BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Šest predivnih mesta u Kalugi i Kaluškoj oblasti

Šest predivnih mesta u Kalugi i Kaluškoj oblasti
21.07.2019. god.


Da li su zbrka i žurba u Moskvi već počele da vas izbezumljuju? Ili možda razmišljate kako bi bilo da svoje putovanje u Rusiju začinite nečim posebnim? Vikend ili duži period van prestonice nije teško organizovati, jer Moskva ima komšije poput Kaluške oblasti (samo 180 km od glavnog grada Rusije) s mnogo prirode, kulture, arhitekture, kosmonautike i odličnih restorana.

1. Art park Nikola-Lenjivac

Nikola-Lenjivac, seoce u Kaluškoj oblasti (220 km južno od Moskve), kombinacija je naizgled nepovezanih stvari: modernih umetničkih predmeta, tradicionalnog ruskog pejzaža s livadama, rekama i poljima - i ludih terenskih vožnji!

Park se uglavnom nalazi na području Nacionalnog parka „Ugra“ i ima više od 30 predmeta pejzažne umetnosti koji se slivaju s šumama i livadama. Mnogi su uspeli da prežive letnje vrućine, jake kiše i sneg još od festivala Arhstojanije održanog 2006. godine, ali neki drveni umetnički predmeti polako blede i stapaju se s prirodom. I, naravno, na ovom području svakog leta pojavljuju se nove kreacije.


2. Farma restorana Twins Garden 

Sergej i Ivan Berezucki, dinamični dvojac koji je pokrenuo novu rusku kuhinju u restoranu Twins Garden u Moskvi, umorio se od neprestanog lova na kvalitetne sastojke. Udružili su se s Poljoprivrednom akademijom „Timirjazev“ (koja se smatra jednom od najcenjenijih u zemlji) i kupili zemljište od 50 hektara u Kaluškoj oblasti, jednom od ekološki najčistijih područja na udaljenosti nekoliko sati vožnje od Moskve. Sada 70 odsto povrća, voća, mlečnih proizvoda, mesa, ribe i začinskog bilja koje se koristi za pripremu jela u Twins Garden-u  dolazi s ove kaluške farme, što blizancima daje priliku da lično kontrolišu svaki sastojak koji dolazi u njihovu kuhinju.

Sergej i Ivan žele da popularišu agroturizam u Kalugi i nadaju se da će njihova farma biti početak toga. U toku je izgradnja nekoliko kuća za goste, kao i infrastruktura za ovu vrstu turizma. Tempirajte posetu Kalugi sa sezonom žetve (obično početkom septembra), jer tada blizanci na farmi organizju svoju godišnju gastronomsku zabavu. Tokom dva dana poznati ruski i strani kuvari dolaze na farmu kako bi pripremili nešto ukusno od sveže ubranih proizvoda i pokazali gostima da je sezonalnost pravi izbor. Dok kuvari kuvaju, gosti mogu da istražuju farmu, učestvuju u žetvi, idu u ribolov i uživaju u prirodi.


3. Državni muzej istorije kosmonautike K. E. Ciolkovski

Prvi muzej u svetu posvećen istoriji istraživanja svemira, i najveći u Rusiji, otvorio je svoja vrata u Kalugi 1967. godine. Upravo je u tom gradu veliki naučnik Konstantin Ciolkovski proveo svoje najproduktivnije godine i opisao i dokazao potrebu za izgradnjom višestepenih raketa.

Muzej, koji je i sam arhitektonski spomenik i pomalo podseća na svemirski brod, može se pohvaliti jedinstvenim predmetima vezanim za razvoj kosmonautike. Tu je i prototip legendarne svemirske stanice MIR, a posetioci mogu svojim očima da vide i kopiju rakete Voshod, iste one koja je odvela prvog čoveka u svemir. Ne zaboravite da posetite planetarijum koji spolja liči na ogromnu čeličnu sferu koja viri iz zemlje, skoro kao NLO koji je pao na Zemlju!


Muzej je 2018. renoviran i proširen. Muzejski kompleks se nalazi na vrhu brda s kojeg se pruža predivan pogled na reku Oku, veštačko jezero i gustu borovu šumu.


