BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

O knjizi „Duhovni izvori ruske revolucije“

O knjizi „Duhovni izvori ruske revolucije“
17.10.2019. god.


„Duhovni izvori ruske revolucije“ – tako glasi naslov knjige Mitropolita murmanskog i mončegorskog Mitrofana Badanjina koju je na srbski jezik prevela i objavila izdavačka kuća „Bernar“ 2019. godine.

 
U Rusiji je original izdala Sveto-Trojička Sergijeva lavra, a samu knjigu je odobrio Izdavački savet Ruske Pravoslavne Crkve.   

Ovo po obimu relativno malo izdanje namenjeno je najširem krugu čitalaca. Knjiga će pre svega biti korisna za pravilno i hrišćansko shvatanje tragičnih događaja 20. veka usled kojih je uništena Ruska imperija, ubijen pravoslavni monarh, a Ruska Crkva je doživela neviđena stradanja i muke. Ovi događaji, kao što je poznato, nisu imali dalekosežne posledice samo za pravoslavnu Rusiju, već i za sve pravoslavne narode i Crkve, kao i za ceo svet u izvesnoj meri. Sve ove događaje autor analizira u pristupačnoj formi koristeći pritom istorijske činjenice i statističke podatke.
 
Knjiga će biti od koristi svim ljudima koji se zanimaju za istoriju Rusije i Ruske Crkve. Može se pročitati za par večeri i u njoj se mogu pronaći odgovori na mnoga pitanja koja ranije nisu bila razmatrana.
 
Autor detaljno analizira teme kao što su boljševička mitologija, istorija revolucionarnih tokova koji su uticali na događaje u Rusiji, ideologija ratobornog ateizma, tragična sudbina carske porodice, priroda mržnje prema Pravoslavnoj Crkvi i borbe s nacionalnim tradicijama i mnoge druge.
 
Savetujući ovu knjigu za čitanje važno je da istaknemo da ćemo bolje shvativši događaje iz nedavne prošlosti s većom sigurnošću moći trezveno da gledamo u budućnost.
 
Zanimljiva je i neobična biografija samog autora – pomorskog oficira koji je postao mitropolit.

O autoru
 
MITROPOLIT MITROFAN (BADANIN)
 
Sadašnji arhijerej Murmanski i Mončegorski Mitrofan (Badanjin) rođen je 27. maja 1953. godine u tadašnjem Lenjingradu. Završio je vojno-pomorsku akademiju i u prošlosti bio pomorski oficir. Autor je mnogih knjiga i publikacija o istoriji Krajnjeg Severa. Mornaricu napušta 1997. godine u činu kapetana II klase i potom završava Pravoslavni Sveto-Tihonovski bogoslovki institut. Monah postaje 2000-te godine po blagoslovu velikog ruskog starca iz Pskovsko-Pečerske lavre, arhimandrita Jovana Krestjankina. Uskoro postaje i magistar bogoslovskih nauka i zanima se hagiografskim nasleđem Crkve. Za episkopa Severomorskog i Umskog narečen je 2013. godine a 2018. godine ulazi u sastav Višeg crkvenog saveta kao predsednik Patrijaršijske komisije za fizičku kulturu i sport. Prvo je početkom 2019. godine određen za episkopa Murmanskog i Mončegorskog da bi već 17. marta 2019. godine bio određen za Mitropolita Murmanskog. Veliki je poštovalac dorevolucionarne Rusije i istinskim ruskim (i ne samo ruskim) monarhistima u sećanju je ostala sledeća njegova konstatacija: „Odnos prema Caru-Strastotrpcu Nikolaju II predstavlja lakmus-papir za stanje duše“…
 
SADRŽAJ
 
Uvod
 
Duhovno stradanje
 
Ko je zauzeo vlast?
 
Generatori metežnog duha
 
Laž o izvorima
 
Još jednom o boljševičkoj mitologiji
 
Intelektualac
 
Profesionalna mržnja prema Rusiji
 
Revolucija HVIII veka
 
Ratnički ateizam
 
Problem moralnih barijera
 
Prizivanje demona
 
Revolucionari u Crkvi
 
Sila koja zadržava
 
Monarhistička ideja
 
Povratak izvorima
 
Zlo u svetu
 
Car i vođe
 
Zašto 1937. godina?
 
Zaključak
 
Jeromonah Ignatije (Šestakov), Pravoslavlje


  • Izvor
  • Foto: pravoslavie.ru/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Juče se navršilo četiri godine od kada nas je napustio jedan od najvećih savremenih ruskih pisaca Eduard Venijaminovič Savenko, poznat kao Limonov.

Specijalni predstavnik Predsednika Rusije za međunarodnu kulturnu saradnju Mihail Švidkoj izjavio je da će 20. jubilarni Forum slovenskih kultura ove godine biti održan u Srbiji.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...

Predstavljanje knjige „Sveti Grgur, ostrvo užasa“ biće održano u Ruskom domu, u petak, 1. marta, sa početkom u 18.00 časova



Ostale novosti iz rubrike »