BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako treba da dejstvuju ruski lovci u prisustvu osmatračkih aviona NATO-a?

Kako treba da dejstvuju ruski lovci u prisustvu osmatračkih aviona NATO-a?
14.05.2017. god.
Lovački avion Su-30 mornaričke avijacije Ruske Federacije primorao je 9. maja američki osmatrački avion P-8A Poseidon da napusti vazdušni prostor Rusije u Crnom moru. Međutim, po rečima eksperata, ruski pilot nije imao pravo da pravi „piruete“ oko američkog aviona.


Ruski avion Su-30 izveo je seriju akrobacija na samo 6 metara od američkog aviona P-8A Poseidon i primorao svoje inostrane kolege da napuste vazdušni prostor Ruske Federacije. Kasnije je Ministarstvo odbrane RF okarakterisao poteze ruskog pilota u neposrednoj blizini stranog aviona kao „pozdravni manevar“.

Pisana i nepisana pravila ponašanja u vazduhu

Danas u sličnim situacijama avijacija dejstvuje na sledeći način: lovci se „priljube“ uz osmatrački avion i lete paralelno sa njim. Tako je dejstva mornaričke avijacije za „Rusku reč“ opisao penzionisani pukovnik Vladimir Dejneka, bivši komandant mornaričke avijacije RF.

„Prošle godine se dogodio incident u kome je Su-27 čak imitirao raketni napad na avion NATO-a iznad Baltičkog mora. Naš pilot je sustigao strani avion, okrenuo prema njemu ’stomak’ i pokazao svoje rakete, a zatim odleteo. Upravo tako se prati strani avion. Na taj način lovac pokazuje da je u slučaju agresivnih dejstava spreman da izvrši napad“, rekao je u intervjuu za „Rusku reč“ vojni komentator lista „Izvestiя“ Dmitrij Safonov.

Po njegovim rečima, kada su ruski strateški bombarderi Tu-95 leteli blizu Aljaske pratili su ih američki F-16 koji su takođe pokazivali da su u svakom trenutku spremni za primenu oružja, ukoliko naši avioni promene kurs i uđu u vazdušni prostor SAD.

„Ukoliko avion preseče vazdušni prostor druge države on će biti primoran da aterira, tako što će se ’naginjati’ na njega (kao što automobil ’seče’ putanju drugog automobila). Teško da će lovac primeniti rakete jer to može izazvati Treći svetski rat“, rekao je Safonov.

Kako je naglasio bivši komandant mornaričke avijacije RF, Moskva i Vašington su još 1972. godine sklopili sporazum o sprečavanju incidenata u vazduhu. U tom sporazumu su propisana pravila dopustivog i nedopustivog ponašanja. „Na primer, pilot na koga lovci vrše pritisak treba da zna u kojoj situaciji on ima legalno pravo da im oštro odgovori, a da pri tome ne izazove vojni konflikt, a u kojoj treba da se povuče ili aterira“, dodao je ekspert.

Mogu li se praviti „piruete“ oko stranih aviona?

Pilotima ruske avijacije nije dozvoljeno da svojim avionom presecaju putanju broda na moru ili letelice u vazduhu, rekao je za „Rusku reč“ vojni analitičar agencije TASS Viktor Litovkin.

„Akrobacije u vazduhu u blizini drugog aviona su obično hvalisanje. Avioni Su-30 imaju izuzetne manevarske mogućnosti, koje ne pruža ni jedan drugi avion na svetu. Ta činjenica ponekad ’ponese’ pilote ovog aviona i oni preteruju“, naglasio je analitičar.

Tehnički gledano ruski pilot nije narušio nikakvo pravilo – samo je izvršio borbeni zadatak.

„Pilot je ’izgurao’ strani avion izvan ruske teritorije, i vratio se u bazu ne izgubivši avion i ne izazvavši konflikt. To je prvi zadatak lovca presretača. Nisam siguran da li se za takvu uspešnu akciju dobija nagrada, ali je to svakako veliki plus za pilota“, dodao je Litovkin.

Nekada glavna opasnost, a danas profesionalizam

Za vreme administracije Baraka Obame Rusija i Amerika su žustro kritikovale jedna drugu u sličnim incidentima. Danas je politička situacija, po Safonovljevom mišljenju, sasvim drugačija, tako da vojna „svakodnevica“ više ne izaziva bujicu negodovanja.

Zato je predstavnica Komande odbrane severnoameričkog vazdušnog prostora (NORAD) Ešli Pek izjavila da su dejstva ruskih bombardera iznad Aljaske profesionalna i da su u okvirima dokumenta o ponašanju u vazduhu.

„Tramp se zalaže za partnerske odnose, dok je Obamina administracija tretirala Rusiju kao glavnu opasnost. Sve naše uzajamne optužbe u sličnim incidentima bile su usmerene samo na formiranje nekog konkretnog gledišta. Sada je manje agresije u našim međusobnim odnosima“, zaključio je vojni analitičar lista „Izvestiя“ Dmitrij Safonov.

Nikolaj Litovkin,
Ruska reč



  • Izvor
  • Su-30. Ilustracija: Mihail Voskresenski/RIA Novosti / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »