BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Moskva i Pariz su se dogovorili, ali ostali pri svome

Moskva i Pariz su se dogovorili, ali ostali pri svome
18.09.2013. god.


U utorak Sergej Lavrov je pregovarao sa francuskim kolegom Loranom Fabijusom. Moskovski sastanak Lavrova i Fabijusa je trajao duže od planiranog sata. I to ne čudi, jer osim bilateralog dnevnog reda, glavna tema pregovora je trebalo da bude Sirija.

Bukvalno dan ranije bio je objavljen izveštaj UN o primeni hemijskog oružja u Siriji. U Parizu, kao i u Londonu i Vašingtonu, na svoj način su interpretirani zaključci eksperata, optuživđi za organizaciju hemijskog napada zvanični Damask. U Moskvi je Loran Fabijus još jednom potvrdio ovu tezu, podsetivši da je krivicu Asadovog režima još ranije utvrdila francuska obaveštajna služba. Sada su ove podatke potvrdile i UN. Ipak Sergej Lavrov je podsetio kolegu da je zadatak eksperata bio sasvim drugačiji.

- Inspektori UN nisu imali mandat da odrede krivce. I, između ostalog, njihov mandat nije još ni iz daleka ispunjen. Oni tereba da se vrate u Siriju, kako bi istraživali epizode hemijskih napadfa kod Alepa i u drugim delovima Sirije u drugo vreme. I mi smatramo da treba da budu istražena saopštenja o slučajevima primene hemijskog oružja već posle 21. avgusta. Posle toga će biti sastavljen konačni referat o rezultatima misije. Što se tiče jučerašnjeg izveštaja, nema jednoznačnog odgovora gde je bio proizveden bojni otrov. Nema odgovora na niz drugih pitanja koja smo postavili.

Među ovim saopštenjima, podsetio je Lavrov, postoji i otvoreno pismo bivših saradnika Cije i Pentagona, upućeno predsedniku Baraku Obami, u kojem su događaji od 21. avgusta nazvani isceniranim. Moskva smatra da postoje sve osnove da se dešavanja nazovu provokacijom. Samo nepristrasna istraga će omogućiti da se da objektivna ocena dešavanja, istakao je ministar. To se tiče i informacije o tome da je jedna od granata sa otrovnom supstancom nađenih kod Damaska bila tobože sovjetske proizvodnje.

- Po tom regionu luta mnogo svakakvog oružja. I iz sovjetskog doba, i iz nedavnih vremena. To oružje koje je isporučivano u vreme konflikta u Libiju, između ostalog uprkos embargu SB UN, sada šeta po čitavoj Severnoj Africi i čak van njenih granica. Rusija se zalaže za najstrožu kontrolu čitave trgovine oružjem. I mi tražimo da nezakonita nelicencirana proizvodnja svojetskog oružja koja se vrši u mnogim zemljeama bude prekinuta. To se postiže velikom mukom. Zato što niz zemalja, a između ostalog članovi EU i NATO-a, očigledno, vide u tome profitabilni biznis. A u pogledu oog što se tiče ovog slučaja kod Damaska treba proučiti čitav skup faktora.

Za vreme konferencije za štampu Lavrovu je bilo postavljeno pitanje o mogućem glasanju Rusije o rezoluciji SB UN o zabrani hemijskog oružja u Siriji. Sregej Lavrov je stavio do znanja da rusko-američka inicijativa ne sadrži nikakva pozivanja na povelju UN, između ostalog na poglavlje 7 o primeni sile, kao što to pokušavaju da tumače mnoge zemlje. Glavni zadatak sada je da se ženevski dogovori pravno potvrde. To se već čini, podvukao je Sergej Lavrov.

- Rezolucija SB koja će odobriti rešenja upravljačkog saveta organizacije za zabranu hemijskog oružja neće biti na osnovu sedmog poglavlja. Ali u njoj će zaista biti obaveza SB UN da na redovnoj osnovi kontroliše tok ispunjavanja rešenja upravljačkog saveta. I u slučaju da bude otkazana saradnja, ili da bude saopšteno o nekim preprekama u radu eksperata sa bilo koje strane, ili o primeni hemijskog oružja, tada će SB razmatrati sitauciju kako bi utvrdio istinu, shvatio da li je to provokacija – njih je bilo već dosta. U slučaju ubedljivih dokaza, nesumnjivo, SB mora da primeni mere poritv njihovih prekršilaca.

Bez obzira na različite prilaze u regulisanju krize oba ministra su u utorak izjavila da je glavni cilj Moskve i Pariza jedan – mir u Siriji. Što se tiče bilateralnih odnosa, u tome, po oceni Lorana Fabijusa, stvari teku odlično. Takođe ministri su se dogovorili da nastave dijalog već u novembru, kada u Moskvi budu održani pregovori u strateškom formatu 2+2 – ministara odbrane i inostranih poslova.

Polina Černica,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne

Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer


NIS dobitnik priznanja „Dobročinitelj“ za 15 godina doprinosa zajednici

Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova


Prema mišljenju mladih NIS lider u poslovanju na tržištu Srbije


Ostale novosti iz rubrike »