BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Osam „divljih” recepata iz raznih krajeva Rusije

Osam „divljih” recepata iz raznih krajeva Rusije
01.05.2017. god.


Za vreme svakog, čak i idealno planiranog putovanja, postoji rizik da se nađete u nepredviđenim okolnostima. Posebno ako se radi o putovanju po Rusiji. Na primer, vaše zalihe hrane mogu se potrošiti mnogo pre nego što ste predvideli, a između vas i najbližeg supermarketa može se isprečiti nepristupačni planinski vrh, koji izbacuje lavu ili na kome vlada hladnoća od -50 stepeni Celzijusa. I tada ćete, da biste preživeli, hranu pripremiti od onoga što imate na raspolaganju. Izabrali smo nekoliko recepata pomoću kojih možete steći predstavu kako se u različitim regionima Rusije možete spasti od gladi.

1. Jakutija

Fotografija: Alamy/Legion-Media

Meso jakutskog konja od davnina spasava žitelje Jakutije od gladi u vreme najljućih zima, kada čovek ne može da se prehrani lovom ili ribolovom. Ždrebeće meso je veoma hranljivo i sadrži korisne materije, koje usporavaju proces starenja. Meso se seče na komade i kuva zajedno sa preprženim lukom, solju i biberom oko 15-20 minuta. Pazite da se ždrebeće meso ne prekuva, jer tada postaje žilavo i bezukusno. Pripremljeno meso služi se isečeno na tanke šnite.

2. Čukotka

Fotografija: Alamy/Legion-Media
 

Čukotka je, bez sumnje, jedno od najmanje privlačnih mesta kada je reč o gastronomskom turizmu. Ovdašnja jela mogu užasnuti čak i iskusne svetske putnike. Osim toga, neki specijaliteti su čak teško dostupni. Takav je slučaj sa lokalnim delikatesom pod nazivom „kopajka”: meso i mast sivog kita stavljaju se u džak i zakopaju u zemlju na mesec dana. Na taj način se dobija „neverovatno korisna i hranljiva masa” – tako bar tvrde ovdašnji gurmani.

Ako vas sudbina nekad nanese u ove surove krajeve, pokušajte da pripremite „mantak” – najjestivije ovdašnje jelo. Isecite kitovu kožu sa mašću na sitne komadiće, stavite je u šerpu, nalijte vodu i pustite da vri oko 20 munuta. Pre no što počnete sa jelom ne zaboravite da zatražite oproštaj od „kitovog duha”, jer je po čukotskoj mitologiji kit praroditelj svega postojećeg. Kitovo meso hrani celu porodicu, od njegovih kostiju se prave kuće, od kože se šije odeća i prave čamci, dok se kitova mast koristi za grejanje i osvetljenje.

3. Mordovija

Fotografija: Jelena Zajceva
 

Poslednji na spisku „krvoločnih” recepata je delikates „medveđe šape”. Na sreću, ne morate uloviti medveda da biste pripremili ovo jelo. Iza zastrašujućeg naziva kriju se obične faširane šnicle. Prema legendi, pre mnogo godina jedan siromašan  mordovski mladić je hteo da se oženi svojom voljenom, ali devojčin otac je postavio uslov: svadbe neće biti sve dok mladoženja u lovu ne ubije medveda i ne dokaže svoju snagu i hrabrost. Odvažni mladić je ubio medveda, ispekao njegovu šapu i poklonio je nevesti. Danas se za pripremu „medveđih šapa” koriste mlevena govedina, svinjetina i goveđa džigerica. U meso se dodaju jaja, začini i crni luk, a preko svake šnicle se poređaju dugački komadi prepečenog ražanog hleba, koji treba da predstavljaju medveđe kandže.

