BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sirovine iz kosmosa: Rusija pokreće kosmičko rudarstvo

Sirovine iz kosmosa: Rusija pokreće kosmičko rudarstvo
05.02.2018. god.


U Nacionalnom istraživačkom tehnološkom univerzitetu „MISiS” potpisan je memorandum o pokretanju kosmičkog rudarstva u Rusiji.

Predstavnici vodećih univerziteta, inovacionog biznisa, kao i državnih i nedržavnih instituta za razvoj 
doneli su ovu odluku posle dugog razmatranja. Govorilo se o stvaranju žiroskopskog robota-mlina za rad na Mesecu, o razvoju efikasnih metoda za eksploataciju vode iz mesečevog tla, kao i o neophodnosti razvoja ruskog zakonodavstva, kako bi se ruskim kompanijama omogućilo da na Zemljinom satelitu vrše iskopavanja ruda.

Prema proceni međunarodnih eksperata, osvajanje kosmičke sirovinske baze može da poveća obim međunarodnog tržišta u sferi kosmičkih radova i usluga na tri biliona dolara. Osim toga, korišćenje kosmičkih sirovina i proizvoda njihove prerade neposredno na orbitama ili prirodnim kosmičkim objektima suštinski će promeniti paradigmu kosmičke tehnike.

S druge strane, međunarodno zakonodavstvo u sferi korišćenja kosmičkog prostora danas zabranjuje komercijalno korišćenje sirovina iz kosmosa. Zato naučnotehnička politika Rusije nije podržavala projekte u tom pravcu, pa samim tim praktično ne postoje ni investicije u tu sferu.

Međutim, situacija se veoma brzo menja: SAD i Luksemburg su tokom poslednje dve godine jednostrano potpisali dokumente o kosmičkoj konkurentnosti, koji regulišu eksploataciju ruda na asteroidima.

Zato su sada ruski naučnici i biznismeni potpisali memorandum u čijem tekstu se govori o „neophodnosti, svrhovitosti i pravovremenosti stvaranja potrebnih uslova u okviru naučno-tehničke politike države za razvoj eksploatacije rudnih bogatstava u kosmosu”. Između ostalog, naravno, radi se i o stvaranju potrebne zakonske baze, navodi se u saopštenju.

Savremeno naučno-praktično iskustvo ruskih univerziteta rudarsko-geološkog profila omogućava da se uspešno adaptiraju tehnologije koje se koriste u tradicionalnoj rudarskoj proizvodnji za uslove u kosmosu.

„Na zapadu su posle usvajanja novih pravila počele aktivne investicije u kosmičku rudarsku proizvodnju”, izjavio je generalni direktor naučnoobrazovnog centra „Inovacione rudarske tehnologije” Naučnoistraživačkog instituta „MISiS” Pavel Ananjev. Rusija takođe treba da napravi svoja pravila koja, s jedne strane, ne bi kršila postojeće zabrane na izvoz kosmičkih ruda, a s druge bi omogućila našim stručnjacima da razvijaju praktične tehnologije u sferi eksploatacije i orbitalne proizvodnje”.

Po mišljenju stručnjaka, s tačke gledišta ekonomske isplativosti transporta, sa Meseca ima smisla nabavljati samo hemijski element helijum-3. On je neverovatan izvor energije, i 20-30 tona ovog elementa je dovoljno da zadovolji, na primer, sve energetske potrebe Zemlje za godinu dana.

Svi ostali resursi, kao što su solarna energija, voda, gasovi, konstrukcioni materijali i retki elementi, treba da se koriste neposredno u kosmosu za rad lunarnih baza i orbitalnih laboratorija, smatraju naučnici.

Oni su već predstavili niz praktičnih projekata za eksploataciju u uslovima kosmosa. Između ostalog, na primer, projekat lakog i kompaktnog robotizovanog mlina za izvlačenje retkih elemenata iz stena, između ostalog, dijamanata iz kimberlita. Još jedan projekat je Mesečev robot za eksploataciju regolita i izvlačenje vode iz njega, koji će se kretati po Mesecu i vršiti probna bušenja.

Russia beyond



  • Izvor
  • foto: MISiS / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »