eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

NIS investirao 29 milijardi dinara, rast od šest odsto u poređenju sa prošlom godinom

NIS investirao 29 milijardi dinara, rast od šest odsto u poređenju sa prošlom godinom
08.11.2019. god.
REZULTATI POSLOVANJA NIS GRUPE ZA 9 MESECI 2019. GODINE


NIS je u prvih devet meseci ove godine nastavio trend uvećanja investicija u svoj razvoj, pa je u periodu od januara do septembra uloženo ukupno 29 milijardi dinara. Reč je o investicijama većim za 6 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, čime NIS nastavlja da realizuje strategiju svog razvoja ulažući u strateške projekte i modernizaciju poslovanja. Najviše je investirano u projekte iz oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, kao i u Duboku preradu, ključni projekat druge faze modernizacije Rafinerije nafte u Pančevu.

U poređenju sa prvih šest meseci ove godine, NIS je u trećem kvartalu unapredio finansijske rezultate. Tako, u periodu jul-septembar neto dobit iznosi 7,5 milijardi dinara, što predstavlja snažan rast ovog pokazatelja u poređenju sa prvim polugodištem, kada je neto dobit bila 3,2 milijarde dinara. Ukupno, ostvarena neto dobit za prvih devet meseci 2019. godine iznosi 10,7 milijardi dinara. Pokazatelj EBITDA (dobit pre plaćanja kamata, poreza na dobit i amortizacije) iznosi 31,2 milijarde dinara.

NIS je takođe nastavio sa višegodišnjom praksom isplate dividendi akcionarima u iznosu od 25 odsto prošlogodišnje neto dobiti pa je tako na ime dividende ove godine isplaćeno 6,5 milijardi dinara. U istom periodu, obaveze NIS grupe po osnovu poreza i drugih javnih prihoda iznose 136,6 milijardi dinara.

Kada je reč o operativnim pokazateljima, proizvodnja nafte i gasa u prvih devet meseci 2019. godine iznosila je 965 hiljada uslovnih tona nafte i gasa. U istom periodu, prerađeno je 2,3 miliona tona sirove nafte i poluproizvoda, dok je ukupan obim prometa bio 2,6 miliona tona. U devet meseci 2019. godine NIS je zabeležio rast obima maloprodaje na domaćem tržištu od 5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, kao i  rast obima prodaje u inoaktivama od 17 odsto u poređenju sa devet meseci 2018. godine. U julu je ostvaren rekordan obim proizvodnje bitumena (56.435 tona) u poslednjih 10 godina.

NIS  je nastavio i sa daljom modernizacijom maloprodajne mreže.  Na autoputu Beograd-Novi Sad puštena je u rad moderna GAZPROM benzinska stanica „Stari Banovci“, jedna od najsavremenijih benzinskih stanica u mreži GAZPROM na globalnom tržištu. Takođe, NIS je u septembru u Elemiru pustio u rad  najsavremeniji trening centar u regionu za obuku zaposlenih u oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa čime je ostao dosledan u naporima za dalje unapređenje uslova za usavršavanje zaposlenih u naftnoj industriji. 

U fokusu NIS grupe bilo je i dalje unapređenje pokazatelja u oblasti bezbednosti na radu pa je tako Indikator povreda sa izgubljenim danima (pokazatelj LTIF) smanjen 18 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

„U godini kada obeležavamo 10 godina od dolaska Gasprom njefta za većinskog akcionara, mi nastavljamo sa investicijama u kapitalne projekte koji će obezbediti sigurnu budućnost naše kompanije. NIS posluje na veoma zahtevnom i konkurentnom regionalnom tržištu, ali i u takvim uslovima, realizacijom naše strategije razvoja, ostajemo pouzdan partner kako našim akcionarima, tako i celokupnoj zajednici u kojoj poslujemo“, izjavio je  Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a. 

 


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Visoki diplomata je izjavio da će EU možda morati da postane „kreativnija“ u pronalaženju novca za Kijev


Nemački kancelar je pojasnio da će profit dobijen od sredstava Moskve u EU biti upotrebljen za naoružavanje Kijeva

Ursula fon der Lajen je prethodno deblokirala preko 10 milijardi evra kako bi obezbedila podršku Budimpešte za pomoć Ukrajini


Moskva prkosi apokaliptičnim prognozama, piše časopis

Poljoprivredni proizvođači u Poljskoj su ogorčeni što njihovi ukrajinski konkurenti mogu da prodaju žito u EU bez plaćanja carina


Ograničenje se neće odnositi na zemlje članice Evroazijske ekonomske unije i na Južnu Osetiju, Abhaziju, Mongoliju i Uzbekistan.


Ostale novosti iz rubrike »