BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Na groblju sovjetskih automobila ili u raju oldtajmera

18.11.2017. god.


Bogata kolekcija retkih sovjetskih automobila očekuje posetioce u muzeju na otvorenom 300 km od Moskve. Nažalost, zbog lošeg stanje većine eksponata muzej više liči na groblje. 

 

Mihail Krasinec

Jednog dana već dalekih 90-ih godina bivši učesnik auto-trka Mihail Krasinec je konačno shvatio koji je njegov životni cilj i počeo da skuplja stare sovjetske automobile. Kada je moskovska ulica na kojoj je tada živeo već bila zatrpana svakojakim kršem, Mihail je odlučio da mu treba nešto veći prostor.

Prodao je svoj stan i kupio kuću u selu Černousovo u Tulskoj oblasti, 300 km od glavnog grada Rusije. Ovde je nastao njegov divan muzej „Automobili SSSR“.

Na širokom polju stoji oko 300 automobila. Većinom modeli od 40-ih do 90-ih, putnički automobili i glomazni kamioni.

Održavanje muzeja nije nimalo jeftino. Mihail je imao sreće da 2004. „Automobili SSSR“ steknu zvanični status oblasnog muzeja. Ali i dalje postoji preka potreba za finansiranjem.

Na otvorenom preko cele godine, pod snegom i kišom, svi automobili i kamioni muzeja traže dobar remont. Neki su dovedeni u red, ali mnogi se raspadaju. Mihail sa svoje dve ruke nije u stanju da se pobrine za svaki eksponat.

Automobili i kamioni nisu samo nabacani na polju bez ikakvog reda. Poređani su prema godini proizvodnje, što mogućava da se prati čitava istorija sovjetske automobilske industrije.  

Probiti se do ovog polja bez terenskog vozila takođe nije lako. Ali vredi pokušati. Posetioci mogu sesti za svaki volan, razgledati i fotografisati automobile sa svih strana.

Kolekcija ima i nekoliko jedinstvenih primeraka. Dva „moskviča“ sa volanom na desnoj strani su bila napravljena specijalno za englesko tržište. Tu su i neke starine stranih proizvođača: Mercedes Benz W108, Opel Rekord S, Buick Special 8, i td.

Mišljenja o ovom muzeju su podeljena. Neki kažu da Mihail Krasinec radi odličnu stvar, skupljajući ove oldtajmere, drugi misle da je običan đubretar.

Neki mu savetuju da zaradi na prodaji retkih primeraka privatnim kolekcijama. Ali Krasinec želi da sačuva sve eksponate svog bogatog muzeja za naredne generacije.

Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Stanislav Kovalevič / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »