BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbski internet rođen u SFRJ

Srbski internet rođen u SFRJ
18.02.2019. god.
Idu­ći u ko­rak sa sve­tom, biv­ša Ju­go­sla­vi­ja je pod­sti­ca­la ra­ču­nar­sko umre­ža­va­nje, pa je ta­ko kra­jem osam­de­se­tih na­sta­la aka­dem­ska mre­ža ko­ja će naj­pre pre­ra­sti u na­ci­o­nal­ni do­men .yu, a po­tom će 1996. po­sta­ti do­stup­na svim ko­ri­sni­ci­ma


Na pitanje „kada je u našu zemlju dospeo internet”, mnogi bi rekli – sredinom devedesetih. A zapravo, tačan odgovor seže još koju godinu unazad, u vreme planetarnog razvoja računarskih mreža. Idući u korak sa svetom, bivša Jugoslavija je prepoznala njihov značaj i podsticala „umrežavanje”. Tako je krajem osamdesetih nastala i akademska računarska mreža, koja će najpre prerasti u nacionalni domen .yu, a potom će se 1996. priključiti na svetski internet i postati dostupna svim korisnicima.


Ove i druge zanimljivosti nedavno je predstavio dr Božidar Radenković, profesor beogradskog Fakulteta organizacionih nauka, na predavanju na Matematičkom institutu Srpske akademije nauka i umetnosti. To je zapravo bila svojevrsna repriza prvog predavanja iz predmeta Računarske mreže, koje je Radenković održao studentima FON-a 1986. godine. Uz autentične slajdove iz toga doba, ovaj profesor je podsetio i na istoriju razvoja interneta u našoj zemlji, koju je i sam stvarao, piše Politika

U to vreme, tehnologija je uveliko omogućavala povezivanje računara „na daljinu” i razmenu podataka i interaktivnih poruka. Planetarnim omasovljenjem i međusobnim povezivanjem tih prvih, najčešće akademskih računarskih mreža, nastaće internet kakav danas poznajemo. Ali, u predvorju tog procesa, osamdesetih godina, računari su bili malobrojni i skupi – cene su im se merile hiljadama dolara. Zato su u umrežavanju prednjačile institucije koje su posedovale kompjutere, poput univerziteta ili firmi. Ili, u slučaju SFRJ – vojske.

„Vojska je tada imala novca i obrazovni sistem po ugledu na armije drugih zemalja. Tako su pre civilnih fakulteta, one akademski proučavane najpre na Tehničkoj vojnoj akademiji u Zagrebu, čiji sam inače veoma dobar udžbenik i sam koristio pripremajući svoja predavanja”, ističe prof. dr Radenković.

Pionirski doprinos umrežavanju je dala i privreda, pa su studenti FON-a vežbali na informacionom sistemu ondašnje Jugobanke, koji je imao oko 200 priključaka, što je, prema Radenkovićevim rečima, bio zavidan broj za jedno preduzeće. O državnim ulaganjima u razvoj novih tehnologija, uprkos narastajućoj ekonomskoj krizi, svedoči i to što je Institut „Mihajlo Pupin” tih osamdesetih godina pravio modeme svetskog kvaliteta. Uspostavljena je i javna mreža „Jupak” za prenos podataka, sa hiljadu umreženih računara. A na internetu ih je u svetu tada bilo ukupno – oko dve hiljade.

Ipak, pravi začetak domaćeg interneta je bila računarska mreža FON-a, uspostavljena 1987 – godinu dana pošto je Radenković uveo svoj predmet. Već 1989. se osniva evropsko regulatorno telo za upravljanje razvojem akademskih mreža. Tada su članicama dodeljeni nacionalni domeni, pa je Jugoslavija dobila .yu domen – za koji će prvi DNS server biti upravo na FON-u. Osnovano je i nacionalno regulatorno telo za ovu oblast (YUNAC), iz kojeg je finansirana infrastruktura za budući razvoj interneta.

Već 1991. se ostvaruje prva internet veza u Srbiji između FON-a i Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, a ubrzo se formira i Akademska mreža Srbije (1992), kao i Mreža poslovnih tehnoloških informacija Republike Srbije, čime nastaje i komercijalni nacionalni domen .co.yu. Iako se SFRJ u to vreme već raspala, a SRJ bila pod sankcijama, infrastruktura je zahvaljujući državnoj podršci i domaćoj pameti uspešno održavana.

„To su bili projekti resornog ministarstva i kroz njih je mreža redovno negovana, a u vreme sankcija su čak ugrađeni i novi optički linkovi. Zahvaljujući kontaktima koje smo imali, uspeli smo da uvedemo elektronsku poštu na svim univerzitetima. Istovremeno, formiranjem Mreže poslovno-tehničkih informacija, omogućeno je da pod pokroviteljstvom države u akademsku mrežu stupe i važna preduzeća. Tako smo dobili čak oko 4.000 .co.yu domena. Stoga, uporedo s razvojem brzog interneta u svetu početkom devedesetih, i kod nas je sve funkcionisalo jednako kao svuda. Zahvaljujući tome, priključivanje ’domaćeg interneta’ na inostranstvo se desilo prirodno i bezbolno”, ističe prof. dr Radenković.

Taj istorijski trenutak se zbio 1996. kad je nacionalna akademska mreža spojena sa svetskim internetom, čime su onlajn servisi postali dostupni korisnicima u zemlji.

Najstariji domen danas je virtuelni muzej

U vreme kada je 1985. godine prof. dr Božidar Radenković osmišljavao predmet Računarske mreže, u svetu je postojao samo jedan registrovani internet domen, na adresi symbolics.com. Kad je 1986. održao prvo predavanje, broj se povećao na šest, a iduće godine na čak 20.000 domena širom planete.Inače, symbolics.com je pripadao kompjuterskom proizvođaču koji je u međuvremenu prestao sa radom. Na toj adresi se danas nalazi „Veliki internet muzej” koji je, naravno, besplatan za „obilazak” i to – klikom miša.

Dimitrije Bukvić, Politika


  • Izvor
  • foto: D. Jevremović / Politika/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Danas je objavljen pismeni Komentar zvaničnog predstavnika ruskog ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove u vezi sa odobravanjem u PSSE zahteva Kosova za članstvo u Savetu Evrope. Komentar prenosimo u...

Kijevske snage se bore da obuzdaju Ruse zbog kašnjenja strane pomoći i nedostatka osoblja, navodi se u novinama


Neuspeh Zapada da obezbedi dovoljno oružja i novca jedini je razlog zašto Ukrajina trpi neuspehe, tvrdi predsednik

Vrhovni komandant NATO snaga za Evropu i zapovednik evropske komande američke vojske Kristofer Kavoli izjavio je da je NATO doneo odluku da pojača rezervne snage unutar misije na Kosovu...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Ostale novosti iz rubrike »