BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Spektar RG“ izveden na orbitu

„Spektar RG“ izveden na orbitu
14.07.2019. god.


Sa lansirnog mesta br. 81 kosmodroma "Bajkonur", 13. jula 2019. u 15:30:57 po moskovskom vremenu, uspešno je lansirana raketa nosača "Proton-M" sa kosmičkom astrofizičkom opservatorijom "Spektar RG". Lansiranje i let su prošli bez broplema. Ovo je bilo drugo lansiranje ovog tipa lansirnog vozila 2019. godine.


Dva sata kasnije, u 17:30 po moskovskom vremenu, letelica je odvojena od gornje faze rakete "DM-03", a orbitalna opservatorija započela je svoj 100-dnevni let do blizine tačke L2, gde će istraživati Univerzum u rendgenskom elektromagnetnom sistemu zračenja. Svi sistemi rade normalno, kao i solarni paneli i toplotni štit. 


 
Istraživanje je planirano u narednih šest i po godina, od čega četiri godine u režimu skeniranja zvezdanog neba, a dve i po godine u režimu opažanja objekata u kosmosu.



Očekuje se da će tokom istraživanja "Spektrum RG" naći oko 100.000 klastera galaksija u vidljivom delu kosmosa, oko tri miliona akumulirajućih supermasivnih crnih rupa, stotine hiljada aktivnih zvezda, na desetine hiljada galaksija koje formiraju zvezde i mnoge druge objekte.




Ovi podaci su izuzetno važni za razumevanje kako se materija distribuira u kosmosu, kakva je uloga tamne energije u njegovom razvoju i kako se pojavljuju i rastu supermasivne crne rupe.

Kosmička opservatorija „Spektar-Rendgen-Gama“ (Spektar RG) je međunarodni rusko-nemački projekat, čiji je cilj stvaranje orbitalne astrofizičke opservatorije za proučavanje kosmosa u opsegu rendgenskih zraka.


Opservatorija uključuje dva teleskopa: „eRosita“, koji je napravio Institut za vanzemaljsku fiziku društva „Maks Plank“ iz Nemačke, i „ART-IKSC“ (ART-XC), koji je razvio Institut za istraživanje svemira Ruske akademije nauka, a proizveo ruski Naučno-istraživački institut za eksperimentalnu fiziku iz Sarova.

Glavna misija opservatorije „Spektar RG“ je istraživanje univerzuma u opsegu rendgenskih zraka elektromagnetnog zračenja i stvaranje karte vidljivog univerzuma, na kojoj će biti zabeleženi svi dovoljno veliki klasteri galaksija.

 



  • Izvor
  • foto: roscosmos.ru/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »