BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski naučnici se nadaju da će uspeti da kloniraju izumrle praistorijske konje

Ruski naučnici se nadaju da će uspeti da kloniraju izumrle praistorijske konje
07.09.2018. god.


Moguće je da će ždrebe izumrlog paleolitskog konja pronađeno u Jakutiji, najhladnijem regionu Rusije, uskoro biti klonirano. Ako ova akcija uspe, mamut je sledeći na spisku, kažu naučnici.

Ostaci ždrebeta koje je živelo pre oko 30 000 do 40 000 godina gotovo su savršeno očuvani. Vrsta kojoj je pripadalo ždrebe se, prema istraživačima, genetski razlikuje od jakutskih konja koji danas nastanjuju ovu regiju.   

Praistorijsko ždrebe je imalo samo 20 dana kada je uginulo. Naučnici se nadaju da će pomoću njegove DNK uspeti da ožive ovu praistorijsku rasu konja, koju su nazvali konj Lena.

Semjon Grigorjev, direktor Muzeja mamuta u Jakutsku, kaže da na ovom projektu sarađuju ruski naučnici i korejska Fondacija za biotehnološka istraživanja „Sooam”.

„Ostaci životinje su neverovatno očuvani”, kaže Grigorjev. „Mišićno tkivo je u odličnom stanju, tako da smo uspeli da dobijemo neke veoma obećavajuće uzorke”.

Konj Lena je samo prvi korak ka ostvarenju sna istraživača o tome da kloniraju mamuta.

Planiramo da sagradimo poseban naučni centar za paleogenetiku, kaže Jevgenija Mihajlova, rektor Severnoistočnog federalnog univerziteta u Jakutsku. Ona dodaje da ovaj plan podržava regionalna vlast Jakutije. Naučnici, međutim, još uvek traže izvore za finansiranje svog projekta.

Glavni cilj budućeg centra će biti kloniranje mamuta i drugih praistorijskih životinja.

„Trenutno nemamo dovoljno sredstava za opremu. Skoro 6 miliona dolara je potrebno za projekat”, kaže Mihajlova.

Biotehnološka laboratorija za proučavanje ćelija praistorijskih životinja osnovana je u Jakutiji 2014. godine u saradnji sa korejskom fondacijom „Sooam”.

Naučnici su znatno ranije počeli da istražuju genom mamuta. Mnoge praistorijske životinje su pronađene u Jakutiji i ovaj region je postao poznat kao mesto sa koga potiče 90% slonovače od mamuta na svetu.

Arsenij Kalašnjikov, Russia beyond



  • Izvor
  • foto: © Press Photo / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »