BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Bolivija se pod novim predsednikom ponovo pridružila latinoameričkim regionalnim blokovima koji se protive prevlasti SAD-a

RT: Bolivija se pod novim predsednikom ponovo pridružila latinoameričkim regionalnim blokovima koji se protive prevlasti SAD-a
22.11.2020. god.


Novoizabrani predsednik Bolivije, Luis Arse, nastavio je članstvo države u tri glavna bloka usmerena na regionalnu integraciju, preokrenuvši poteze prethodne „privremene“ vlade za povlačenje iz levičarskih organizacija.

Naslednik i saveznik svrgnutog lidera Eve Moralesa, Arseova administracija je saopštila da će obnoviti „puno učešće države članice“ u tri organizacije - Zajednici država Latinske Amerike i Kariba (poznate pod španskim akronimom CELAC), 
Uniji južnoameričkih nacija (UNASUR) i Bolivarijanskog saveza za narode naše Amerike (ALBA) - a u kojima se traži politička i ekonomska saradnja između članica.

"Odluka prelazne vlade da obustavi učešće Bolivije u pomenutim integracionim prostorima odgovarala je čisto političkim interesima, koji nemaju puno veze sa integracijskim pozivom bolivijskog naroda“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Bolivije, pozivajući se na akcije privremene predsednice Žanin Anjez nakon Moralesovog uklanjanja sa vlasti prošle godine.



Anjezova je preuzela mesto predsednika usred političke krize i navoda o prevarama na izborima u zemlji 2019. godine, što je na kraju prisililo Moralesovu ostavku i bekstvo iz Bolivije zbog straha o svojoj bezbednosti. Konzervativac, Anjezova je ubrzo prekinula sa socijalističkim planom i odbacila članstvo u tri organizacije levog centra.

Međutim, na ovogodišnjim predsedničkim izborima Anjezova je lako poražena, dok je Arse odneo pobedu u prvom krugu glasanja, vrativši kontrolu nad vlašću Moralesovoj stranci, Pokretu za socijalizam (MAS).

Ovim regionalnim organizacijama kojima se pridružila Bolivija naneta je određena šteta u velikoj meri povezane sa tekućom političkom i ekonomskom krizom u Venecueli, kao i želja iz Vašingtona, što je izazvalo podele u nekim grupama poslednjih godina.

Jednom sastavljen od 12 država regiona, UNASUR je od tada napustila većina članica usred sporova oko liderstva i smernica. 2017. godine, šest članica - Argentina, Brazil, Čile, Kolumbija, Paragvaj i Peru - formirali su Lima grupu, koju podržavaju SAD, zajedno sa nekoliko drugih država, sa ciljem da se pozabave previranjima u Venecueli. Šest država otrgnulo se od UNASUR-a godinu dana kasnije, prepolovivši njegovo članstvo, i preko Lima grupe zauzele su izuzetno kritički stav prema venecuelanskom predsedniku Nikolasu Maduru, oštro kritikujući njegovu administraciju kao „nelegitimni socijalistički režim“.

Pošto su se Ekvador i Urugvaj povukli iz UNASUR-a tokom prošle godine, a Bolivija nakon dolaska Anjezove na vlast, grupa je imala samo tri člana - Gvajanu, Surinam i Venecuelu. Sada organizaciju čine četiri države, nakon povratka Bolivije.

U međuvremenu, CELAC čine 32 latinoameričke države, a neke članice ga vide kao alternativu američkoj Organizaciji američkih država (OAS) sa sedištem u SAD-u, koja je brzo prihvatila sada diskreditovane optužbe za prevaru na predsedničkim izborima u Boliviji. Iako je osnivanje CELAC-a predvodio bivši levičarski predsednik Brazila Lula da Silva, zemlja je ranije ove godine povukla svoje članstvo, dok je konzervativna administracija Žaita Bolsonara saopštila da organizacija nije delovala „u odbranu demokratije“ u Venecueli i drugde.

Organizacija ALBA, osnovana od strane Venecuele i Kube 2004. godine povećana je na deset članica, ima za cilj uklanjanje trgovinskih barijera i negovanje ekonomskog jedinstva između latinoameričkih država, imajući sličnu funkciju kao predložena zona slobodne trgovine širom Severne i Južne Amerike koju je Vašington izneo 2003. godine. Neuspešni sporazum, poznat kao Područje slobodne trgovine Amerika, Morales je okarakterisao kao „sporazum o legalizaciji kolonizacije Amerika“, s tim da se Bolivija umesto toga pridružila ALBA-i 2006. godine.

Arseova izborna pobeda u oktobru široko se doživljava kao ukor američkoj prijateljskoj vladi Anjezove, utirući put za Moralesov povratak u zemlju i nastavak levičarske političke platforme MAS-a. Vašington iako sretan nakon svrgavanja Moralesa 2019. godine, američki Stejt department izdao je mlako saopštenje u kojem je čestitao Arseu na pobedi prošlog meseca.

Izvor: Vostok / RT

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • Luis Arse i Evo Morales, foto: © Reuters / Agustin Marcarian / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...


Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to

Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Navršilo se mesec dana od poslednjeg sastanka ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Bocan Harčenka i srbskog ministra odbrane Miloša Vučevića. „Bratstvo“ u seriji intervjua sa eminentnim sagovornicima, već nekoliko...


Kosovo i Metohija je srbsko pitanje, ali se ono ne tiče samo Srbije, nego celog Pravoslavlja i uveren sam da će suverenitet Srbije na tom delu teritorije opet biti...


Ostale novosti iz rubrike »