BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Učenje preko interneta - zamena za profesore?

Učenje preko interneta - zamena za profesore?
02.07.2020. god.

 

Globalna pandemija ove godine je dovela do toga da i u našoj zemlji veliki broj đaka i studenata nastavu prati preko interneta ili TVa. Ipak, trend onlajn kurseva, YouTube lekcija kao i učenja iz elektronskih knjiga postoji već jednu deceniju. I veliki svetski univerziteti Oxford, Kembridž i MIT nude kurseve i diplome preko interneta - čak ne morate ni jednom da ih posetite "uživo"! A da li je onlajn nastava budućnost i našeg školstva, te da li su profesori i predavači postali suvišni?
 
Ptofesorka engleskog jezika Violeta Jordanov kaže da ipak neće:
 
"Svakako da je lakše prikupljanje informacija i materijala u elektronskom obliku, jer između ostalog možete i da radite nezavisno od vremena i mesta. U vreme vanredne situacije, korišćenje interneta u cilju sprovođenja nastave na daljinu bilo je jedino moguće i prihvatljivo rešenje kako bi se nastava nesmetano odvijala. U normalnim okolnostima, korišćenje interneta može da učini časove zanimljivim kako bi se učenici motivisali da ga koriste u svrhu istraživanja. Oni prihvataju to sa oduševljenjem, jer većina njih ima otpor prema školi i smatraju da je dosadašnji koncept škole poprilično zastareo. Međutim, ne treba ni sa tim preterivati jer živa reč je ipak živa reč, a učenici treba takodje i da ostanu verni olovci i papiru" kaže profesorka Jordanov.
 
I predavač Programiranja i Web dizajna Dejan Tomić kaže da internet ima veliki potencijal, naročito kada je IT obrazovanje u pitanju:
 
"Programer može da uči u parku, kod kuće, svuda. Vi sada imate softver i za smartfone koji omogućuje da vežbate programiranje. Dakle - na svakom mestu . Tu su i udžbenici u pdf formatu, tj. elektronske knjige, koje su potpuno iste kao i one koje mi koristimo u nastavi. Naravno, profesor je neophodan za konsultacije, da objasni i uputi, ali danas dosta toga može i student sam, preko Interneta i raznih aplikacija" navodi Tomić. 
 
Inače, u zadnje tri godine u svetu je preko interneta školovanje završilo preko 28 miliona ljudi. U Velikoj Britaniji, Švedskoj i Luksemburgu možete da kompletne studije pohađate onlajn, dok u Japanu profesori mogu da vas posete i održe vam predavanje. Procenjuje se da će do 2035. godine veliki broj univerziteta u svetu dve trećine predavanja držati onlajn, što će im omogućiti i da više sredstava izdvoje za naučna istraživanja. 
 
Ivan Trajković 
 
 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Svet se sada suočava sa najkritičnijim trenutkom od kraja Drugog svetskog rata, izjavio je poljski premijer


Intenzitet insistiranja na nevinosti Ukrajine je neobičan, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

„Suparnički odnos“ Vašingtona sa Rusijom sprečio je potpuno obelodanjivanje onoga što je znao, rekli su izvori listu


Ali uprkos neviđenim vojnim merama koje su kolektivno preduzele zapadne zemlje, ništa im nije pošlo za rukom! Jer tvrda vera srbskog naroda, njegova nepokolebljiva vernost Hristu i Crkvi, kao...


Ostale novosti iz rubrike »