4. Divlja šuma, biciklizam i veikbording u samom gradu

Ako nikada niste videli divlju šumu poput onih opisanih u tradicionalnim ruskim bajkama, morate da dođete u ovo mesto. Kaluška šuma potiče iz 17. veka, a prosečna starost stabala iznosi 180-200 godina (neka su stara čak 300 godina). Jedinstvena je jer se jedna strana šume graniči s veštačkim jezerom s kojim čini prelepu rekreativnu zonu. Postoji i legenda da se još u staro vreme lažni car Dimitrije Drugi, prevarant koji je hteo da se dokopa carskog prestola, skrivao u ovim šumama i da je ovde ubijen za vreme lova na zečeve.

Danas je ovo odlično mesto za šetnju i vožnju biciklom. Postoje trase različitih dužina i složenosti,  od 4, 10 ili 16 kilometara, pa se  može odabrati ona koja najviše odgovara i krene u istraživanje! Uživajte u neverovatno čistom vazduhu, susretima s vevericama i poju ptica - nema boljeg načina da dozvolite svom telu i umu da se opuste posle užurbanog gradskog života. Ako istraživanje pešice nije vaš omiljeni vid rekreacije, iznajmite bicikl za 100 rubalja (1,40 evra). A za one kojima je potrebna dodatna doza adrenalina, nekih 350 metara od šumovite obale nalazi se stanica za veikbording koja radi od početka maja do kraja oktobra.


5. Voskresenska ulica i bar „Častnaja Praktika“

U Kalugi je putovanje kroz vreme jednostavno. U samom centru grada nalazi se Gostinij dvor (tradicionalni ruski trgovački štandovi), koji je izgrađen u 18. veku i predstavlja jedan od retkih preostalih primera tzv. nariškinskog baroka u Rusiji. Nekoliko ulica dalje ćete pronaći Voskresensku ulicu, simpatičnu uličicu koja će vas teleportovati na početak 20. veka, kada je Kaluga bila na svom vrhuncu, zahvaljujući trgovini. Ovde nećete pronaći ni jednu modernu ili čak sovjetsku zgradu; „crvena linija“ grada (fasadni deo zgrada) je od 1983. godine pod strogom zaštitom pa su dozvoljeni samo restauratorski radovi u cilju vraćanja istorijskog izgleda zgrada. U 18. i 19. veku u ovim raskošnim palatama živeli su bogatih trgovci i pripadnici plemstva. U današnje vreme tu se nalaze obrazovne ustanove. U proleće vazduh postaje posebno sladak, kada u dvorištima zgrada počnu da cvetaju stabla jabuka i krušaka.

Da biste se vratili u 21. vek, svratite u palatu u kojoj se nalazi jedno od najmodernijih mesta za ljubitelje ića i pića, restoran i bar „Častnaja Praktika“. Njegovi osnivači uspeli su da stvore elegantan i moderan enterijer unutar stare palate, a što se hrane i koktela tiče, moraćete ipak sami da probate!


6. Ekopark „Biosfera“

Na desnoj obali reke Oke, preko puta centralnog dela grada, nalazi se nedavno otvoreni kompleks „Biosfera“. To je park sa životinjama, ringišpilom i restoranom. Životinje nisu u kavezima, nego slobodno šetaju. Posetioci mogu da vide lame, kamile, bizone, nojeve, paunove i druge životinje odozgo, zahvaljujući sistemu podignutih staza. Na taj način se životinjama možete približiti, a da ih pritom ne ometate. Tu se nalazi i najveći ruski sokolarski centar, u kojem živi oko 30 ptica grabljivica.

Nedavno su u poseban bazen stigli foke i morski lavovi koji posetioce oduševljavaju svojom apsolutnom ljupkošću! Na području parka nalazi se i veliki panoramski ringišpil, odakle se za samo 200 rubalja (2,80 evra) pruža pogled na Kalugu kao na dlanu. I konačno, svoje baterije možete napuniti u restoranu u društvu labudova i flamingosa koji tamo žive u bazenima i na obližnjim malim livadama!

Marija Stambler, Alisa Palagina, Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Sergej Bobiljev/TASS / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aerodromi su ogromne vazduhoplovne luke, uglavnom biseri metrop


Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop

Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...


Akcija ulaska u rezervate prirode u zamenu za praznu PET ambalažu


Fotografije na Instagramu Sergeja Dolje više liče na pejzaže sa drugih planeta nego na prizore iz Rusije (što zapravo jesu). Ovo su samo neki od njegovih snimaka.


Ostale novosti iz rubrike »