BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Ruska operacija u Siriji - ključne tačke kampanje rušenja terorista

RT: Ruska operacija u Siriji - ključne tačke kampanje rušenja terorista
12.12.2017. god.


Izvor: 
Vostok / RT

Posle više od dve godine antiterorističkih operacija u Siriji, Rusija povlači svoje trupe. pravi pregled prekretnice i dostignuća kampanje, koja je odigrala ključnu ulogu u porazu terorista i pomogla naporima sirijskog pomirenja.

Ruska vojna operacija u Siriji pokrenuta je 30. septembra 2015. godine, nakon zvaničnog zahteva sirijske vlade za pomoć u borbi protiv džihadista koji pokušavaju da zauzmu zemlju. Sada, više od dve godine kasnije, predsednik Vladimir Putin naredio je povlačenje "značajnog dela" ruskog vojnog kontingenta. Putin je o povlačenju saopštio tokom iznenadne posete sirijskoj vazduhoplovnoj bazi Hmeimim u kojoj su stacionirane ruske snage, nakon poraza snaga terorista u Siriji. Ruske specijalne snage, vojna policija, timovi deminera i 25 aviona napuštaju Siriju, iako će Centar za pomirenje u Siriji, kao i baza Hmeimim i baza za snabdevanje u Tartusu, nastaviti svoj rad.

 

 

Posle najave, RT se ponovo bavi glavnim tačkama kampanje u Siriji.

Oslobađanje Alepa

Nekada najveći grad u Siriji Alepo, bio je mesto intenzivne borbe između Sirijske vojske i brojnih militantnih grupa od 2012. godine. U vreme početka ruske operacije, grad je bio podeljen na dva približno jednaka dela, a Sirijska vojska je branila zapadni deo, a militanti su imali pod kontrolom istočni. Dok su mediji na zapadu predstavljali deo grada koji je bio kao uporište "umerene" opozicije, ta oblast je zapravo bila utočište snagama Al-Nusra fronta - podružnice Al-Kaide - kao i drugih radikalnih džihadističkih grupa.



U 2015. godini ruska vazdušna kampanja je pomogla da se probije blokada vojne vazduhoplovne baze Kuvajres od strane terorista istočno od Alepa. Sirijska vojska je potom na jesen 2016. godine ušla u grad sa krvavim ulicama, koji su militantni granatirali, i nanosili i ubijali civile svakodnevno. Ofanziva je prouzrokovala da militanti pobegnu iz Alepa, a okoreli džihadisti linije sprečavali su civile da pobegnu kroz humanitarne koridore pod koje je organizovala ruska vojska. Damask je pristao na organizovanu evakuaciju preostalih okruženih militanata i članova njihovih porodica, što se pokazalo uspešnim uprkos pokušajima opstrukcije.



Operacija oslobađanja Alepa, koja je u početku bila podržana ruskim vazdušnim udarima, uglavnom je dobila negativnu pokrivenost u zapadnim medijima, a reporteri i političari su optuživali Moskvu za "ratne zločine" i da stvara "humanitarnu katastrofu". Oslobađanje grada u decembru 2016. predstavljeno je kao "pad" i "uništenje", pošto su mediji odabrali snimke srušenih zgrada, a ne prizore civila Alepa koji slave na ulicama. Na kraju, taj narativ je propao, dok su desetine hiljada izbeglica počele da se vraćaju u grad, a odmah je počela i obnova razorenih područja i infrastruktura grada.



Teška pobeda u Palmiri


Svetska baština Palmire je zauzeta od strane terorista u maju 2015. godine, kada su sirijske trupe pretrpele lanac gorkih poraza širom zemlje. Džihadisti su uništili nekoliko drevnih spomenika i koristili Palmiru kao scenu za masovna pogubljenja, prikazana u njihovim propagandnim video zapisima.

Sirijske trupe podržane od strane ruskih snaga prvo su zauzele Palmiru u martu 2016. godine, dok su ruski demineri pažljivo deminirali grad koji je u velikoj meri bio miniran, te spasavali grad od daljeg uništenja. Palmira je po drugi put izgubljena u velikoj terorističkoj ofanzivi u decembru 2016. godine, iako je žestok otpor sirijske vojske zaustavio dalji napredak terorista na desetak kilometara od vojne vazduhoplovne baze Tijas. Teroristi su potom bili u gradu nekoliko meseci, dok su sirijske snage vratile kontrolu nad gradom u martu 2017. godine.

Tokom sirijskog sukoba, ikonski drevni grad svedočio je ne samo na džihadističku brutalnost, već i na scene poput ruskog simfonijskog orkestra, na čelu sa svetski poznatim dirigentom Valerijem Gergievom, koji je nastupao u svom amfiteatru. Palmira je takođe postao mesto herojskih dela, sa dodirnom pričom o juničkom ruskom oficiru koji je nakon okruženja pozvao artiljerijsku vatru na sebe.
 


  • Izvor
  • foto: © Mikhail Klimentiev / Sputnik/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...


Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to

Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Navršilo se mesec dana od poslednjeg sastanka ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Bocan Harčenka i srbskog ministra odbrane Miloša Vučevića. „Bratstvo“ u seriji intervjua sa eminentnim sagovornicima, već nekoliko...


Kosovo i Metohija je srbsko pitanje, ali se ono ne tiče samo Srbije, nego celog Pravoslavlja i uveren sam da će suverenitet Srbije na tom delu teritorije opet biti...


Ostale novosti iz rubrike »