krenuo, možete od njega dobiti odgovor: „Na Kudikinu Goru (u slobodnom prevodu „Na Gde Goru“) da ukradem malo paradajza“. Šta to znači? Ta fraza se koristi kada čovek ne želi da otkrije sagovorniku svoje planove. 

Legendarnu goru nikada niko nije video i niko ne veruje da ona postoji. Ali, eto, mi smo nedaleko od Moskve pronašli to mesto, i videli da tamo bajka postaje stvarnost.

Nije lako doći do Kudikine Gore. Ona se nalazi 260 kilometara južno od Moskve u Lipeckoj oblasti. To je uzvišenje okruženo brežuljcima i jarugama, skriveno među zabačenim selima i šumama na obali reke Don. Najbliži grad Zadonsk udaljen je 16 km, dok je regionalni centar Lipeck udaljen 72 kilometra.

Ovde nema antenskih stubova tako da su mobilni telefoni beskorisni komadi plastike. GPS navigatori rade, ali sa prekidima. Samo najodlučniji dolaze ovamo, a meštani već znaju šta stranci traže i ljubazno im pokazuju put. Za svakoga ko dođe veliko je iznenađenje što uzvišenje nije pusto. Svakog vikenda hiljade ljudi dolaze ovamo da pobegnu od stvarnosti.

Fantastična slovenska aždaja i njeni pitomci
 

Kudikina Gora je besplatni park za razonodu koji su 2007. godine osnovali uspešni poljoprivrednici na nekada pustim poljima. Ako neko očekuje da će videti nešto slično Diznilendu ili parku Port Aventura, grdno se vara. Na ogromnoj teritoriji od 500 hektara nema ni ruskih ni američkih vratolomija, nema čak ni kuće sa ogledalima. Ali ipak vas ovde nikako ne napušta osećaj prisustva magije.

Prvo što ćete ugledati pri ulasku u park je džinovska troglava aždaja na vrhu uzvišenja. Rusi je zovu Zmaj Gorinič (bukvalno „Zmaj sa gore“). Prema slovenskom folkloru, ovaj zmaj čuva Kalinov most koji simbolizuje granicu između života i smrti. On može i da razgovara sa ljudima. Obično ima tri glave i toliko je veliki da zaklanja sunce. Ljudima uliva jezu, može da bljuje iskre, dim i oganj.

Ruske bajke opisuju kako bogatiri, ruski junaci, pobeđuju aždaju koja pokušava da ih usmrti bljujući oganj. Međutim, Zmaj Gorinič u ovom parku je omiljena atrakcija. Svakog vikenda u 18:30 možete videti mitskog ruskog zmaja kako bljuje vatru i preti, ali uopšte mu ne morate odrubiti glavu.

Ko živi u parku?
 

Zmaj je domaćin i čuvar drugih žitelja ovog parka – konja različitih vrsta, lama, alpaka, kamila, jelena, pa čak i kengura i nojeva. Egzotične životinje ovde žive u svom ograđenom prostoru i mogu slobodno da se šetaju po ovom „safari parku“. Teško je i zamisliti kako se alpaka igra sa lamom, ali ovde je to uobičajena pojava.

Postoji čak i škola jahanja za tinejdžere. U njoj se oni uče da jašu, ali i da se brinu o životinjama. Ždrebad prati svoje roditelje tokom treninga i sve to doživljava kao igru i upoznavanje sa ljudima.

Čudesna voda

 

Pored egzotičnih životinja, slovenski zmaj čuva i obližnje prirodne izvore. Mnogi Rusi veruju da ti izvori imaju lekovitu moć. Prema folkloru, voda je neiscrpni izvor života. Svi izvori koji su nastali posle prirodnih katastrofa odmah su proglašeni za sveta mesta. Možete se i sami uveriti u lekovitu moć „zmajevih izvora“!

Don je jedna od najvećih reka u Rusiji. On je čuven po svojim izvorima. Dva takva izvora se nalaze na Kudikinoj Gori. Oni su čisti i smatra se da su korisni zbog visoke koncentracije srebra. „Izvor mudrosti“ iza Zmaja Goriniča čak ima i zatvorenu „banju“ (rusko parno kupatilo). U „Oku proleća“ ispod džinovskog drvenog Trojanskog konja možete se umiti ledenom vodom i natočiti je u flašu. Meštani i radnici parka brižno čuvaju oba ova izvora.

Još malo akcije!

 

Ako ste ljubitelj tradicije i dolazite leti, možete se sresti sa žiteljima „grada ruskih narodnih majstora“ i učestvovati u raznim festivalima i interaktivnim predstavama. Kada brežuljke pokrije meki beli sneg vreme je za zimske aktivnosti. Oprobajte se u tjubingu ili zorbingu.

Pored toga, nemojte zaboraviti da se popnete na najvišu tačku parka i vidite skulpturu sedam anđela koji uživaju u lepom pogledu držeći se za ruke.

Ana Sorokina, Julija Šamporova,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Vjačeslav Placinda / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »