BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tri „otkačena” sovjetska projekta: Naučna fantastika ili fantastična nauka?

Tri „otkačena” sovjetska projekta: Naučna fantastika ili fantastična nauka?
05.08.2017. god.


Hladni rat je pobudio naučnike da izmišljaju prilično egzotično oružje i sredstva kako bi obezbedili nadmoć Sovjetskog Saveza nad SAD. Neki od tih projekata su bili uspešni, neki nisu, a pojedini su zaista ekscentrični. Izabrali smo za vas ono najzanimljivije.

Sovjetskim naučnicima nije manjkalo revolucionarnih ideja, ali njihova realizacija nije bila nimalo lak posao. Pod pritiskom Hladnog rata mnogi potencijalni projekti su realizovani (uspešno ili neuspešno) u pokušaju da se nadjača neprijatelj. Taj neprijatelj su bile Sjedinjene Američke Države.

Pojedini naučni i vojni programi sovjetskog perioda još uvek su u opticaju. Čak i najambicioznije ideje poput laserskog i zvučnog oružja 
sada postaju stvarnost.

Na sreću ili nesreću, pojedini izuzetno ekscentrični projekti su obustavljeni i od njih se zauvek odustalo. Kao dokaz „Ruska reč“ navodi par najekstremnijih projekata koje su sovjetski naučnici zaista bili spremni da realizuju kao dodatni korak u teži da drže neprijatelja u stalnom strahu.

Radio-veza sa mozgom

Bernard Kažinski. Izvor: ArhivBernard Kažinski. Izvor: Arhiv

 

Ruski elektroinženjer Bernard Kažinski je 1923. godine smislio ekscentričnu koncepciju „radio-mozga“, tj. transformisanja impulsa mozga u signale koji se mogu prenositi na veliku daljinu. On je obišao Evropu i Severnu Ameriku držeći predavanja na ovu temu i šireći ideju da su ljudska bića žive radio-stanice koje mogu da emitutu i primaju signale. Na kraju su sovjetske vlasti pružile podršku njegovom projektu.

Kažinski je 1924. izvršio prva testiranja u Moskvi. Cilj mu je bio da pomoću radio-talasa niske frekvencije utiče na pse tako da oni podignu konkretnu knjigu sa gomile i odnesu je članovima komisije u susednoj prostoriji. Eksperiment je bio uspešan, ali su kasnije psi prestali da izvršavaju komande.

Tajne službe su saznale za ovaj projekat i zainteresovale se za ideju o vršenju uticaja na ljudski razum pomoću radio-talasa. Kažinski je, prema nekim tvrdnjama, sam obustavio ovaj projekat iako je verovao u njega, ali su neki drugi nučnici prihvatili ovu koncepciju iako ona nikada nije pokazala svoju funkcionalnost. Projekat je na kraju završio u arhivima zato što je bio skup i nije napredovao.

„Borbene krtice“

„Borbena krtica”. Izvor: Arhiv„Borbena krtica”. Izvor: Arhiv

 

Mašina koja kopa podzemne kanale kroz zemlju i stene nije samo plod mašte pisaca naučne fantastike. Na tu ideju su došli i sovjetski naučnici. Takva mašina bi mogla uništavati neprijateljske podzemne objekte i infrastrukturu, i remetiti neprijateljske položaje.

Prva koncepcija ovakve vrste pojavila se u Moskvi početkom 20. veka zahvaljujući inženjeru Petru Raskazovu, koji, nažalost, nije živeo dovoljno dugo da vidi ovaploćenje svoje ideje. Ubijen je 1904. godine, a projekat je ponovo zaživeo tek tokom 1930-ih.

U različitim izvorima se navodi da je sovjetski inženjer Aleksandar Trebeljevski došao u posed nekih nemačkih nacrta takozvane „subterine“ (tj. podzemnog samohodnog aparata) i kasnije je uz podršku vlasti napravio prvi prototip mašine za bušenje podzemnih hodnika. „Subterina“ je predviđena za kopanje rudnika, postavljanje kablova i geološka istraživanja. Međutim, rad na ovom projektu je godinama bio obustavljen jer su sovjetske vlasti odlučile da se usredsrede na druge inicijative.

Tokom 1960-ih ovu ideju je podržao lider SSSR-a Nikata Hruščov, tako da je ona ponovo zaživela, ali kao državna tajna, strože čuvana čak i od sovjetskog nuklearnog projekta. Na Krimu je napravljena specijalna fabrika za proizvodnju podzemnih samohodnih aparata.

Naučnici su smislili novu modifikaciju ove mašine sa mnogim izvanrednim mogućnostima i nazvali je „borbena krtica“. Bila je dugačka 35 metara i imala je nuklearni pogon. Razvijala je maksimalnu brzinu od 7 km na čas, a mogla je nositi 5 članova posade i najviše 15 vojnika.

Prvo testiranje je izvedeno 1964. na Uralu i bilo je izuzetno uspešno – mašina je prošla kroz planinu kao nož kroz vreo puter i uništila zamišljeni neprijateljski bunker. Nažalost, u drugom testiranju je nešto krenulo naopako – „krtica” je eksplodirala i svi članovi posade su izginuli. Uzrok ove nesreće je državna tajna, ali je izvesno da su sva dalja testiranja odložena, a kasnije, kada je Leonid Brežnjev došao na vlast, projekat je trajno obustavljen. Brežnjev je mnogo veću pažnju posvećivao istraživanju kosmosa.

Klimatsko oružje

Klimatsko oružje – realnost ili ne? Izvor: Aleksej Buškin, RIA NovostiKlimatsko oružje – realnost ili ne? Izvor: Aleksej Buškin, RIA Novosti

 

Tokom šezdesetih godina 20. veka mnoge zemlje su pokušavale da razrade metode pomoću kojih bi mogle uticati na klimu i vremenske uslove. Sovjeti su smatrali da bi im mogućnost kontrolisanja vremenskih prilika donela ogromnu prednost u odnosu na neprijatelja, tako da su se i naučnici bavili tom idejom.

Drugi razlog njihovog interesovanja je i taj što su znali da SAD rade na sličnom projektu. UN je 1977. godine zvanično donela odluku o zabrani primene oružja koje utiče na promenu klime, ali su SAD i Sovjetski Savez nastavili sa istraživanjima i postavili su meteorološke sisteme koji, prema nekim izvorima, mogu da utiču na procese u jonosferi (sloj Zemljine atmosfere koji je jonizovan usred sunčevog i kosmičkog zračenja).

Tokom 1980-ih je otvorena Ruska laboratorija za istraživanje jonosfere pod nazivom Multifunkcionalni sistem SURA. Taj sistem je po mnogo čemu sličan američkom sistemu HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program). U to vreme su ljudi koji žive u blizini primetili čudne plamenove na nebu i crvene lopte koje su se kretale kroz vazduh, ali su pomenuti fenomeni objašnjeni oslobađanjem plazme tokom radova u objektima laboratorije. Mnogi naučnici, međutim, smatraju da je cela priča o klimatskom oružju potpuno neosnovana.

Ksenija Zubačova,
Ruska reč



  • Izvor
  • foto: Grmljavina u Koktebelu. Izvor: Vladimir Astapkovič, RIA Novosti / Ruska reč/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »