BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Vojska EU: Da li će Evropi biti lako da se oslobodi američkog političkog diktata?

Vojska EU: Da li će Evropi biti lako da se oslobodi američkog političkog diktata?
17.11.2018. god.
NATO nikada nije zaštitio bilo koga


Izvor: Vostok / RT

Stvaranje evropske armije biće dobro za odnose između Rusije i EU, saopštili su različiti vojni eksperti za RT. To bi značilo oslobađanje od američkog političkog diktata - i zato to Vašington neće dozvoliti.

Ako bi Evropska Unija stvorila vlastitu vojsku, kako su nedavno predložili francuski predsednik Emanuel Maron i nemačka kancelarka Angela Merkel, trvenje sa NATO-om bi bilo ogromno, predviđa nekoliko vojnih i političkih analitičara. Istovremeno, vojska EU bi bila ogroman mehanizam za normalizaciju odnosa sa Rusijom.

NATO bi bio zastareo

Za Evropsku Uniju, sopstvena vojska je neka vrsta ideje "nacionalnog oslobođenja".



Dok je NATO tamo, evropska bezbednost se uvek diktira iz Vašingtona, kaže Leonid Ivašov, penzionisani general Obaveštajne službe (GRU) i predsednik Akademije za geopolitičke probleme. Uvek je američki general ili admiral zadužen za snage u Evropi. Vašington diktira ono čega EU treba da se plaši - i kaže da je glavna pretnja Rusija, a ta pretnja je zapravo zamišljena.

Niko ne preti Evropi. Rusija ne želi da osvoji Evropu u najmanju ruku. Rusija želi da trguje, da sarađuje, uglavnom u privredi. A evropljani to razumeju.

Problem sa NATO-om je da mu Evropa previše veruje. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, transatlantski savez traži izgovor da ostane netaknut. Trebalo je da zaštiti Evropu od terorizma, oružja za masovno uništenje, ilegalnih droga i migracija.

"Evropljani stavljaju svoje poverenje [NATO-u], oslabili su svoju bezbednost. I danas oni iznenada vide da nisu zaštićeni od terorista, droge ili posebno migranata", kaže Ivašov.

NATO nikada nije zaštitio bilo koga, kaže Ivašov. Uvek se radilo o držanju Evrope kao taoca i donošenju profita transnacionalnim korporacijama koje potiču iz SAD.

Bilo bi normalno sa Rusijom (iako nema ljubavi)

Oslobađanje od NATO-a omogućilo bi Evropi da nastavi sa svojim interesima - a to bi prirodno dovelo do boljih odnosa sa Rusijom.

"Evropa će jednostavno postati nezavisna, neće početi da voli Rusiju, već će početi da radi na sopstvenim interesima u sektoru gasa i drugim poljima ekonomije", kaže Ivašov.

To će, naravno, dovesti do političkog poboljšanja: jednostavno ćemo imati normalne, poslovne odnose.

Ukoliko dođe do razmimoilaženja sa NATO-om, EU će krenuti u potragu za novim saveznicima, smatra Konstantin Sivkov, vojno-naučni doktor i jedan od osnivača Akademije za geopolitičke probleme, te, u najmanju ruku, suprotstavljanju svom bivšem transatlantskom partneru.

"Nijedan neprijatelj nije gori od odbačenog saveznika, što bi SAD učinilo neprijateljem Evrope", kaže on.

Novi sistem bi omogućio stvarne sporazume sa Rusijom, a sada uglavnom ostaju na papiru - i otišli bi u kanaluzaciju ako bi se naredilo preko okeana da napadnu Rusiju.

"Nadležni su svi daleko, preko velikog jezera", kaže Aleksandar Žilin, politolog, vojni ekspert i predsednik Centra za istraživanje primenjenih društvenih problema.

Možemo pregovarati sa Nemačkom, Francuskom, Italijom i o onom o čemu bi želeli. A onda iznenada bi se pojaila naredba od Združenog štaba - uđite u svoje tenkove i krenite na Rusiju! Zašto smo uopšte razgovarali sa njima pre svega?

Nezavisna evropska vojska bi vremenom omogućila Evropi da uživa vojnu saradnju sa Rusijom. Postoji dramatični jaz u mogućnostima nekih zemalja EU - uglavnom avijacija i PVO, a što bi ruska oprema mogla nivelisati.

"Ko bi mogao da zamsili da S-400 štiti granice [evropskih] naroda?", pita se Žilin.

"Samo jedna zemlja: Sjedinjene Američke Države."

Snage u Evropi ne žele vojsku EU

Koliko god Makron i Merkelova voleli da Evropa ima sposobne borbene snage, postoje i drugi u Evropi koji to ne bi podržali. Velika Britanija i Poljska, su pre svega duboko u džepovima Vašingtona, kaže Ivan Konovalov, direktor Centra za strateške konjunkture. Velika Britanija uskoro neće biti deo EU, ali Poljska i će se dalje suprotstavljati stvaranju evropske vojske.

"Poljska je oduvek bila kanal američke politike, a sada dobija veliki prazni ček i nikada neće podržati paralelnu vojnu strukturu kao što su udružene evropske oružane snage, niti će Norveška, ili baltičke zemlje".

Holandski premijer Mark Rute je takođe odbacio ideju o vojsci EU.

"Ideja o evropskoj vojsci ide predaleko za Holandiju", rekao je on novinarima u petak.

"NATO i ostaje kamen temeljac naše odbrambene politike."

Austrijski ministar odbrane takođe je rekao da njegova zemlja ne želi da bude deo evropske armije, jer bi to bilo "suprotno austrijskom ustavnom položaju" neutralnosti.
 
Šanse za stvaranje vojske EU male

Dok je Ivašov procenio verovatnoću stvaranja evropska vojske na 50 posto, drugi stručnjaci bili su mnogo skeptičniji, napominjući da mnogi to nikada neće dozvoliti.

NATO je konvoj za Evropsku Uniju. Korak istupanja, znači "na kolena!"

Pored pritisaka koji se mogu primeniti u skladu sa sličnim uslovima u Velikoj Britaniji i Poljskoj, SAD obezbeđuju veliki deo ključnih vojnih resursa koje koriste evropske zemlje, smatraju stručnjaci. I ako to ne uspe kao poluga, NATO uvek može pribeći opstrukcionizmu i sabotažama, kaže Konovalov.

 

 



  • Izvor
  • foto: Reuters / Yves Herman / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »