BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kina teleportovala foton u kosmos

Kina teleportovala foton u kosmos
13.07.2017. god.


Prvi put u istoriji naučnici su uspeli da teleportuju česticu u kosmos, što je veliki dan za kvantnu fiziku.

Tokom eksperimenta kineski naučnici su uspeli da pošalju foton daleko od Zemlje (300 milja), dalje nego što je iko pre njih poslao.

Ovakva teleportacija koristi bizarne efekte kvantnog zapletanja, a ne prenosa objekta na daljinu. Umesto toga, prenosi se informacija o fotonu, stvarajući njegovu vernu repliku u drugoj tački u kosmosu.

Ovo je prvi put da je takav efekat proizveden na velikoj udaljenosti. Ovakav uspeh bi mogao biti upotrebljen na razne načine, uključujući i kvantni internet koji bi povezivao delove planete nezamislivom brzinom.



Do danas je eksperiment bio ograničen na male udaljenosti zbog problema sa žicama ili signalima koji su nosili informacije.

Međutim, novim eksperimentom kineski naučnici su poslali foton do satelita. To će verovatno biti način koji će se koristiti u praksi – slanje objekta u kosmos, a zatim ponovno spuštanje do tačke do koje je potrebno, što znači da postoje jasne staze između različitih tačaka.

Teleportacija je postala česta na zemlji gde naučnici lako šalju informacije na malim udaljenostima, ali posle ovog eksperimenta, efekti teleportovanja biće znatno korisniji.

„Ovaj rad uspostavlja prvu zemaljsko-satelitsku vezu za vernu i ultradugu kvantnu teleportaciju i bitan korak ka kvantnom internetu na globalnom nivou“, naveli su naučnici u članku objavljenom na internetu.

Prenos fotona je uspeo zahvaljujući čudnim efektima kvantnog zapleta koga je Ajnštajn opisao kao „jezivu akciju na daljinu“. Efekat ponašanja čestica jednih prema dugima opisan je kao trenutan i bizaran.

To uplitanje nije ograničeno rastojanjem, što znači da dve čestice mogu imati interakciju uprkos tome što su veoma razdvojene. Naučnici se nadaju da će taj efekat moći da koriste za svoje ciljeve, na primer, poput slanja informacije koja će odmah biti primljena.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »