BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako je sovjetski tajni agent postao ambasador Kostarike u Italiji, Vatikanu i Jugoslaviji

Kako je sovjetski tajni agent postao ambasador Kostarike u Italiji, Vatikanu i Jugoslaviji
07.10.2017. god.


Sovjetski superšpijun Josif Grigulevič učestvovao je u planiranju ubistva Lava Trockog i sabotaži snabdevanja nacista u Drugom svetskom ratu, bio je diplomata Kostarike, a zatim akademik i autor tridesetak knjiga.

Na sednici Generalne skupštine UN 1951. godine bilo je prilično „vruće”. Hladni rat je bio u jeku, a tenzija je sve više rasla. Savetnik delegacije Kostarike Teodoro B. Kastro održao je govor u kome je iskritikovao sovjetsko mešanje u unutrašnje poslove Centralne Amerike.

Kastro je govorio toliko upečatljivo i ozlojeđeno da su ga prozapadni delegati pozdravili ovacijama, a Andrej Višinski, ministar spoljnih poslova SSSR-a, rekao je za njega da je „pas čuvar imperijalizma“. Višinski nije mogao ni pretpostaviti da je Kastro zapravo bio građanin Sovjetskog Saveza i vrhunski tajni agent.

Njegovo pravo ime je bilo Josif Grigulevič. Rođen je 1913. godine u Vilnjusu (današnja Litvanija). Kako je onda dospeo u UN u svojstvu delegata Kostarike?

Mlad i crven

Grigulevič je rođen u siromašnoj karaimskoj porodici (Karaimi su ogranak judaizma) u Poljskoj. Još u mladosti je postao vatreni komunista. Sa 17 godina je stupio u Poljsku komunističku partiju, a zatim je uhapšen i zatvoren, da bi početkom 1930-ih pobegao iz zemlje.

Kao levičarski aktivista Grigulevič je najpre studirao u Sorboni, a zatim se preselio u Argentinu. Kada je 1936. godine u Španiji počeo građanski rat, gde su se levičarski nastrojeni republikanci borili protiv desničara Franciska Franka, Grigulevič je požurio da se pridruži svojim drugovima na bojnom polju. U Španiji su ga Sovjeti vrbovali da radi za njih kao tajni agent.

Josip Broz Tito sa Josifom Romualdovičem Grigulevičem, (poznatim pod imenom Teodoro B. Kastro), ambasadorom Kostarike u Italiji i Jugoslaviji.

Josip Broz Tito sa Josifom Romualdovičem Grigulevičem, (poznatim pod imenom Teodoro B. Kastro), ambasadorom Kostarike u Italiji i Jugoslaviji. Vikipedija

Lov na Trockog, borba protiv nacista

Kako je u jednom intervjuu potvrdila Grigulevičeva ćerka Nadežda, njen otac je posle Španije otišao u Meksiko gde je planirao ubistvo Lava Trockog, Staljinovog najljućeg neprijatelja. Po planu su na tome radile dve samostalne grupe agenata, a Grigulevič je bio u manje uspešnoj grupi.

Pokušaj ubistva preduzet u maju 1940. godine bio je neuspešan. Agenti su izrešetali sobu Trockog, ali se 60-godišnji političar sakrio ispod kreveta i ostao nepovređen (nakon dva meseca Ramon Merkader je uspeo da ubije Trockog). Kada je počeo Drugi svetski rat, Grigulevič se posvetio borbi protiv Hitlerovih pristalica u Latniskoj Americi, uglavnom u Argentini.

Argentina zvanično nije bila saveznica Nemačke, ali ju je snabdevala, a Grigulevič se svim silama trudio da spreči transport robe. Okupio je veliku grupu (oko 200 ljudi) i organizovao sabotaže brodova. Ova grupa je opljačkala oko 150 brodova upućenih u Nemačku. Posle serije eksplozija povezanih sa krađama argentinska vlada je obustavila trgovinu sa Rajhom.

Poliglota

Po mišljenju istoričara Vladimira Čikova, „Grigulevič je bez problema govorio i razmišljao na 10 jezika“, počev od litvanskog i poljskog, pa sve do francuskog, španskog i portugalskog. Posebno je dobro glumio Latinoamerikance, i zaista je izgledao kao jedan od njih. Uvek je bio druželjubiv i ulivao je ljudima poverenje.

Možda je to i bilo presudno u njegovoj neverovatnoj diplomatskoj karijeri u Kostariki. Sprijateljio se sa bivšim predsednikom Hoseom Figeresom Fererom (koji je, naravno, smatrao da je ovaj njegov sunarodnik). Kada je pomogao Kostarikancima u poslovanju sa Italijom, Grigulevič (ili Teodoro B. Kastro) imenovan je 1952. godine za ambasadora u ovoj zemlji, a takođe u Vatikanu i u Jugoslaviji.

Teško da se od jednog tajnog agenta može očekivati da postigne nešto više. Koristeći puno poverenje kapitalista u celom svetu (čak je i sovjetski ambasador u Italiji rekao da je Kastro „neprijatelj SSSR-a“ i „reakcionar“), ovaj agent je slao u Moskvu podatke od neprocenjive vrednosti. Pored toga, vrbovao je oko 200 stranih državljana.

Prekid karijere obaveštajca

Na veliku žalost sovjetske obaveštajne službe Kastro nije dugo ostao u Italiji. Vraćen je u Moskvu 1956. godine, i to po hitnom postupku.

 
Josif Grigulevič, dopisni član Akademije nauka SSSR. Okrugli sto na temu „Savremena etapa borbe južnoafričkih naroda i međunarodni pokret solidarnosti“. Posle Staljinove smrti 1953. godine i borbe za vlast koja je zatim usledila nove vlasti su mnoge agente tretirale kao nepouzdane. Tako se završila Grigulevičeva nesvakidašnja špijunska i diplomatska karijera.

Po povratku je za njega počeo novi život. Grigulevič je postao istoričar i akademik. Napisao je tridesetak knjiga koje se tiču Latinske Amerike, kao i istorije hrišćanstva. Niko od njegovih novih kolega nije znao za njegovu prošlost, ali su ga svi poštovali kao naučnika. Grigulevič je vodio miran život. Umro je 1988. godine, samo par godina pre smrti države kojoj je služio.

Russia beyond


  • Izvor
  • Josif Grigulevič, glavni urednik lista „Društvene nauke u SSSR-u“. Moskva. 1978. Prihodko/RIA Novosti / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »