BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pet najboljih savremenih ruskih filmova o Drugom svetskom ratu

Pet najboljih savremenih ruskih filmova o Drugom svetskom ratu
07.10.2017. god.


Poslednjih desetak godina u ruskoj kinematografiji je obnovljena sovjetska tradicija snimanja kvalitetnih ratnih filmova. „Ruska reč” bira za vas 5 najboljih savremenih ruskih filmova posvećenih Drugom svetskom ratu.

1. „U avgustu 1944.”

 

Na teritoriji Belorusije koju je oslobodila sovjetska vojska redovno se emituje program radio-stanice sa pozivnim znakom „KAO”, u kome se prenose šifrovane poruke sa podacima o sovjetskoj vojsci. Odred sovjetskih kontraobaveštajaca kreće u potragu za špijunima.

Film je snimljen na osnovu romana Vladimira Bogomolova „Trenutak istine” („U avgustu 1944.”). Bogomolov je još 1975. osujetio snimanje koje je vodio litvanski reditelj Vitautas Žalakjavičijus i čak je tužio filmski studio „Mosfilm”, želeći da zabrani snimanje filma na osnovu njegovog romana. 25 godina kasnije zamalo se isto nije dogodilo sa filmom Mihaila Ptašuka. Bogomolov je smatrao da je od njegovog romana napravljen „holivudski akcioni film”, i, mada je film imao uspeha kod gledalaca, tražio je da se njegovo ime skloni sa špice.

2. „Zvezda

(2002, reditelj: Nikolaj Lebedev)

„Zvezda” je konspirativno ime grupe sovjetskih obaveštajaca koji u leto 1944. godine odlaze na teritoriju pod nemačkom kontrolom sa ciljem da otkriju tajne podatke i preko radio-stanice jave komandi lokaciju mogućeg neprijateljskog napada.

Na snimanju filma je korišćena originalna vojna tehnika izvremena Drugog svetskog rata iz kolekcije sovjetskih filmskih studija. Nikolaj Lebedev je želeo da snimi dinamičan i napet ratni triler, koji po svojem krajnje naturalističkom pristupu predstavlja kontrast u odnosu na raniju ekranizaciju istoimene novele Emanuila Kazakeviča, snimljene 1949. godine.

3. „Kukavica” (_serbianBeginIgnore_ „Kukuška”_serbianEndIgnore_)
2002, reditelj: Aleksandar Rogoškin

Nekoliko dana pre izlaska Finske iz Drugog svetskog rata Nemci su finskog snajperistu Vejka prilikom povlačenja prikovali za stenu i obukli ga u SS uniformu, kako se ne bi predao u zarobljeništvo. Istovremeno stražari do mesta saslušanja sprovode kapetana Crvene armije Ivana, koji je na osnovu dojave optužen za izdaju zemlje. Međutim, Ivanovi stražari ginu u bombardovanju nedaleko od mesta gde se nalazi finski snajperista. Laponka Ani u svoju kuću prima dvojicu vojnika iz sukobljenih armija. 

Glumica Ani-Kristina Juuso, koja je odigrala ulogu Ani, i sama je Laponka. Pre snimanja je radila na finskom radiju i nije govorila ruski.

Film je sniman u brdima iznad grada Kandalakša na obali Belog mora u Murmanskoj oblasti, nedaleko od finske granice. Naziv filma ima dvostruki smisao: kukavica (ptica) je naziv za finske snajperiste, i ujedno je to ime glavne junakinje u prevodu sa laponskog jezika. Glumica Ani-Kristina Juuso, koja je odigrala ulogu Ani, i sama je Laponka. Pre snimanja je radila na finskom radiju i nije govorila ruski.

4. „Brestovska tvrđava” _serbianBeginIgnore_ „Brestskaя krepostь”_serbianEndIgnore_
2010, reditelj: Aleksandar Kot

Nemačka vojska prelazi granicu Sovjetskog Saveza 22. juna 1941. godine. Jedan od prvih napada Nemaca bio je na Brestovsku tvrđavu kod grada Bresta u današnjoj Belorusiji. Odbrana tvrđave se koncentriše u tri žarišta otpora. Njih predvode major.

 

Interesantno je da su tokom snimanja (a film je sniman i na teritoriji Brestovske tvrđave) na nekim delovima terena pronađene neaktivirane granate, municija i nemački gumeni čamac.

 

Film je prikazan u dve verzije. Bioskopska verzija je prikazana 2010. godine, a 2011. je emitovana produžena televizijska verzija u četiri epizode pod nazivom „Tvrđava”. Interesantno je da su tokom snimanja (a film je sniman i na teritoriji Brestovske tvrđave) na nekim delovima terena pronađene neaktivirane granate, municija i nemački gumeni čamac.

5. „Beli tigar” (_serbianBeginIgnore_ „Belый tigr”_serbianEndIgnore_)
2012, reditelj: Karen Šahnazarov

Na frontu se šire glasine o nepobedivom nemačkom tenku „Beli tigar”, koji se pojavljuje neočekivano i isto tako neočekivano nestaje, uspevajući pritom da uništi desetine sovjetskih tenkova. Sovjetska komanda stvara model tenka T-34-85 specijalno za borbu protiv „Belog tigra”.

 

Film-alegorija je snimljen po motivima romana Ilje Bojašova „Tenkista”. „Beli tigar” je najveći projekat reditelja Karena Šahnazarova, koji je uveren da svaki reditelj njegove generacije (Šahnazarov je rođen 1952. godine) treba da snimi film o ratu. Film je sniman 3 i po godine, posle čega je Rusija nominovala „Belog tigra” za nagradu „Oskar” u kategoriji Najbolji film izvan engleskog govornog područja.

 

Film je sniman 3 i po godine, posle čega je Rusija nominovala „Belog tigra” za nagradu „Oskar” u kategoriji Najbolji film izvan engleskog govornog područja.

Russia beyond



  • Izvor
  • Fotografija: kinopoisk.ru / russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Milan Bojić: Kao što se vidi iz mog prethodnog teksta, prvi dan na Regi


Juče se navršilo četiri godine od kada nas je napustio jedan od najvećih savremenih ruskih pisaca Eduard Venijaminovič Savenko, poznat kao Limonov.

Specijalni predstavnik Predsednika Rusije za međunarodnu kulturnu saradnju Mihail Švidkoj izjavio je da će 20. jubilarni Forum slovenskih kultura ove godine biti održan u Srbiji.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Ostale novosti iz rubrike »