BTG-vrh
Početna stranica > Novosti

Fejsbuk - terorizam!

Fejsbuk - terorizam!
17.03.2019. god.
Društvene mreže su odavno preuzele primat od klasičnih medija kada je prenošenje nekog događaja u pitanju.
Često se dešava da televizije i dnevne novine preuzimaju sadržaje - video i fotografije - sa društvenih mreža.
 
Jučerašnji teroristički napad na Novom Zelandu, kada je napadač uživo prenosio tj. strimovao svoj napad na dve džamije u gradu Krajstčurč, ponovo je otvorio debatu o cenzuri ( ili nedostatku cenzure) na društvenim mrežama. Iako je sam snimak napada ubrzo skinut sa Fejsbuka, mnogi korisnici su podelili ili ponovo okačili snimak i fotografije. Fejsbuk je ubrzo sklonio i ove snimke, i ugasio više od četrdeset stranica. Takođe, pojavilo se i na hiljade komentara podrške, uglavnom na stranicana radikalnih organizacija širom sveta.
 
Mnogi stručnjaci i analitičari, kao i novinari globalnih medija su kritikovali Fejsbuk da nije dovoljno brzo uklonio sporni sadržaj, a postoji i bojazan da ovakvi sadržaji mogu biti inspiracija drugim radikalnim i rasističkim organizacijama u svetu. 
 
Fejsbuk se već nekoliko godina susreće sa optužbama da je na ovoj društvenoj mreži veoma lako doći do stranica koje promovišu rasizam, neo-fašizam ili oružje. Iako su uslovi korišćenja mreže  dosta pooštreni, a kompanija sada ima i čitavo odeljenje za borbu protiv ekstremističkog sadržaja, čini se da je ovakvih sadržaja - sve više.
 
Ni druge mreže nisu imune na ovaj problem, a prednjači Twitter, koji je jedno vreme bio i mesto broj jedan za širenje ekstremizma i "teorija zavere" . Twitter je prošle godine ukinuo naloge mnogim kontroverznim korisnicima,  među kojima je najpoznatiji američki radijski voditelj Aleks Džouns. 
 
Ivan Trajković
 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Kada kupujete novi PC uređaj, prva stvar koju treba uzeti u obzir su vaše potrebe. Neophodno je da se posvetite ispitivanju svojih potreba i ciljeva, kao što su zahtevi...


 Prepoznatljivost brenda se meri time koliko lako potrošači mogu da ga razlikuju od konkurencije, odn

Primetili ste da vaš mobilni telefon lošije radi il


Uprkos globalnoj pandemiji, relativno slaboj kupovnoj moći stanovništva, te sve višim cenama elektronike, u Srbije su se ove godine najviše kupovali telefoni, tj. smartfoni.

Ako razvijate softver onda znate koliko je teško pustiti aplikaciju u produkciju. Treba konfigurisati server, treba podesiti portove, uvjeriti se da je sve u redu i tako svaki put...


Kompanija Microsoft priznala je da su hakeri uspeli da ukradu deo izvornog koda operativnog sistema Windows, kao i još nekoliko softvera koji su u fazi izrade.


Ostale novosti iz rubrike »