BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Oleg Kirejev: Želim da u Srbiji otvorim dečiju školu džeza

Oleg Kirejev: Želim da u Srbiji otvorim dečiju školu džeza
19.05.2017. god.

 


Oleg i ja smo iz istog kraja. On je rođen u Ufi, a ja sam odrasla u Neftekamsku, gradiću udaljenom dva sata vožnje od glavnog grada Baškirije. I, evo, sreli smo se na srbskoj zemlji. Uostalom, od Beograda se uvek može očekivati sličan neobičan poklon. Oleg je veoma otvoren i vesele naravi. Na probi slobodno razgovara na srbskom sa muzičarima i ton majstorima.

Katarina Lane: Odlično znate srbski jezik!


Oleg Kirejev: Hvala, ali razumem više nego što mogu da kažem. Imam puno prijatelja u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji. Ljudi koji žive na teritoriji bivše Jugoslavije su za mene bili, jesu i biće jedan narod. Ovde žive moji prijatelji i kolege: od 2010. do 2013. imao sam mnogo kulturnih projekata na Balkanu. Ovde se uvek osećam veoma prijatno.

Katarina Lane: Da li imate osećaj da ovde posebno doživljavaju Ruse?

Oleg Kirejev: Kako da ne! Zaustavljaš taksi, a u njemu obavezno sedi čovek koji će reći: 'O, brat Rus!' Isprva ti se učini da je to nekako deklarativno, iako veoma prijatno, a zatim shvataš da je to zaista tako. Mi smo bratski narodi, i to što ovde osetiš, nećeš osetiti ni u jednoj drugoj zemlji. A ja sam mnogo putovao.

„Ruski džez u Beogradu“. Foto: Katarina Lane„Ruski džez u Beogradu“. Foto: Katarina Lane

 

Katarina Lane: Šta možete reći o srbskoj džez kulturi?

Oleg Kirejev: Srbi kao i Rusi imaju dobre tradicije. Mi smo u Rusiji, još u Sovjetskom Savezu uvek slušali jugoslovenske bendove, štaviše oni su kod nas dolazili! Ja sam tada još radio u filharmoniji u Ufi. To su bili događaji! Srbi imaju odličnu džez kulturu, i klasičnu takođe, jer vidim da dolaze simfonijski orkestri i poznati dirigenti. Ovde postoji jaka muzička škola.

Katarina Lane: Da, ovde se svake godine održavaju muzički festivali. Vi ste nastupili na „Nišvilu“, na festivalu klasične muzike „Boljšoj“ koji organizuje Kusturica. Imate li možda nameru da osnujete svoj festival u Srbiji?

Oleg Kirejev: Već radim na tome! Imao sam već  nekoliko susreta na tu temu. To je potrebna stvar. Jer mi u stvari tako malo znamo jedni o drugima. Imam veliku želju da predstavim srpske muzičare u Rusiji. Mi znamo kako se to radi i postoje mesta za to. Ja već četiri godine organizujem festival „Klasika i džez“ na imanju Caricino. Moj muzički sastav „Orlan“ je jedini na postsovjetskom prostoru koji izvodi tatarsko-baškirsku muziku u džez stilu. Želim da i drugi to čuju. I želim da tragam za novim stvaralačkim zanimljivim momentima. Inače, ovaj koncert sa srbskim muzičarima je nešto posebno. Svi smo se okupili jedini put specijalno za ovaj koncert „Ruski džez u Beogradu“. Zahvaljujem Ambasadi RF u Srbiji i Kolarcu što su nam dali mogućnost da sviramo zajedno. Dakle, ti muzičari su superprofesionalci. Razumemo se maltene bez reči.

Katarina Lane: Treba razvijati te veze!

Oleg Kirejev: Upravo to i radimo. Mladi su ovde talentovani, postoji dinamika i daj bože da se srbski mladi muzičari koji postaju poznati u Nemačkoj i Austriji vrate kući.

„Ruski džez u Beogradu“. Foto: Katarina Lane„Ruski džez u Beogradu“. Foto: Katarina Lane

 

Katarina Lane: Imate li možda dečije džez projekte?

Oleg Kirejev: Postoji „Džezlend“ u Ufi. U Moskvi – „Džez za decu“. Tamo je odlično. Pričamo im šta je to truba, šta je saksofon, malo o stilovima. Roditelji dovode decu. Sala je uvek puna. Pozivamo decu na scenu. Neko izlazi sa harmonikom, neko samo tako. Svi žele na scenu. Pravimo džez sesije, pevamo pesme. Inače, savremena deca slabo znaju dečije pesme. Roditelji pevaju a deca ćute. Zato mi učimo decu ruske pesme o Čeburaški, o „Osmehu“, a usput sviramo bosanovu i kroz neku sličnu igru obučavamo decu. Želeo bih da ovde napravim takvu školu. To će biti odlično!

Katarina Lane: Čime vas je Beograd obradovao ovih dana?


Oleg Kirejev: Meteorološkim uslovima. Čitam šta pišu prijatelji. Kažu: preskočili smo iz proleća u jesen! I ja sam sebi zavidim što sam ovde. Sem toga, ovde ima toliko odličnih stvari. Pre svega, lakoća u komunikaciji. Beograd treba zavoleti, videti njegovu lepotu, osetiti njegovu dušu. Malo je u svetu takvih gradova. Na primer, Prag ili Venecija: mase turista i misliš se, samo da odsviram i što pre odem odavde. To vam je kao da živite na Crvenom trgu. A Beograd je nešto drugo. On je sačuvao romantičnu lepotu starog grada. Juče sam prolazio Dorćolom, sav u zelenilu i kafićima. Povremeno podseća na Pariz.

Katarina Lane: Sa kojim bi ste muzičkim delom uporedili Beograd?


Oleg Kirejev: Sa simfonijom. Beograd je Rahmanjinova simfonija broj 2 za klavir i orkestar.

Katarina Lane
,
Ruska reč



  • Izvor
  • Ilustracija: Katarina Lane / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Siniša Ljepojević, ugledni srbski intelektualac, veteran TANJUG-a, koji je decenijama živeo i radio u Londonu, a sada je i narodni poslanik pokreta „Mi – glas iz naroda“, za Bratstvo...


Dmitrij Rogozin, poslije višedecenijske uspješne političke karijere u Rusiji, tokom koje obavljao visoke državne funkcije nakon početka SVO otisnuo se na prvu liniju fronta. Tamo je u decembru prošle...

Urednik Vostok vesti nedavno je posetio Vagner Centar u Sankt Peterburgu


Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov dao intervju za TV kanal Rusija 24 i RIA Novosti.  O datumu završetka specijalne operacije

Po mišljenju doktora istorijskih nauka Jelene Guskove, sadašnji položaj Srbije uslovljen je dugogodišnjom politikom jednostranih ustupaka koje je Beograd činio u odnosima sa Prištinom. A danas Srbija nema mnogo...


Tradicionalni božićni konvoj humanitarne organizacije \"Solidarnost za Kosovo” stigao je u srpske enklave. Arno Gujon, direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu i osnivač organizacije “Solidarnost...


Ostale novosti iz rubrike »