BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ove tri biljke leče upaljene desni

 Ove tri biljke leče upaljene desni
14.12.2019. god.
Upaljene desni, odnosno gingivitis ume da bude ozbiljan i bolan problem u vašim ustima ukoliko se ne leči na vreme. Pored gelova i oralne terapije koju propisuje stomatolog, postoje lekovi iz prirode koji vam mogu pomoći da ublažite upalu gingive.

Među delotvornijim su mirta, neven i karanfilić.

Šta je to gingivitis i koji su simptomi?

Gingivitis se manifestuje kroz otečene desni koje bole i krvare na dodir ili kakav drugi mehanički pritisak. Za razliku od svetloružičaste boje zdrave gingive, pojaviće se crvena i jarkocrvena nijansa, sve do modre boje. U zavisnosti od toga koliko je upala uznapredovala, u ustima se mogu pojaviti i čirevi i otvorene ranice.

Zbog toga je izuzetno važno redovno i pravilno održavanje oralne higijene, ali i to šta će osoba svakodnevno jesti. Ponekad uzrok gingivitisa mogu biti neke bolesti, ali i fiziološka stanja poput trudnoće, kada govorimo o o trudničkom gingivitisu.

Gingiva, kao deo potpornog aparata zuba, prva strada u naletu bakterija iz mekih zubnih naslaga. Ukoliko se ne leči na vreme može doći do razvoja paradontopatije, te i gubitka zuba. Stomatolozi imaju rešenje za izgubljene zube, kao što su metalokeramičke krunice ili zubni implanti. Međutim, zajednička misija pacijenta i stomatologa – kada je gingivitis u pitanju – zapravo je njegovo lečenje pre nego što uznapreduje do tog stadijuma.

Kako se leči gingivitis?

Stomatolog najčešće propisuje gelove na bazi bilja, čija redovna upotreba umiruje desni. Nekad će se u lečenje uključuju i lekovi protiv upalnih procesa. Uz savet o redovnoj i pravilnoj oralnoj higijeni, preporučuje se upotreba mekih četkica kao i ispiranje usta različitim čajevima.

Ove biljke pokazale su se kao izuzetno lekovite kada je gingivitis u pitanju.

Lekovito bilje koje je dobro za upaljene desni

Umirujući čajevi za spoljnu upotrebu, odnosno ispiranje usta, mogu imati značajan pozitivan efekat kada je lečenje gingivitisa u pitanju. Među mnogobrojnim biljkama za koje se zna da imaju antiupalno dejstvo, kod upaljene gingive su se kao izuzetno delotvorne pokazale mirta, karanfilić i neven.

Mirta za oralnu upotrebu

Čaj od mirte nije teško napraviti. Preporučuje se da se 10 grama suvih listova mirte spreman je za konzumiranje. Savetuju se dve šolje dnevno.

Listovi mirte sadrže i malu količinu esencijalnog ulja i imaju antiseptično dejstvo. Mirta omekšava i zaceljuje kožu i sluzokožu. Međutim, kod trudnica i porodilja se ne savetuje njena upotreba.

Žvaćite karanfilić

Osušeni pupoljci karanfilića izuzetno su delotvorni kod upale desni, ali i kod zubobolje. Poznato je da karanfilić ima antiseptično i analgetsko dejstvo, te će žvakanje čena karanfilića (to su osušeni pupoljci) tri do četiri puta dnevno ublažiti bolove. U sastav ove biljke ulazi eugenol, koji kao njegov glavni aktivni sastojak suzbija upale, bakterijske i gljivične infekcije.

Može se koristiti i ulje od karanfilića, i to tako što se tri kapi esencijalnog ulja sipa na pamučnu krpu i stavlja na desni dva do tri puta dnevno.

Neven za ispiranje usta

Kao izuzetno delotvorna biljka protiv gingivitisa pokazao se neven. Potrebno je staviti 5 grama osušene cvasti nevena u jedan litar ključale vode, te ostaviti tako 5 minuta odstoji. Kad se procedi i prohladi ova topla tečnost je odlična za ispiranje usta dva ili tri puta na dan.

Neven je poznat po tome što zaustavlja krvarenje, što je veoma važno kod osetljivih desni koje prokrvare na svaki jači ili blaži pritisak. U sastav nevena ulazi esencijalno ulje koje je bogato triterpenoidima, za koje se smatra da imaju antiinflamatorno dejstvo. Ovi sastojci mogu pomoći i u uklanjanju otoka.

Kao i kod mirte i karanfilića, njegova upotreba se ne savetuje trudnicama i porodiljama.

Šta još možete preduzeti kad imate upaljene desni?

Uz redovnu upotrebu ovih biljaka i pravilno pranje zuba, upala desni će se brzo povući. Stomatolozi savetuju i korišćenje zubnog konca za čišćenje interdentalnog prostora, gde četkica ne dopire i gde se najčešće zaglavljuju ostaci hrane.

Da sprečite pojavu čireva izbegavajte masnu hranu, čokoladu i koštunjavo voće, ali i začine. Ukoliko ste pušač, poželjno je da ostavite duvan. Pored mirte, nevena i karanfilića, usta možete ispirati i žalfijom, jer je čaj od ove biljke posebno delotvoran u saniranju čireva.





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zubi su jako bitni i kada nam nešto nije u redu sa njima osećamo se nelagodno i jedva


Vitamin B12 se često promoviše kao suplement koji može poboljšati energiju, koncentra

 Šta je miom? Miomi su najčešće dobroćudni tumori glatkih mišića materice. Predstavljaju oboljenje materice koje se manifestuje formiranjem i rastom benignog tumora u miometrijumu – mišićnom sloju materice. Obično se...


U subotu će u Galeriji Narodnog muzeja u Vranju biti održan 'Omaž Dr Vukašinu Antiću'. Poznati hirurg iz Vranja Vukašin Antić preminuo je 1. aprila 2020. godine u 62....

Kandida na jeziku  je stanje u kojem se gljivica Candida albicans nakuplja na sluznici vaših usta. Kandida je normalan organizam u vašim ustima, ali ponekad se može povećati i...


Čuveni grčki filozof Claudius tvrdio je da sve što čovek vidi, ili može da dodirne, potiče od kiseonika. 'Kiseonik je sam život, esencija svega!' napisao je u svojim delima,...


Ostale novosti iz rubrike »