BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Roskosmos“ započeo projekat orbitalne stanice „Venera D“, koja bi trebala biti prva misija Moskve na Veneru od doba SSSR-a

RT: „Roskosmos“ započeo projekat orbitalne stanice „Venera D“, koja bi trebala biti prva misija Moskve na Veneru od doba SSSR-a
05.03.2021. god.


Rusija je započela planiranje izgradnje "Venera-D", kosmičke letelice koja će biti prva koju će Moskva polasti na Veneru od sovjetskih vremena. Prvobitno planirana kao zajednička operacija sa američkom NASA-om, sada će verovatno biti jednostrana.

U razgovoru za novinsku agenciju TASS, naučni direktor Instituta za kosmička istraživanja Lev Zeleni objasnio je da će letelica prvi put biti lansirana 2029. godine ako sve bude išlo po rasporedu.


„Tehnički dizajn projekta je započeo“, rekao je on nakon sastanka Ruske akademije nauka i ruske kosmičke agencije "Roskosmos".


Planirano je da ruski program "Venera" uključi najmanje tri odvojene misije, a prva je "Venera D". Orbitalna stanica će proučavati površinu planete, atmosferu, unutrašnju strukturu i okolnu plazmu.

Potom sledeće druga dva putovanja 2031. i 2034. godine. Poslednje će doneti uzorke atmosfere i moguće tla natrag na Zemlju.


Prošlog septembra, "Roskosmos" je otkrio da će misija biti sprovedena kao „nezavisni nacionalni projekat bez opsežnog učešća međunarodne saradnje“, uprkos početnoj spremnosti da se pridruži zajedno sa NASA-om.


Moskva je poslednji put obavila opsežno istraživanje o Veneri tokom Sovjetskog Saveza, kada je letelica "Venera 7" postala prva kosmička letelica koja je sletela na planetu i prenela podatke nazad na Zemlju.


Prošle godine je šef "Roskosmosa" Veneru nazvao „ruskom planetom“, napominjući da je SSSR napravio najznačajnije korake u istraživanju druge planete od Sunca.

"Naša zemlja je bila prva i jedina na Veneri. Naša oprema je bila tamo i sprovela je istraživanje. Generalno, to je živi pakao", rekao je Rogozin.

„Misije na Veneri deo su vladinog programa ruskog istraživanja kosmosa za 2021-2030. godinu"
 
Iako je za Moskvu prioritet, Venera je relativno nisko na listi za većinu zemalja koje istražuju kosmos. Iako slične veličine kao Zemlja, ima atmosferu od 97% ugljen-dioksida i prosečnu temperaturu od 464 stepeni, što nikako nije pogodno za život.

Prošlog leta su naučnici sa Univerziteta Kardif u Velikoj Britaniji objavili rad u kojem se pretpostavlja da Venerini oblaci mogu biti naseljeni živim organizmima. Istraživači su u atmosferi planete pronašli gas fosfin, supstancu koja je na Zemlji povezana sa životom. Kako stvari stoje, gas za sada ostaje neobjašnjen.

Izvor: Vostok / RT

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Wikipedia / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »