eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

RT: Trgovina u rubljama i juanima između Rusije i Kine čini dolar sporednom valutom

RT: Trgovina u rubljama i juanima između Rusije i Kine čini dolar sporednom valutom
03.11.2017. god.


Izvor:
Vostok / RT

Moskva i Peking rade na produženju trogodišnjeg ugovora o trgovinskoj razmeni u juanima i rubljama u vrednosti od 25 milijardi dolara, te traže veću upotrebu domaćih valuta u međusobnoj trgovini. Stručnjaci prognoziraju da će se verovatno smanjiti zavisnost od američkog dolara.

Ove nedelje, ruski premijer Dmitrij Medvedev je rekao da "finansijski regulatori dve zemlje rade na produženju ugovora o bilateralnoj valutnoj razmeni za naredne tri godine".

"U 2016. godini udeo nacionalnih valuta u plaćanju za izvoz ruskih roba i usluga iznosio je 13 odsto, a uvoz 16 odsto. U prvom kvartalu 2017. ove brojke su porasle na 16% i 18%", rekao je potpredsednik Vlade Rusije Sergej Prihodko.

I Kina i Rusija su posvećene promovisanju sopstvenih valuta, a to znači da će se udeo dolara verovatno smanjiti.

"To je činjenica, i to nije samo indikativni obim transakcija u nacionalnim valutama. Rusija i Kina već rade zajedno na nekoliko multilateralnih sporazuma BRIKS-a. Trgovina nacionalnim valutama je samo jedan aspekt opšteg trenda koji se pojavio u svetu tokom protekle decenije ", saopštio je analitičar Mehdi Mehdijev iz Moskve za RT.


"Trgovina nacionalnim valutama štiti zemlje od "spoljnih uticaja, pomaže da se izbegnu rizici od fluktuacija deviznih kurseva. Sporazumi o razmeni takođe pomažu u smanjenju budžetskog deficita", naglasio je Mehdijev.


Kineski finansijski stručnjak Endrju Leung izjavio je za RT da je za Moskvu trgovina nacionalnim valutama način da se zaobiđu zapadne sankcije, a da Peking promoviše juan.

"Kina je jedan od najvećih kupaca izvozne ruske energije, a produženje valutne razmene će smanjiti troškove transakcija za Rusiju i Kinu. Trgovanje juanom će smanjiti zavisnost Rusije od američkog dolara", ističe je Leung.

Sarkis Saturjan, ruski politički naučnik i glavni i odgovorni urednik ruske ekspertske mreže "Realist", rekao je da de-dolarizacija predstavlja dug i bolan proces koji može pogoditi i Kinu i Rusiju.

"Postepeno, Rusija i Kina se udaljavaju od američkog dolara, ali ovo je proces koji može trajati od 15 do 20 godina, pošto je ekonomija Kine zasnovana na dolaru. Valutne rezerve Kine su u julu 2017. imale više od 3 biliona dolara. Svako kinesko domaćinstvo poseduje do 2000 dolara u američkim državnim obveznicama. Pod ovim okolnostima, malo je verovatno da će Peking srušiti dolar. To bi bilo pucanje u svoje koleno ", kaže Saturjan.


U ovom trenutku, udeo američkog dolara u svetskoj trgovini je skoro 43 odsto, dok juan ima manje od dva odsto. Kina je razvila sistem plaćanja pod nazivom Cips za prekogranične isplate sa juanom kako bi promovisala valutu kao globalni finansijski instrument.



  • Izvor
  • foto: © Alexandr Demyanchuk / Sputnik/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskva će preduzeti mere koje služe njenim interesima, izjavio je Dmitrij Peskov


Moskva koristi multilateralne formate van kontrole SAD da bi zaobišla ograničenja, izjavio je ministar spoljnih poslova

Visoki diplomata je izjavio da će EU možda morati da postane „kreativnija“ u pronalaženju novca za Kijev


Nemački kancelar je pojasnio da će profit dobijen od sredstava Moskve u EU biti upotrebljen za naoružavanje Kijeva

Ursula fon der Lajen je prethodno deblokirala preko 10 milijardi evra kako bi obezbedila podršku Budimpešte za pomoć Ukrajini


Moskva prkosi apokaliptičnim prognozama, piše časopis


Ostale novosti iz rubrike »