BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nafta po 100 dolara za barel? Napad na saudijske rafinerije mogao bi dodatno uzdrmati tržište nafte

RT: Nafta po 100 dolara za barel? Napad na saudijske rafinerije mogao bi dodatno uzdrmati tržište nafte
17.09.2019. god.


Napad bespilotnim letelicama na ključna saudijska naftna postrojenja mogao bi da podstakne već ionako velike tenzije na Bliskom Istoku, povećavajući cene nafte usled sve većeg straha od nestašice, smatraju stručnjaci za tržište i industriju.

Razarajući napad na velike saudijske rafinerije nafte u Abkaiku i Kuraisu smanjio je proizvodnju nafte u Saudijskoj Arabiji za 50 posto, te smanjio više od pet posto globalne dnevne proizvodnje. Posledice napada dovele su do nesigurnosti na naftnom tržištu jer je nejasno kada će naftni gigant moći da se vrati normalnom funkcionisanju.

Analitičari upozoravaju da će proći duže nego što se prvobitno smatralo dok se ponovo otvore rafinerije, čiji je rad obustavljen nakon što su napadi prouzrokovali velike požare. Endi Lipov, predsednik "Lipow Oil Associates", vjeruje da će proći nekoliko meseci pre nego što se naftna postrojenja ponovo vrate u normalu, ali da bi se proizvodnja mogla obnoviti pre toga.

Iako su objekti "Saudi Aramko" van funkcije, zabrinutost od nestašice u snabdevanju samo raste. Cene sirove nafte su spremne da porastu, ali za koliko, stručnjaci su podeljeni.
 
"Predviđam da će cene nafte u kratkom roku porasti dodatnih 3 do 5 dolara za barel, zbog povećanog broja geopolitičkih tenzija koje smo videli od napada", rekao je Lipov za RT.
 
"Ako bi tenzije porasle do te tačke da Ormuski moreuz zapravo bude zatvoren, tada bi cena nafte mogla porasti i na 100 dolara za barel."

Međutim, nisu svi saglasni da smanjena proizvodnja može gurnuti cene sirove nafte do 100 dolara. Tržišni analitičar Dejvid Maden iz "CMC"-a tvrdi da je takav razvoj situacije „vrlo malo verovatan“, ali da još uvek očekuje da se cene nafte u budućnosti povećaju.
 
„Možda će se Brent sirova nafta vratiti na 72 ili 75 dolara po barelu ili verovatno zapadni Teksas intermedijer (VTI) do 63-65 dolara po barelu u narednih nekoliko nedelja“, rekao je Maden.

Saudijska Arabija je faktički lider u OPEK-u, a ostale članice naftnog kartela mogu nadoknaditi nestašicu ako postignu dogovor o tome sa savezničkim zemljama, smatraju analitičari. Kuvajt, Ujedinjeni Arapski Emirati i Rusija koja nije članica mogu iskoristiti svoje rezervne kapacitete za to.

Međutim, kompanije i entiteti koji se oslanjaju na saudijski izvoz mogu početi tražiti alternativne izvore snabdevanja, rekao je za RIA Novosti Abdesamad al Azani, vanredni profesor na odseku za poslovanje i ekonomiju Univerziteta u Kataru. Na ovaj način SAD mogu imati najviše koristi zbog saudijske naftne nevolje.

"SAD mogu postati takva alternativa, a Tramp je jasno stavio do znanja, kada je saopštio da pošiljke nafte sa Bliskog Istoka nisu potrebne", rekao je al Azani.



  • Izvor
  • foto: © Global Look Press / Daniel Radicevic / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne


Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer

NIS dobitnik priznanja „Dobročinitelj“ za 15 godina doprinosa zajednici


Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova

Prema mišljenju mladih NIS lider u poslovanju na tržištu Srbije


Za razliku od Zapada, Moskva nikada neće „ukinuti“ nijednu stranu kulturu


Ostale novosti iz rubrike »