BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kina saopštila da po prvi put nije imala novih slučajeva koronavirusa, dok novo žarište prelazi u Južnu Ameriku

RT: Kina saopštila da po prvi put nije imala novih slučajeva koronavirusa, dok novo žarište prelazi u Južnu Ameriku
23.05.2020. god.


Peking je prijavio da nema novih infekcija koronavirusa po prvi put od kada je pandemija izbila prošle godine. Ali kako virus jenjava u svom prvobitnom epicentru, Južna Amerika je brzo postala glavna tačka.

Kineska nacionalna zdravstvena komisija saopštila je da je u subotu potvrdila nula novih slučajeva virusa, po prvi od kada je azijska zemlja započela borbu protiv infekcije, te prijavila samo dva sumnjiva slučaja, od kojih je jedan uveden iz inostranstva.


Smrtonosna bolest se prvi put pojavila krajem prošle godine u kineskom gradu Vuhan, proširivši se širom zemlje zarazivši oko 84.000 ljudi, te odnoseći 4.600 života. Ali, uz agresivnim merama suzbijanja koje su stavile desetine miliona građana pod strogi karantin, čini se da je Peking doveo infekciju pod kontrolu, dok se virus raširio drugde u svetu.

Dok su Sjedinjene Države i dalje glavni epicentar sa više od 1,6 miliona infekcija, Južna Amerika je brzo postala druga žarišna tačka, a Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je na dramatičan skok u tamošnjim slučajevima.

"Južna Amerika je u određenom smislu postala novi epicentar za bolest", rekao je na konferenciji za novinare dr Majke Rajan, stručnjak za vanredne situacije Svetske zdravstvene organizacije, napominjući da je Brazil "očigledno najviše pogođen".

Tokom poslednje nedelje u Brazilu, zdravstveni zvaničnici su saopštili o desetinama hiljada novih infekcija svakog dana, čime je današnji broj slučajeva narastao na više od 330.000, čime je po crnom bilansu pretekla Rusiju koja je bila druga najgore pogođena zemlja. U Brazilu je takođe zabeleženo više od 21.000 smrtnih slučajeva, gotovo sedam puta više od Perua, sledeće najteže pogođene zemlje u regionu.

Iako za koronavirus trenutno ne postoji vakcina, ili čak pouzdan lek, brazilske vlasti su odobrile široku upotrebu antimalarijskog leka hidroksiklorokvin kao terapiju, nakon što su prošlog meseca primile pošiljke sirovina za hemikalije iz Indije. Lek je ranije pokazao obećavajuće efekte, ali njegova efikasnost tek treba da se dokaže u kliničkim uslovima. U međuvremenu, novo istraživanje u časopisu "Lanset", sugeriše da lek može da izazove srčane komplikacije, pa čak i smrt, pokazujući malu ili nikakvu korist za pacijente Kovid-19.

Otkako je pandemija izbila prošlog decembra, više od 5,2 miliona ljudi se razbolelo, a oko 338.000 je preminulo širom sveta, što je čini jednom od najsmrtonosnijih epidemija virusa od španske gripe 1918. godine.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Reuters / China Daily / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapad ne može da obara ruske rakete, izjavio je najviši diplomata EU


Ko smo mi? Zavičajno udruženje "Hadži Prodan" osnovalo je nekoliko e

U utorak 16. aprila 2024. u Hotelu „Moskva” u Beogradu, Mihail Zvinčuk — Ribar, jedan od osnivača poznatog Telegram kanala „Ribar”, održao je predavanje na temu upotrebe Telegram aplikacije...


Francuski predsednik osudio je napad Teherana na Izrael i pozvao na jačanje sankcija

Predsednik je za pogoršanje situacije okrivio nedostatak vojne pomoći sa Zapada


\"Plamen\" izraelskog rata sa Hamasom preti da zahvati ceo Bliski istok, izjavio je ambasador Pekinga u UN


Ostale novosti iz rubrike »