BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Stari Sloveni su znali šta valja: Sedam osvežavajućih napitaka

Stari Sloveni su znali šta valja: Sedam osvežavajućih napitaka
07.08.2017. god.


Život ruskih seljaka je bio težak – zima hladna kao u Vesterosu, a leto vruće kao u Bravosu. Leti je rad u polju bio iscrpljujući, a u blizini nije bilo kafea, niti se tu negde na ćošku prodavala domaća limunada ili mirisni smuti od banane i jagoda. Zbog toga su Sloveni morali da improvizuju i prave razne osvežavajuće napitke od onoga što im je priroda nudila.

1. Kvas

Izvor: Legion MediaIzvor: Legion Media

Kvas je sasvim prihvatljiva alternativa pivu. Sloveni su pili kvas od raži i ječma, i to u svako doba dana, za vreme rada, pa čak i u toku posta. Kvas je bio jedan od glavnih specijaliteta ruske kuhinje na svakoj trpezi – od seoske do kraljevske.

Sloveni su ga često pili sa mladim lukom i crnim hlebom za večeru, a kvas od voća ili jagodastih plodova im je bio kao dezert. Postoji čak i posebna vrsta kvasa – kiseli šči. To nije čorba, nego gazirani napitak od ražanog slada.

Nije mnogo teško napraviti domaći kvas. Samo potopite prepečene kockice crnog hleba u ključalu vodu i ostavite ih 4 sata, a zatim dodajte šećer, kvasac i listiće nane. Na kraju kvas treba da se ukiseli.

2. Mors


Izvor: Legion MediaIzvor: Legion Media


Ovaj napitak od bobičastih plodova je već bio popularan u doba kada je u srednjevekovnoj Rusiji napisan Domostroj [uputstvo za vođenje domaćinstva iz 16. veka]. Mors je pravljen od kljukve, borovnice, maline i ribizle, ili od višanja.

Ako hoćete da napravite mors, procedite sok od svežih bobičastih plodova kroz sito, a zatim skuvajte preostale delove voća sa šećerom. Skuvanu smešu dodajte u mors. Bez konzervansa može da stoji nedelju dana na prohladnom mestu.

3. Sok od brusnice

Izvor: Legion Media
Izvor: Legion Media

Ovaj sok je u gostima kod Tatjane pio Evgenije Onjegin, najpoznatiji Puškinov junak. Sok od brusnice se pravi lakše nego mors.

Odaberite lepe plodove brusnice i uklonite listiće i peteljke. Potopite ih u vodu i ostavite 7-10 dana na prohladnom mestu. Zatim procedite vodu, dodajte malo šećera ili meda, i napunite flaše. Brusnicu koja vam je ostala možete iskoristiti da napravite mors.

4. Kiselj

Izvor: Legion MediaIzvor: Legion Media

Tradicionalni 
ruski kiselj je pravljen od ovsa i leti je serviran hladan kao glavno jelo. Ovseni kiselj je pravljen sa ovsenim brašnom i kuvan u ruskoj peći. Današnja varijanta kiselja se pojavila početkom 19. veka i postala popularna u aristokratskim krugovima. U sovjetsko vreme je pravljen suvi kiselj koji se lako rastvarao u toploj vodi, a zatim podgrevao. Deca su volela kiselj i često nisu čekala da se rastvori i podgreje, nego su ga žvakala i uživala u ukusu voća.

Vi možete da napravite domaći kiselj od bilo kojih bobičastih plodova ili voća. Samo dodajte kašiku skroba (od krompira ili kukuruza) ili šećera dok ga kuvate.

5. Kompot

Izvor: Legion MediaIzvor: Legion Media

Kompot su Rusi pili samo o prazniku, a ne svaki dan kao mors. Kuvali su ga od sušenih jabuka, krušaka ili šljiva. Kompot je u dobro zatvorenoj posudi mogao da stoji mesecima, tako da je to bio i način konzerviranja preostalih plodova.

Počastite sami sebe kompotom – uzimite sušeno voće, potopite u vodu, dodajte šećer i pustite da smeša provri, a zatim kuvajte 20 minuta i na kraju ohladite.

6. Sita


Izvor: Vostock-PhotoIzvor: Vostock-Photo


Drevni Sloveni su pili situ dok se nije pojavio čaj. Hladili su je pre konzumiranja što joj je pridavalo specifičan ukus.

Obično je sita pravljena od meda, koji je najpre rastvaran u toploj vodi, zatim je ceđen i na kraju hlađen. Dodavani su i začini poput karanfilića i cimeta.

7. Prostokvaša


Izvor: Vostock-PhotoIzvor: Vostock-Photo


Mleko je u srednjevekovnoj Rusiji korišćeno u svim oblicima. Čak i uskislo mleko je imalo primenu u ruskoj kuhinji. Rusi su ga dodavali u palačinke i koristili za pravljenje sira, ili su ga kuvali i od njega pravili prostokvašu.

Prostokvaša se lako pravi. Ostavite posudu sa domaćim kravljim mlekom da prenoći na toplom mestu, i ujutru ćete dobiti izvanrednu prostokvašu.

U savremenim uslovima možete dodati kašičicu kiselog mleka u obično mleko i ostaviti da prenoći na toplom mestu, ali se smatra da to nije autentična prostokvaša, tako da se ona možda neće dopasti ljubiteljima istorijske verodostojnosti .

Aleksandra Kravčenko
,
Ruska reč



  • Izvor
  • Šta su Rusi radili leti u srednjem veku kad nije bilo smutija? Izvor: Vostock-Photo / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona

U periodu renesanse, koji je obilovao kulturnim i društvenim p


Električni alati su neizostavni deo svake majstorske radionice, pružajući ne samo efikasnost, već i olakšavajući mnoge radne procese. Sa sve većim napretkom tehnologije, postali su sve sofisticiraniji i prilagođeni...


Ostale novosti iz rubrike »