BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Ne tretirajte Peking kao zamišljenog neprijatelja - kineski ambasador u SAD-u

RT: Ne tretirajte Peking kao zamišljenog neprijatelja - kineski ambasador u SAD-u
28.01.2021. god.


Kineski ambasador u SAD-u pozvao je Vašington da njegovu zemlju ne tretira kao „zamišljenog neprijatelja“, upozoravajući da bi takav pristup doveo do „ozbiljnih strateških grešaka“.

Govoreći danas na internet forumu, ambasador Cui Tjankai pozvao je SAD da napuste svoje neprijateljsko razmišljanje i da ne tretiraju Peking kao svog neprijatelja bilo koje vrste.

"Tretiranje Kine kao strateškog rivala i izmišljenog neprijatelja bilo bi velika strateška pogrešna procena. Razvijanje bilo koje politike na osnovu toga vodilo bi samo ka teškim strateškim greškama."

 


Izaslanik je ponovio dugogodišnji stav Pekinga da traži miran suživot i saradnju sa SAD-om. Istovremeno, upozorio je da zemlja neće popustiti ni pod kakvim pritiskom ili popuštanjem po pitanjima koja se tiču njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.


„Kina neće odstupiti. Nadamo se da će Sjedinjene Američke Države poštovati osnovni interes Kine i da će se uzdržati od prelaska crvene linije“, dodao je Cui.

Nedavna promena američkog rukovodstva podstakla je nade u bolje odnose između dve države, a više kineskih visokih zvaničnika pozvalo je Vašington da što pre napusti politiku Donalda Trampa. Ranije ove nedelje, Ministarstvo spoljnih poslova Kine pozvalo je novu američku administraciju Džoa Bajdena da ne ponavlja greške svojih prethodnika.


„U poslednjih nekoliko godina, Trampova administracija je napravila strateške greške, tretirajući Kinu kao strateškog konkurenta ili čak pretnju i shodno tome usvojila je niz pogrešnih akcija koje se mešaju u kineska unutrašnja pitanja i štete kineskim interesima“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine, Žao Lijcan.

Međutim, proteklih nekoliko dana poslane su prilično pomešani signali o budućnosti američko-kineskih odnosa. Na primer, u sredu je administracija Bajdena odustala od ograničenja iz Trampove ere i ponovo dozvolila američke investicije u kompanije u vlasništvu ili pod kontrolom kineske vojske.

U isto vreme, dve zemlje doživljavaju nove tenzije oko Tajvana, koji Peking smatra sastavnim delom Kine. Posle masovnog preleta kineskih vojnih aviona, koji su tajvanske vlasti opisale kao upad, SAD su ponovile svoju „čvrstu“ posvećenost ostrvskoj „sposobnosti odbrane“.

Prve dane administracije Bajdena obeležio je i dolazak grupe američkih nosača aviona u Južno kinesko more, još jedan stalni izvor tenzija između Vašingtona i Pekinga. Iako je američka vojska saopštila da je misija potrebna za promociju „slobode mora“, Kina ju je osudila kao pokazivanje mišića koje samo šteti stabilnosti i miru u regionu.

Izvor: RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Global Look Press / Dwi Anoraganingrum / Geisler-Fotopress / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Navršilo se okruglo 25 godina, od kada je 14. aprila 1999, u jeku NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju, u prijateljsku posetu Beogradu došao predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko. Nakon srdačnog...


Francuski predsednik „oscilira“ između ratnih upozorenja i poziva na mir, navodi se u novinama

SAD nemaju nameru da se direktno sukobljavaju sa ruskim snagama u ime Kijeva, izjavio je visoki zvaničnik


Francuski predsednik osudio je napad Teherana na Izrael i pozvao na jačanje sankcija

Predsednik je za pogoršanje situacije okrivio nedostatak vojne pomoći sa Zapada


Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


Ostale novosti iz rubrike »