BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Američki specijalne snage tajno aktivne u gotovo polovini Afrike, otkriva novi izveštaj, dok se kao pretnje navode Kina i Rusija

14.08.2020. god.


Američki specijalne snage deluju u 22 afričke države, što kontinent predstavlja drugi po veličini po vojnoj zastupljenosti posle Bliskog istoka, otkriva novi izvještaj. Lokalni stanovnici i američka javnost uglavnom nisu upoznati sa obimom američke vojne prisutnosti na kontinentu.

Kada su 2017. godine u zasedi u Nigeru ubijena četiri pripadnika američke vojne službe, to je iznenadilo mnoge, uključujući čak i članove Odbora za oružane službe Senata SAD, koji nisu bili svesni da se tamo nalaze američke snage.

Rapoređivanje američkih snaga iza očiju javnosti učestali su kao nikada u Africi. Prošle godine su u 22 afričke države bile prisutne elitne snage za specijalne operacije, uključujući de fakto borbene misije, navodi Gardian.

Prošle godine, neke od najelitnijih borbenih trupa Pentagona bile su prisutne u Alžiru, Bocvani, Burkini Faso, Kamerunu, Kape Verdeu, Čadu, Obali Slonovače, Džibutiju, Egiptu, Etiopiji, Gani, Keniji, Libiji, Madagaskaru, Maliju, Mauritaniji, Nigeru, Nigeriji, Senegalu, Somaliji, Tanzaniji i Tunisu.

Sa trupama na zemlji u gotovo polovini of 54 afričke zemlje, na kontinentu je raspoređeno preko 14 procenata američkih specijalnih snaga. Ovo je najveća koncentracija američkih snaga u svetu, osim Bliskog Istoka, navodi se u izveštaju.


Neke od američkih misija u Africi imaju za cilj obuku lokalnih snaga, dok druge uključuju direktnu borbu. Označene kao "AAA" ili "savetuj, pomaž i prati" od strane američkog AFRICOM-a (Afrička Komanda SAD-a), ove misije mogu biti prilično rizične za američke vojnike. 2017. godine, američki marinac je ubijen u Somaliji, pomažući lokalnim snagama u napadu na vojni kamp. Komanda je priznala da je izvela 70 takvih misija u istočnoj Africi u 2018. godini, 46 u 2019. i sedam tokom 2020. do juna.

Neke vlade sa kojima je američka vojska odlučila da sarađuje, pruža obuku, izvršile su grozne zločine. U Burkina Fasi, SAD obučavaju snage bezbednosti u operacijama protiv pobunjenika. Hjuman rajts voč je u julu objavio da postoje snažni dokazi da su vladine snage bile umešane u masovna ubistva u gradu Džibo na severu zemlje.

Postoji zabrinutost što se stalna vojna pomoć Vašingtona autoritarnih vlada u Africi doživljava kao legitimisanje njihovih zloupotreba. Nedostatak transparentnosti u afričkim operacijama i od strane SAD-a i zemalja domaćina doprineo je ovom problemu, navodi se u izveštaju.

Američki vojni zvaničnici navode da je prisustvo u Africi "lagano i relativno jeftino", kaže komandant AFRICOM-a general Stiven Tovnsend, upirući prstom u zemlje poput Kine i Rusije, optužujući ih da se mešaju u afričke poslove.

Prošle godine Pentagon je ima preko dvadeset baza širom kontinenta. Kina ima jednu bazu u Džibutiju, koju je otvorila 2017. godine. Rusija nema bazu u Africi, mada razgovara o mogućem zakupu aerodroma na severozapadu Egipta.

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »