BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Zanimljive stvarčice” koje je KGB konfiskovao od zapadnih špijuna

„Zanimljive stvarčice” koje je KGB konfiskovao od zapadnih špijuna
13.08.2017. god.
„Ruska reč“ predstavlja kolekciju specijalnih špijunskih uređaja i oružja koje su agenti sovjetske i ruske kontrašpijunaže i carinici oduzeli od stranih špijuna.


Štap sa skrivenom oštricom za borbu u neposrednoj blizini. Oštrica se može isukati kao mač ili se izvaditi tako da štap postane neka vrsta koplja. Ima i modela sa pojačanim rukohvatom, tako da ih špijuni mogu koristiti kao buzdovan.

Skrivene pregrade za krijumčarenje i špijunažu. Izvor: Ilja OgarjovSkrivene pregrade za krijumčarenje i špijunažu. Izvor: Ilja OgarjovOvakve skrivene pregrade su korišćene prvenstveno za krijumčarenje zabranjene robe, ali su bile pogodne i za špijune.

 

Kamere u satovima i upaljačima. Izvor: Ilja OgarjovKamere u satovima i upaljačima. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Kamere smeštene u male predmete za svakodnevnu upotrebu, poput upaljača ili ručnog sata, spadaju među uređaje koji su najčešće konfiskovani od stranih špijuna u SSSR-u i savremenoj Rusiji.

 

Predajnik ugrađen u kasetofon. Izvor: Ilja OgarjovPredajnik ugrađen u kasetofon. Izvor: Ilja OgarjovČesto su stručnjaci stranih obaveštajnih službi ugrađivali radio-odašiljače u kasetofone i na taj način omogućavali komunikaciju sa svojim agentima na sovjetskoj teritoriji.

 

Knjige za dešifrovanje šifrovanih poruka. Izvor: Ilja OgarjovKnjige za dešifrovanje šifrovanih poruka. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Za dešifrovanje šifrovanih informacija strani špijuni koriste knjige na stranim jezicima sa neočekivanim sadržajem – od bajki i romana do upustava za korišćenje tehnike.

 

Tajna pregrada u držaču za olovke i minijaturna kamera u električnom brijaču. Izvor: Ilja OgarjovTajna pregrada u držaču za olovke i minijaturna kamera u električnom brijaču. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Uobičajeni predmeti za svakodnevnu upotrebu korišćeni su za skrivanje specijalnih špijunskih uređaja ili podataka. U držaču za olovke napravljena je tajna pregrada, a u aparatu za brijanje je smeštena minijaturna kamera.

 

Predmeti sa tajnim pregradama za komunikaciju između agenata. Izvor: Ilja OgarjovPredmeti sa tajnim pregradama za komunikaciju između agenata. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Pomoću skrivenih pregrada u predmetima napravljenim od različitih materijala (plastika, metal, drvo) agenti su dobijali uputstvo za svoje misije, sredstva za šifrovanje i novac.

 

Primopredajnik skriven u torbi. Izvor: Ilja OgarjovPrimopredajnik skriven u torbi. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Primopredajnici koje su špijuni koristili za slanje podataka i prijem instrukcija iz špijunskog centra obično su bili kompaktni i mogli su se smestiti u manju torbu.

 

„Skakavci”. Izvor: Ilja Ogarjov„Skakavci”. Izvor: Ilja Ogarjov„Skakavci“ (noževi čije sečivo „iskače” iz drške) služili su špijunima da se zaštite od kontraobaveštajaca.

 

Tajne pregrade. Izvor: Ilja OgarjovTajne pregrade. Izvor: Ilja OgarjovU šupljinama skrivenim u drvenim pločicama špijuni su držali novac, tajne materijale, sredstva za šifrovanje i kodove.

 

Elektrošoker ugrađen u lampu. Izvor: Ilja OgarjovElektrošoker ugrađen u lampu. Izvor: Ilja OgarjovLampa elektrošoker je oružje za neposrednu borbu koje su koristili strani špijuni i diverzanti. Strujni udar je mogao da onesvesti neprijatelja i tako omogući špijunu da pobegne i sakrije se.

 

Pištolji u obliku ruleta i hemijske olovke. Izvor: Ilja OgarjovPištolji u obliku ruleta i hemijske olovke. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Pištolj u obliku francuskog ruleta „Le protector“ imao je deset metaka. Mali je i lako se može sakriti ili neprimento držati u ruci ili džepu. Iz neposredne blizine je smrtonosan. Iz oružja u vidu hemijske olovke moglo se pucati samo jednom.

 

Mini-kamere agenta CIA Adolfa Tolkačova sa uputstvom za upotrebu. Izvor: Ilja OgarjovMini-kamere agenta CIA Adolfa Tolkačova sa uputstvom za upotrebu. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Kontraobaveštajna služba KGB-a uhapsila je 1985. godine ineženjera Adolfa Tolkačova, koji je radio kao konstruktor u preduzeću „Fazotron“ (najveći ruski proizvođač vojnih radara). On je godinama slao agenciji CIA tajne podatke vezane za razvoj ruske avionske industrije. 1986. je osuđen na smrt i streljan.

 

Perika i veštački brkovi agenta CIA Majkla Selersa. Izvor: Ilja OgarjovPerika i veštački brkovi agenta CIA Majkla Selersa. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Zamenik sekretara američke ambasade u Rusiji i agent CIA Majkl Selers, uhapšen je u Moskvi u martu 1986. godine kada je stupio u vezu sa agentom kontraobaveštajne službe KGB-a. Američki agent je za tu priliku promenio izgled stavivši periku i veštačke brkove. Selers je posle hapšenja deportovan iz Sovjetskog Saveza.

 

Uređaj za slanje obavešajnih podataka kamufliran u granu drveta. Izvor: Ilja OgarjovUređaj za slanje obavešajnih podataka kamufliran u granu drveta. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Uređaj za prenos obaveštajnih podataka radio-vezom kamufliran u granu drveta pronašle su sovjetske službe blizu vazduhoplovne baze u Istočnoj Nemačkoj. Podatke je primala obaveštajna služba NATO-a u Zapadnoj Nemačkoj.

 

Naočare agenta CIA Genadija Smetanjina sa bočicom otrova ugrađenom u okvir i torba za ribolov agenta FBI i CIA Dmitrija Poljakova sa tajnim džepovima. Izvor: Ilja OgarjovNaočare agenta CIA Genadija Smetanjina sa bočicom otrova ugrađenom u okvir i torba za ribolov agenta FBI i CIA Dmitrija Poljakova sa tajnim džepovima. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Pukovnik Glavne obaveštajne uprave Genadij Smetanjin, koji je ponudio svoje usluge agenciji CIA, otkriven je i uhapšen od strane KGB-a 1985. godine. Imao je naočare u čijem ramu je bila skrivena bočica sa otrovom. U kutiji za naočare se nalazila instrukcija kako kontaktirati sa agentima CIA. Smetanjinu se nije pružila prilika da upotrebi otrov jer je osuđen na smrt streljanjem.

 

General-major Glavne obaveštajne uprave Dmitrij Poljakov preko 20 godina je radio za FBI i CIA. Doživeo je čak i penziju (i to dobru penziju). Uništio je evidenciju o svim svojim tajnim operacijama, izuzev jedne stvari, a to je bila torba za ribolov (sa udicama). Ona je imala tajne džepove za beležnice u kojima su zapisani kodovi za dešifrovanje. Poljakov je jednostavno zaboravio da je uništi. Streljan je 1987. godine.

 

Oprema agenta CIA Aleksandra Ogorodnjika. Izvor: Ilja OgarjovOprema agenta CIA Aleksandra Ogorodnjika. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Zamenik sekretara Sovjetske ambasade u Kolumbiji Aleksandar Ogorodnjik vrbovan je za agenciju CIA početkom 1970-ih. Kontraobaveštajna služba KGB-a ga je otkrila i uhapsila posle čega je on u junu 1977. godine izvršio samoubistvo u Moskvi. CIA nije znala za Ogorodnjikovu smrt, što je pomoglo KGB-u da identifikuje njegove zapadne kontakte u Moskvi.

 

Nož Aleksandra Ogorodnjika i kutija koju je za njega ostavila Marta Peterson. Izvor: Ilja OgarjovNož Aleksandra Ogorodnjika i kutija koju je za njega ostavila Marta Peterson. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Agent CIA Marta Peterson radila je u ambasadi, tako da je imala diplomatski imunitet. Ona je na moskovskom Krasnoluškom mostu ostavila za Aleksandra Ogorodnjika kutijucu kamufliranu u kamen. KGB je uhvatio Petersonovu na delu posle čega je ona deportovana iz zemlje.

 

Oprema Estonske obaveštajne službe. Izvor: Ilja OgarjovOprema Estonske obaveštajne službe. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Početkom 2000-ih su pripadnici Uprave federalne službe bezbednosti u Pskovskoj oblasti primetili sumnjivi automobil blizu ulaza u zgradu. U njemu su pronašli opremu za snimanje koja je pripadala Estonskim specijalnim službama.

 

Špijunska oprema agenta CIA Petra Popova. Izvor: Ilja OgarjovŠpijunska oprema agenta CIA Petra Popova. Izvor: Ilja Ogarjov

 

KGB je 1959. godine uhvatio pukovnika Glavne obaveštajne uprave Petra Popova, koga je CIA vrbovala u Austriji. On je Amerikancima dao podatke o sovjetskoj obaveštajnoj službi u Austriji i o prvoj sovjetskoj vojnoj vežbi na kojoj je primenjeno nuklearno oružje. Vojni kolegijum Vrhovnog suda SSSR-a osudio ga je 1960. godine na smrt streljanjem.

 

Koferi japanskog diplomate sa iznenađenjima u njima. Izvor: Ilja OgarjovKoferi japanskog diplomate sa iznenađenjima u njima. Izvor: Ilja Ogarjov

 

U decembru 1935. godine dve sovjetske državljanke su pokušale da pobegnu iz zemlje u koferima japanskog diplomate. S obzirom da je u pitanju bio diplomata, njegov lični prtljag nije pregledan. Međutim, zbog velike hladnoće i dugog čekanja na sovjetsko-poljskoj granici jedna od njih se odala, posle čega je i druga otkrivena. Obe su uhapšene.

 

Uređaj za slanje obaveštajnih podataka kamufliran u panj. Izvor: Ilja OgarjovUređaj za slanje obaveštajnih podataka kamufliran u panj. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Jednom je kontraobaveštajna služba KGB-a otkrila američki visokotehnološki uređaj za snimanje kamufliran u panj i postavljen blizu protivraketne baze nedaleko od Moskve. Uređaj je snimao vojnotehnološke parametre i slao podatke na vojnoizviđački satelit.

 

Mini-kamera japanskog špijuna. Izvor: Ilja OgarjovMini-kamera japanskog špijuna. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Agenti sovjetske kontraobaveštajne službe konfiskovali su mini-kameru japanskog špijuna na ruskom Dalekom istoku 1942. godine.

 

Špijunska oprema britanskog i američkog agenta Olega Penjkovskog. Izvor: Ilja OgarjovŠpijunska oprema britanskog i američkog agenta Olega Penjkovskog. Izvor: Ilja Ogarjov

 

U oktobru 1962. kontraobaveštajna služba KGB-a je uhvatila agenta MI6 i CIA, pukovnika Glavne obaveštajne uprave Olega Penjkovskog. On je mini-kamerom Minox napravio oko 5.000 fotografija sovjetskog naoružanja, što je imalo ogromnu vrednost za zapadne obaveštajne službe. Penjkovski je u maju 1963. godine osuđen na smrt streljanjem.

 

Pištolj sakriven u knjizi. Izvor: Ilja OgarjovPištolj sakriven u knjizi. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Udžbenik iz političke ekonomije (izvanredna knjiga!) sa skrivenim u njemu mađarskim pištoljem „Liliput Kal“ kalibra 6,35 mm proizvedenim 1925. godine konfiskovan je od nemačkog špijuna neposredno pred početak Drugog svetskog rata.

 

Igla sa otrovanim vrhom, lampa i pištolj sa prigušivačem američkog špijuna, pilota Frensisa Pauersa. Izvor: Ilja OgarjovIgla sa otrovanim vrhom, lampa i pištolj sa prigušivačem američkog špijuna, pilota Frensisa Pauersa. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Američki pilot Frensis Gari Pauers oboren je kod Sverdlovska (danas Jekaterinburg) 1. maja 1960. godine raketom zemlja-vazduh dok je u špijunskom avionu U-2 leteo iznad sovjetske teritorije.

 

Fragment oborenog američkog špijunskog aviona U-2. Izvor: Ilja OgarjovFragment oborenog američkog špijunskog aviona U-2. Izvor: Ilja Ogarjov

 

Pilot je uspeo da se katapultira. Kada je uhvaćen, sovjetski agenti su pronašli kod njega iglu sa otrovanim vrhom, lampu i oružje američkih specijalnih službi – pištolj High Standard HDM sa montiranim prigušivačem. Pauers je 10. februara 1962. godine zamenjen za sovjetskog obaveštajca Rudolfa Abelja koji je bio uhapšen u SAD.

 

„Ruska reč“ se zahvaljuje Centralnom pograničnom muzeju Federalne službe bezbednosti za pomoć u pripremanju fotografija za ovaj članak.

 

Autor: Boris Jegorov,
Ruska reč



  • Izvor
  • Štapovi sa oštricama. Izvor: Ilja Ogarjov / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona

U periodu renesanse, koji je obilovao kulturnim i društvenim p


Električni alati su neizostavni deo svake majstorske radionice, pružajući ne samo efikasnost, već i olakšavajući mnoge radne procese. Sa sve većim napretkom tehnologije, postali su sve sofisticiraniji i prilagođeni...


Ostale novosti iz rubrike »