BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Konačno ćemo imati načina da nađemo misterioznu planetu Devet, ali postoji caka...

RT: Konačno ćemo imati načina da nađemo misterioznu planetu Devet, ali postoji caka...
15.11.2019. god.


Misteriozna planeta Devet, nepoznata ogromna masa koja vreba na ivici našeg Sunčevog sistema, godinama je očaralavala naučnike i one sklne teorijama zavere, ali konačno možemo imati metod da je pronađemo jednom i zauvek.


Planeta Devet je naziv dat ogrokmnom objektu koji preseca orbite u Kajperovom pojasu iza Neptuna.
Smatra se da je negde u tom prostoru sa pet puta većom mase Zemlje. Ne znamo tačno šta je to. Ne znamo tačno gde je, a čak i ne znamo gde da počnemo da je tražimo. Ali sada tim istraživača veruje da možda već imamo sve potrebne podatke.

Prema autorima studije, Metjuu Holmanu, Metjuu Pejnu i Andrasu Pa, NASA-in satelit za istraživanje egzoplaneta (TESS), možda je već primetio neuhvatljivu zver, ali da jednostavno nije bilo vremena da se potraže njene fotografije u ogromnoj
već sakupljenoj količini podataka.



TESS lovi egzoplanete koristeći tranzitnu metodu, odnosno čeka posmatrajući mrlje neba, čekajući da nešto, bilo šta, pređe ispred daleke zvezde.
Međutim, ni jedna ekspozicija nikako ne bi mogla da uhvati nešto tako udaljeno i slabo vidljivo kao planetu devet, gde prolazi druga tehnika, poznata kao digitalno praćenje.

Digitalno praćenje uključuje slaganje slika iz istog vidnog polja, jednu na drugu, čime se povećava svetlost udaljenih objekata. Ova tehnika se do sada koristila za u pronalaženju novih asteroida, ali tek treba da se koristi u lovu na planetu Devet ili bilo šta tajanstveno, masivno tamo iza Neptuna.

Međutim, s obzirom da je planeta Devet pokretna meta, potrebni  su neki proračuni (ili nagađanje laičkim rečima) da bi se utvrdila njena putanja dok se kreće kroz kosmos. To bi teoretski omogućilo naučnicima da slože fotografije i povećaju osvetljenost objekta.

„Za otkrivanje novih objekata, sa nepoznatim putanjama“, napisali su istraživači u svom radu, „možemo isprobati sve moguće orbite!“


Digitalno praćenje korišćeno je zajedno sa "Habl" kosmičkim teleskopom da bi se otkrilo nekoliko objekata izvan Neptuna, pa je tehnika dokazana, međutim, zadatak je ogroman.


Iako je teoretski moguće, praktično govoreći, svako ko se nada da će naći podatke planete Devet u TESS-ovim podacima morao bi testirati sve moguće orbite u Herkuloom zadatku, za šta bi čak i najsnažnijim svetskim kompjuterima trebalo vremena, barem za sada.


Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Planeta Devet pomračuje centralni Mlečni put, sa Suncem u daljini, utisak umetnika, foto: © Wikipedia / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »