BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Njeno veličanstvo votka: Istorija najpoznatijeg ruskog napitka

Njeno veličanstvo votka: Istorija najpoznatijeg ruskog napitka
22.08.2017. god.
Rusi nisu izmislili votku ali su je rado prihvatili, i ona im je zatim vekovima donosila i veselje i nesreću.


„Votka je ulje za podmazivanje koje smanjuje tenziju između Rusa i stvarnosti koja ih okružuje“, rekao je jednom savremeni ruski pesnik Dmitrij Bikov. „Bez votke bi se ranjiva ruska duša i surova stvarnost međusobno iskrzale, ali alkohol pomaže Rusima da se bore sa svetom“.

Bikov se, naravno, našalio. Vekovni stereotip ne odgovara istini jer ne voli svaki Rus votku. Možda je teško poverovati, ali ima Rusa koji čak mrze ovo „ulje za podmazivanje“. Lav Tolstoj je u 19. veku oštro kritikovao ljude koji piju. „Teško je zamisliti kako bi društvo bilo srećno kada bi ljudi prestali da se truju votkom, vinom i duvanom“, rekao je on jednom prilikom.

Votka se, međutim, uvek dovodi u vezu sa celom Rusijom, neodvojivim delom takozvanog „Evropskog pojasa votke“ gde je ovaj napitak vremenom postao najpopularnije alkoholno piće, zasenivši vino i pivo. Ali to nije uvek bilo tako.

„Živa voda”

Rusi ni sami sa sigurnošću ne mogu da kažu kada je votka prodrla u Rusiju, ni kada je postala toliko popularna. Postoji mit da je Dmitrij Mendeljejev, tvorac periodnog sistema elemenata, prvi napravio standardnu jaku votku sa 40% alkohola i da je to bilo 1894. godine, tako da je on kasnije smatran ocem ovog napitka, ali sve to nije istina. Votku su Rusi pili daleko pre Mendeljejeva.


Izvor: Marina MironovaIzvor: Marina Mironova

Po mišljenju istoričara Aleksandra Pidžakova, alkohol je „marinirao” jetru stanovnicima Carske Rusije još u 15. i 16. veku. On kaže da su Rusi bili inspirisani Evropom u kojoj su italijanski učenjaci eksperimentisali sa „živom vodom“, praveći alkohol destilacijom fermentisane komine. „Živa voda“ je bila vrlo jaka, skoro kao čist alkohol. Rusi su je iskoristili za stvaranje prve sorte „hlebnog vina“. Prema tome, sve je počelo u 16. veku. Taj rani tip votke su Rusi čak i izvozili u inostranstvo.

Privilegija plemstva

Votka je bila jeftin proizvod, tako da se na njoj lako moglo zaraditi. U 18. veku ruske vlasti nisu želele da svaka „šuša“ pravi ovo piće, tako da je carica Jelisaveta izdala ukaz kojim se samo plemićima dozvoljava da prave i prodaju votku. Time je kvalitet votke poboljšan, jer su plemići mogli priuštiti sebi primenu metoda i korišćenje komponenata pomoću kojih je votka čišćena, između ostalog i od proteina životinjskog porekla. Dodavane su i razne arome, tako da je svaki proizvođač pravio votku posebnog ukusa.

Međutim, aristokrate nisu dugo uživale u ovim privilegijama. U 19. veku se ilegalno proizvodila loša votka od krompira. Zbog toga su zainteresovani ruski imperatori uveli monopol države na proizvodnju votke, tako da je samo vlastima bilo dozvoljeno da proizvode alkohol, a alkohol jačine 40% je usvojen kao standard.

Od državnog monopola do konkurencije

Vlada je dugo držala monopol na proizvodnju i prodaju votke, i u carskom periodu, a i posle njega, za vreme komunista. Pred početak Prvog svetskog rata 1914. godine taj monopol je bio veliki izvor novca u vlasništvu ruske države i donosio je 32% od ukupnih državnih prihoda.

Izvor: Legion MediaIzvor: Legion Media

Državna proizvodnja votke je obustavljena zbog konflikta, ali su sovjetske vlasti 1924. godine obnovile ovaj proces jer je Sovjetskom Savezu novac bio krajnje neophodan. „Socijalizam se ne može graditi u belim rukavicama“, rekao je Josif Staljin, a to znači da su boljševici i pored snažnog protivljenja pijanstvu ipak morali da  

Država je gvozdenom rukom držala ovu proizvodnju sve do raspada Sovjetskog Saveza. Tokom 1990-ih je privatni sektor iskoristio mogućnost bavljenja proizvodnjom votke i koristi je do današnjeg dana. Pa ipak, pojedini političari s vremena na vreme pokušavaju da ubede vlasti da ponovo uspostave kontrolu nad proizvodnjom alkohola u sklopu borbe protiv alkoholnih pića lošeg kvaliteta i alkoholizma uopšte.

Utvrđivanje gradiva

Sada kada ste upoznati sa načinom na koji je votka osvojila ruska srca, imamo za vas još važnije informacije zahvaljujući kojima će ovo uputstvo postati kompletnije. Uživajte!

1) Kada je u pitanju votka, najvažnije pitanje za strance je „
Kako se ona pije?

2) Istorija ruske votke prikazana kroz 
istoriju jedne fabrike votke

3) Da li je istina da svi Rusi previše piju votku (i druge vrste alkohola)?

4) 
Pet najboljih vrsta votke koje će vam pomoći da pregrmite rusku zimu

5) 
Scene iz sovjetskih filmova u kojima se pije votka

Oleg Jegorov,
Ruska reč



  • Izvor
  • foto: Izvor: Vostock-Photo / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »