BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Potomci junaka iz Gvozdenog puka pronašli grob pretka

Potomci junaka iz Gvozdenog puka pronašli grob pretka
05.02.2020. god.
Nakon 100 godina unuci i praunuci upalili sveću i posuli grob zemljom iz rodnog sela Danković


Kuršumlija – Nakon više od jednog veka, potomci nastradalog pripadnika topličkog Gvozdenog puka Vukoja Perišića iz kuršumlijskog sela Dankovića posetili su njegov grob, zapalili sveću i prekrili zemljom koju su poneli iz rodnog sela. Grob je pronađen u Severnoj Makedoniji, u selu Orehovo, a nadgrobni spomenik je, kažu, i danas dobro očuvan. Spomen-obeležje Perišića je slučajno pronašao makedonski poznavalac tamošnjeg terena Dragiša Strahinjić, vodič i logističar većine srbskih udruženja, grupa i pojedinaca koji odlaze u Makedoniju kako bi istražili, obilazili ili čistili vojnička groblja. Strahinjić je fotografisao spomenik, a nastala slika je ubrzo pronašla put do potomaka junaka Vukoja iz Dankovića kojima je, prema saznanju, trebalo nekoliko dana da se organizuju i posete grob svog pretka, piše 
Politika.


– Mi, njegovi potomci, praunuci i čukununuci, prvi put smo zapalili sveće na grob našeg hrabrog pretka, okadili tamjanom, obavili skromno opelo, a grob prekrili zemljom donetom iz rodnog sela – kaže praunuk Jugoslav Savić iz Kuršumlije. On ističe da su na grob svog pretka otišli samo muškarci, a da će idući put doći i ženski deo velike Vukojeve porodice, te da su ga na samom grobu „upoznali” po imenima sa svim članovima porodice koji su posle njega došli. Mile Koprivica, predsednik kuršumlijskog Udruženja „Kosta Pećanac” koje se bavi očuvanjem i negovanjem istorije i tradicije srbskog naroda, kao i očuvanjem sećanja na junake topličkog Gvozdenog puka, ističe da je Perišić samo jedan od velikog broja nastradalih srbskih boraca tokom Prvog svetskog rata u borbama na Solunskom frontu od 1916. do 1918. godine i da je njegov grob pronađen sasvim slučajno.

– U severnomakedonskoj opštini Novaci, gde je i mesto Orehovo, prema podacima tamošnjih meštana, pored seoske crkve nekada je postojalo i srbsko vojničko groblje. Tu su sahranjivani junaci poginuli u borbi sa Švabama za čuvenu kotu 1050. Žitelji Orehova tvrde da su postojala 34 nadgrobna spomenika ograđena bodljikavom žicom – tvrdi Koprivica.

Ipak, on dodaje da se danas tamo nalazi samo jedan dobro očuvani spomenik Kuršumličanina Vukoja Perišića. Koprivica, koji je i sam potomak slavnih predaka, podseća da je na najvećem groblju nastradalih Srba u selu Skočivir, gde ima oko 500 grobova, pre tri godine pronašao pretka Todora R. Koprivicu poreklom iz sela Vukojevac u kuršumlijskoj opštini.

– Već 12 godina članovi Udruženja „Kajmakčalan” iz Beograda i našeg Udruženja „Kosta Pećanac” samoinicijativno odlazimo na Kajmakčalan u Makedoniji, a tokom nekoliko dana boravka očistimo na desetine zapuštenih srbskih grobalja poginulih vojnika u Prvom svetskom ratu u atarima sela Skočivir, Trnovo, Dobroveni, Živoino – kaže Koprivica.

On tvrdi i da su srbska groblja na Kajmakčalanu rasuta na preko 90 lokacija, a da se na ovom prostoru još mogu pronaći neotkriveni grobovi zarasli u trnje i korov.

LJ. Mitić, Politika


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: lična arhiva / Politika/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Napadačima na Crocus Citi Hall iz Ukrajine su prebačene velike sume novca, saopštio je ruski istražni komitet.


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne

Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova


Za razliku od Zapada, Moskva nikada neće „ukinuti“ nijednu stranu kulturu

Predsednik ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu (SNBO) Aleksej Danilov razrešen je dužnosti


Dvojica državljana Tadžikistana koji su živeli u Ukrajini optuženi su da su planirali napad na bečku katedralu, tvrdi austrijski Hojte


Ostale novosti iz rubrike »