4. Kolsko poluostrvo

Fotografija: Lori/Legion-Media
 

Ako ogladnite na Kolskom poluostrvu, spas ćete naći u pecanju. Smatra se da je Umba, jedna od najvećih tamošnjih reka, najbolje mesto na svetu za lov na lososa. Ova riba se mresti do pet puta godišnje, tako da u reci postoje praktično neiscrpne količine lososa. Međutim, nemojte se suviše opustiti, jer sa ribarima mesto na obali dele i mrki medvedi. Nemojte pokušati da se takmičite s njima u ribarenju: ostavite im sav ulov i što pre se udaljite, inače bi taj losos mogao da bude poslednje što ćete okusiti u životu.

5. Rostovska oblast

Fotografija: Alamy/Legion-Media
 

U poređenju sa severnim regionima, ovde ćete naći veliku raznovrsnost sastojaka za pripremu jela. Predlažemo vam recept za omiljeno jelo donskih kozaka – med od lubenice. Uberite veliku zrelu lubenicu. Presecite je i odvojte koru. Iz jestivog dela lubenice iscedite sok. Kuvajte ga u šerpi, mešajući, sve dok se ne formira aromatičan gust sirup tamne boje. To je med od lubenice.

6. Astrahanjska oblast

Fotografija: Lori/Legion-Media
 

Ako se izgubite u astrahanjskoj stepi, pokušajte da nađete mesto gde žive čobani. Stanovnici stepe su poznati po svojoj gostoljubivosti, tako da sigurno nećete morati da kuvate. S poštovanjem će vas pozvati da sednete na pod i pridružite se zajedničkoj trpezi. Poslužiće vas specijalitetima lokalne kuhinje. Najpre će na sto izneti „bešbarmak” – veliku tacnu sa mesom. Naziv ovog jela znači „pet prstiju” i zato na stolu ne treba da tražite pribor za jelo. Sastav bešbarmaka je vrlo jednostavan: kuvana ovčetina, testo i crni luk. Sve to treba umakati u vreo buljon.

Čak i ako niste ljubitelj fermentisanih proizvoda od mleka, ne možete izbeći da probate kumis (fermentisani napitak od kobiljeg mleka), koji je poznat i kao „mlečno vino”. To je bilo glavno piće trgovaca na Velikom putu svile (a oni su bili eksperti za putovanja u ekstremnim uslovima). Najvažnije je da ne zaboravite da kumis sadrži nizak procenat alkohola.

7. Burjatija

Fotografija: Alamy/Legion-Media
 

Posle dugih i napornih putovanja čoveku je neophodan okrepljujući gutljaj kafe. U Burjatiji će vam ovaj napitak rado ponuditi. Za razliku od većine ruskih regiona, kafa je ovde jednako popularna kao i čaj. Ali nemojte se iznenaditi ako osetite izražen ukus soli. Kafa se ovde priprema po posebnom istočnjačkom receptu. U Burjatiji i čaj ima neobičan ukus. U njega se dodaje so, brašno, mleko i puter.

8. Sahalin

Fotografija: Alamy/Legion-Media
 

Na ostrvu Sahalin će vam žitelji, ako krenete u potragu sa hranom, najpre preporučiti da naberete dosta čičaka. Na Sahalinu je to uobičajeno jelo, kao krompir ili makarone. Recept je izuzetno jednostavan. Zeleni izdanci čička treba da odstoje u hladnoj vodi kako bi se izgubio specifičan miris trave. Zatim ih treba prokuvati u slanoj vodi, stabljike očistiti od korice, iseckati na sitne komadiće i staviti da se prže na dobro zagrejanom ulju. Proprženi čičak se posoli, pobiberi i pospe semenkama susama ili bundeve. U to se dodaju soja sos, crni i beli luk i sve prodinsta se dok ne omekša. Zatim se ovo zanimljivo jelo može služiti.

Ana Kuropatova,
Ruska reč



  • Izvor
  • Konjsko i kitovo meso, slana kafa: divlji recepti Rusije. Ilustracija: TASS / Konstantin Lemešev/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »