BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Čepurin: Stav Rusije o Kosovu jeveoma jasan - pravni osnov je Rezolucija 1244

15.11.2018. god.
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin rekao je za RTS da je politička saradnja dve zemlje na visokom nivou bez presedana. Zalažemo se za to da se kosovski problem reši političkim putem u okviru dijaloga Beograda i Prištine, istakao je Čepurin.

O susretu predsednika Rusije Vladimira Putina i Hašima Tačija u Parizu, stavu Moskve o dijalogu Beograda i Prištine i predstojećoj poseti Putina Srbiji, za RTS je govorio ruski ambasador Aleksandar Čepurin.

Možete li detaljnije da nam kažete kako je u Parizu došlo do susreta Pautina i Tačija?

Znate, na takvim ceremonijama ima na desetine, stotine kratkih kontakata. Putin je učtiv čovek. Pozdravlja stotine ljudi koje susreće, razmenjuje sa njima nekoliko reči.

Drugo, Putin je bio tamo u svojstvu gosta. Mi znamo da su Srbija, Rusija i Francuska bile ključne zemlje u Prvom svetskom ratu. Ali, ta ceremonija je bila u organizaciji Francuza, a oni su pozvali one za koje su smatrali da ih je neophodno pozvati, uključujući i predstavnika nepriznate države Kosovo. Tu se krije problem. Obično se misli da će se gosti ponašati kulturno, tiho i skromno. Ali vidimo da neki gosti to ne rade.

Videli smo istu situaciju i u Njujorku, gde su u hodnicima UN hvatali sve ljude koji su prolazili, pokušavajući da sa njima počnu razgovor. Tako je, setite se, došlo do jednog kratkog susreta sa Anom Brnabić. Da li je to bilo dogovoreno? Da li je to bila specijalna operacija? Ili čista slučajnost? Dakle, kao što je Ana Brnabić bila uhvaćena u hodniku u Njujorku, isto to se desilo i u Francuskoj.

I problem je u tome što se predstavnici nepriznatih država pozivaju na takve događaje gde učestvuju visoki gosti. Pitanje je kako se oni ponašaju na tim manifestacijama. Neko ih pri tome zove iz određenih razloga. Ali, njihovo ponašanje stvara ponekad ozbiljne probleme.

Znate li o čemu su tačno razgovarali i koliko je trajao razgovor?

Na ovo pitanje je skoro odgovorio Dmitrij Peskov. Reći ću Vam da ja svakog meseca idem u druge gradove. I obično tamo dolazi do susreta sa desetinama, stotinama ljudi. I skoro sa svima raspravlja se o nečemu, prave se slike. Možeš i da ne poznaješ te ljude, ali ljubaznost diktira da kad te čovek moli da sa njim razmeniš par reči, da to ne odbijaš. Mislim da je bio isti slučaj. Ozbiljna, suštinska pitanja se nikad ne razmatraju prilikom takvih kontakata. 

Predsednik Srbije je rekao da je mu bilo teško da prisustvuje toj ceremoniji u tim okolnostima i sa tim rasporedom sedenja. Kako ste se Vi osećali kao ruski ambasador u Srbiji gledajući kako Tači na tako važnoj ceremoniji sedi odmah iza Putina?

Ja mislim da je to svakako bilo sasvim nepravedno i pogrešno. To je pitanje za organizatore.

Vi kažete, a to kaže i predsednik Srbije da taj susret ni na koji način ne može da utiče na odnose dve zemlje i na stav Rusije prema Kosmetu.

Da. Znate, ima mnogo izmišljotina. Kad proradi mašta, često se od muve pravi slon. Vidim da ima nekih komentara i tumačenja koje pametan čovek teško da može da shvati, a kamoli da poveruje da se to zaista desilo. Naime, Tači je tumačio neke stvari. Ne znam, koliko je to pristojno za televiziju. Sećam se jednog starog ruskog vica. Dolazi čovek kod lekara pa mu kaže da ima probleme sa potencijom. Doktor ga pita "Koliko imate godina?", on kaže: "Sedamdeset pet". Doktor mu uzvraća: "Pa šta Vi onda želite?". Čovek odgovara: "Moj komšija ima 85 godina, a kaže da je njemu potencija odlična", a pametan doktor mu reče: "Pa i Vi to kažite". Tako da to je manje-više ista priča.

Predsednik Rusije dolazi u Srbiju u januaru, možete li da nam otkrijete datum njegovom dolaska, budući da je predsedniik Srbije rekao da je dobio tačan datum?

Tačan datum još nije objavljen zvanično iz različitih razloga, ali to će biti sredinom januara. Hteo bih da istaknem da će to biti treći susret naših predsednika u poslednjih 10 meseci. Rekao bih da je sada politička saradnja na visokom nivou bez presedana.

Kada je reč o Kosovu, stav Rusije je veoma jasan. Bio je potvrđen više puta, ali uvek neko pokušava da u to posumnja. Dakle, stav Rusije se nikako nije promenio i svodi se na sledeće: zalažemo se za to, da se problem reši političkim putem u okviru dijaloga Beograda i Prištine. To je prva stvar.

Drugo, svaki dijalog ima svoj pravni osnov. Ovde ne postoji drugi pravni osnov osim Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN. To je jedini pravni okvir.

Treća stvar, imamo razumevanja za stav Srbije. Recimo, u okviru Briselskog procesa, a prošlo je već šest godina, Srbija je ispunila sve obaveze koje je preuzela. Problem je u tome da Priština nije ispunila nijednu ključnu obavezu poput formiranja ZSO. Videli smo i pokušaje stvaranja Vojske Kosova, upade sa oružjem na sever Kosmeta.

Specijalni sud još uvek nije počeo da radi. Dakle, nije moguće voditi pregovore ako jedna strana ne ispunjava svoje obaveze. I odgovornost za to snosi, svakako, Priština, ali i medijatori, koji moraju biti odgovorni za ispunjavanje onih obaveza koje su preuzele strane dijaloga. Zalažemo se za to da se dogovor između Beograda i Prištine postigne, o tome je govorio i Peskov, podržavamo takvu opciju. Ne vredi da se nameću veštački rokovi završetka dijaloga. Rešavanje kosovskog problema je moguće isključivo pod uslovom da to prihvataju Srbija i Srbi. Važno je da ovo bude kompromis, a ne rešenje koje je nametnuto spolja. Naš stav je bio takav i ranije, ostaje takav sada i biće takav i u budućnosti.


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Siniša Ljepojević, ugledni srbski intelektualac, veteran TANJUG-a, koji je decenijama živeo i radio u Londonu, a sada je i narodni poslanik pokreta „Mi – glas iz naroda“, za Bratstvo...


Dmitrij Rogozin, poslije višedecenijske uspješne političke karijere u Rusiji, tokom koje obavljao visoke državne funkcije nakon početka SVO otisnuo se na prvu liniju fronta. Tamo je u decembru prošle...

Urednik Vostok vesti nedavno je posetio Vagner Centar u Sankt Peterburgu


Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov dao intervju za TV kanal Rusija 24 i RIA Novosti.  O datumu završetka specijalne operacije

Po mišljenju doktora istorijskih nauka Jelene Guskove, sadašnji položaj Srbije uslovljen je dugogodišnjom politikom jednostranih ustupaka koje je Beograd činio u odnosima sa Prištinom. A danas Srbija nema mnogo...


Tradicionalni božićni konvoj humanitarne organizacije \"Solidarnost za Kosovo” stigao je u srpske enklave. Arno Gujon, direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i osnivač organizacije “Solidarnost...


Ostale novosti iz rubrike »