BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Who is Mr. Safronkov? Da li je Kremlj pronašao novo diplomatsko oružje?

08.05.2017. god.
„Gledaj me u oči, ne obaraj pogled, zašto obaraš pogled?“, rekao je on britanskom diplomati familijarno mu se obraćajući na „ti“, umesto uobičajenog „Vi“... U Rusiji se još priča o izlaganju zamenika ruskog predstavnika pri UN. Pojedini posmatrači smatraju da je Moskva preko Vladimira Safronkova demonstrirala svoje novo diplomatsko oružje. Da li je to tako? Članak je objavljen u našem štampanom izdanju „R Magazin“ koji izlazi kao dodatak „Nedeljnika“.


Vladimir Safronkov je postao čuven zahvaljujući izlaganju na sednici Saveta bezbednosti UN 12. aprila. Revoltiran izjavom britanskog stalnog predstavnika pri UN Metjua Rajkrofta, koji je optužio Rusiju za umešanost u zločine protiv civila u Siriji, on je oštro odgovorio svome kolegi: „Vi ste se uplašili. Ne možete da spavate strahujući da ćemo mi sarađivati sa Sjedinjenim Američkim Državama. Vi se toga bojite. Vi sve činite kako bi ta saradnja bila poljuljana... Gledaj me u oči, ne obaraj pogled, zašto obaraš pogled?“, rekao je on britanskom diplomati familijarno mu se obraćajući na „ti“, umesto uobičajenog „Vi“.

U Rusiji su podeljena mišljenja o dopustivosti takvog ponašanja u diplomatiji. Mnogi komentatori smatraju da su Safronkovljeve izjave neprihvatljive i optužuju ga za neotesanost. Društvene mreže se šarene od poređenja izraza koje je upotrebio ruski diplomata sa govorom ruskih huligana.

„Ozbiljan emocionalni signal“

Sa druge strane, ima i onih koji skreću pažnju na to da su povod takvog izlaganja bile izjave britanskog diplomate. „Savet bezbednosti je šest godina bio talac bestidne podrške koju Rusija pruža režimu (sirijskog predsednika) Bašara Asada“, izjavio je Metju Rajkroft u izlaganju u Savetu bezbednosti UN. Po njegovim rečima, Rusija svojom podrškom „podstiče Asada da bombarduje i primenjuje hemijsko oružje“. Reputacija Rusije u celom svetu „otrovana je vezama sa Asadom“ koji Moskvi donosi „samo sramotu i poniženje“. Rajkroft je našao za shodno da još jednom ponovi kako „Rusija pokriva (Asadov) režim i korišćenje hemijskog oružja od strane tog režima“. Britanac je faktički i na Moskvu prebacio odgovornost za hemijski napad u Siriji 4. aprila, za koji Zapad optužuje Damask. Pored toga što je pozvao Rajkrofta da ga gleda u oči, Safronkov mu je odgovorio i već čuvenim rečima: „Da se nisi usudio da vređaš Rusiju!“

Ruske vlasti se nisu ogradile od izlaganja svog diplomate. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je izjavio da „nije rečeno ništa uvredljivo“. On je takođe naglasio da „ispoljavanje mlitavosti može u budućnosti imati veoma velike posledice. Zbog toga je bolje braniti interese naše otadžbine koliko danas, i to prilično oštro, ako zatreba“.

Za Safronkova se pored Kremlja zauzelo i Ministarstvo spoljnih poslova. Zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjapkov izjavio je da je „... Safronkov rekao upravo ono što je bilo potrebno reći u toj situaciji. Uveravam vas da on može govoriti bilo kojim stilom na stranim jezicima i dozirati stepen diplomatske učtivosti u zavisnosti od situacije“. On je takođe naglasio da se čudi što Safronkova kritikuju zapadne diplomate, kada se zna da one „iz meseca u mesec i iz godine u godinu uvežbavaju uvredljive reči koje upućuju Rusiji i njenoj politici“. Safronkovljeve reči on je okarakterisao kao „ozbiljan emocionalni signal“ Zapadu.

Da li je Safronkov otišao predaleko?

Toliko moćna podrška koju vlasti pružaju nastupu ruskog diplomate dala je pojedinim posmatračima povoda za pretpostavku da je Safronkovljeva filipika bila samo postupanje u skladu sa instrukcijom „odozgo“, i da smo mi, štaviše, svedoci novog diplomatskog oružja koje primenjuje Moskva, a ono se sastoji u otvorenosti koja nije uobičajena za diplomatiju. To je, navodno, bila reakcija Rusije na napetost međunarodne situacije koju Moskva dovodi u vezu sa potezima Zapada, pre svega Sjedinjenih Američkih Država, i na sveopštu „vulgarizaciju međunarodnog diplomatskog jezika“.

Eksperti, međutim, smatraju da ne treba žuriti sa takvim zaključcima. Oni ističu da je Safronkov zaista mogao „odozgo“ dobiti instrukcije za oštar odgovor Zapadu povodom situacije u Siriji, ali oblik koji je on izabrao ipak je, verovatno, njegova lična improvizacija. „Safronkov nije mogao tako nastupiti po sopstvenoj inicijativi. (…) Dobio je instrukcije da nastupi oštro, ali je on to shvatio na svoj način“, izjavio je za R Magazin Boris Šmeljov, šef Katedre za međunarodne odnose Diplomatske akademije Ministarstva spoljnih poslova RF. Po njegovom mišljenju, tako neumestan manir u kome je nastupio ruski diplomata u suštini je kontraproduktivan jer je sva pažnja posvećena formi, a ne suštini izjave ruskog diplomate.

Eksperti ne smatraju da je u pitanju neki novi jezik ruske diplomatije ili njeno novo oružje. Šmeljov ističe da osim izlaganja ruskog diplomate u UN nije bilo drugih sličnih demarša. Naprotiv, posle posete sekretara SAD Reksa Tilersona Moskvi, ton izjava Moskve i Vašingtona primetno je ublažen.

Vladimir Jevsejev, ekspert za međunarodne odnose i šef Centra za društvenopolitička istraživanja, uveren je da je format Safronkovljevog izlaganja bio isključivo njegova inicijativa. Zamenik stalnog predstavnika kopirao je stil mnogih svojih zapadnih kolega, što ruske diplomate, po mišljenju ovog eksperta, ne treba da zloupotrebljavaju. Izjave Dmitrija Peskova i Sergeja Rjapkova u kojima oni opravdavaju Safronkova Jevsejev dovodi u vezu sa željom vlasti da zaštite svog diplomatu od kritike.

Zaista, čak ni predstavnici ruskih vlasti nisu jednodušni kada je reč o oceni Sofronkovljevih reči. Na primer, Valentina Matvijenko, predsednica Saveta Federacije (Gornjeg doma ruskog parlamenta) i formalno drugi čovek u zemlji posle predsednika Putina, izjavila je da ne odobrava oštar nastup ruskog diplomate. Štaviše, po njenim rečima, isto mišljenje ima i ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
 

Biografija Safronkova

Vladimir Safronkov ima 53 godine. Završio je Moskovski državni univerzitet međunarodnih odnosa 1990. godine i otišao da radi u ambasadi RF u Tunisu. Zatim je prebačen u Moskvu u sekretarijat jednog zamenika šefa ruske diplomatije. Od 2001. do 2011. godine radio je na raznim funkcijama u aparatu stalnog predstavnika Rusije pri UN, baveći se uglavnom bliskoistočnim pitanjima. Nekoliko godina je ponovo proveo u centralnom aparatu Ministarstva spoljnih poslova, da bi 2015. bio vraćen u stalno predstavništvo pri UN gde mu je poverena funkcija zamenika stalnog predstavnika. Safronkov je nagrađen medaljom „Za zasluge pred otadžbinom“ prvog i drugog stepena. Govori tri jezika: engleski, francuski i arapski.

Aleksej Timofejčev,
Ruska reč



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...


Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to

Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Navršilo se mesec dana od poslednjeg sastanka ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Bocan Harčenka i srbskog ministra odbrane Miloša Vučevića. „Bratstvo“ u seriji intervjua sa eminentnim sagovornicima, već nekoliko...


Kosovo i Metohija je srbsko pitanje, ali se ono ne tiče samo Srbije, nego celog Pravoslavlja i uveren sam da će suverenitet Srbije na tom delu teritorije opet biti...


Ostale novosti iz rubrike »