BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Arbat, Boljšoj i druge izvikane turističke znamenitosti Moskve

Arbat, Boljšoj i druge izvikane turističke znamenitosti Moskve
08.11.2018. god.

Pojedine turističke znamenitosti Moskve često ne opravdaju očekivanja posetilaca. U razgovoru sa turističkim vodičima saznali smo šta je ono što se gostima koji posećuju najpoznatija mesta ruskog glavnog grada najmanje dopada.

Moskovski kremlj

Zvonik Ivana Velikog, Blagoveštenska saborna crkva i Veliki kremaljski dvorac  u Moskovskom kremlju.

Na prvi pogled Moskovski kremlj bi mogao biti srednjovekovna evropska tvrđava sa neobičnim prolazima, prelepim pogledom sa bedema i riznicama skrivenim u starinskim odajama. Sve je to tačno, ali vi, nažalost, sve to verovatno nećete videti.

Pre svega, morate kupiti različite ulaznice za Kremlj – za njegove hramove, za Oružejnu palatu i Zvonik Ivana Velikog. Za Oružejnu palatu morate prethodno rezervisati karte, u protivnom ćete ih teško kupiti jer je interesovanje suviše veliko. Isto važi i za Uspenski, Blagoveštenski i Arhangelski hram – oni mogu biti zatvoreni zbog lošeg vremena. Granovita palata se otvara samo po potrebi, a istorijski dvorac Terem je zvanična rezidencija predsednika Rusije i zato nije dostupan turistima. Teritorija Kremlja je najbolje čuvana budući da predsednik i vlada još uvek organizuju u njemu susrete. Prema tome, ako je u toku zvaničan susret na najvišem nivou nećete moći da prođete pored zidina Kremlja i Kremaljskog parka. Termini za turističke posete u Kremlju se podudaraju sa najvećom saobraćajnom gužvom u Moskvi – od 10:00 do 17:00.

Lenjinov mauzolej

Mumija Vladimira Lenjina u Mauzoleju na Crvenom trgu, Moskva.

Ulaz u Mauzolej gde se čuva ono što je ostalo od revolucionara Vladimira Lenjina je besplatan, i to je otprilike jedina dobra stvar.

Mauzolej je otvoren od utorka do nedelje (doduše, zatvoren je petkom) samo tri sata dnevno, od 10:00 do 13:00. Morate proći kroz detektore metala i ostaviti svoje torbe na ulazu (čuvanje torbi se, na primer, plaća). Najzad ćete doći do Lenjinove mumije, ali i ne sanjajte o Instagramu jer je unutra zabranjeno fotografisanje. Antiterorističke mere su uvedene zato što je bilo 
nekoliko napada na mrtvog Lenjina. U svakom slučaju u Mauzoleju ćete morati brzo da se krećete i nećete imati vremena da dobro osmotrite mrtvaca. Mauzolej obezbeđuje Federalna služba bezbednosti, tako da nema zastajkivanja. Uzgred, u ovom kultnom objektu obavezno se skida kapa. Sve u svemu, bacićete pogled na nesahranjeni leš.

Tverska ulica

Ulica u centru Moskve sa puno prodavnica i (ne baš) udobnih kafića, gde su spomenici Puškinu i Majakovskom zove se Tverska. Mi smo o njoj čak napisali članak. Tverska je najprometnija ulica u Moskvi. U njoj je uvek saobraćaj veoma gust. Morate sve vreme udisati izduvne gasove i vikati kada razgovarate sa prijateljima kako biste nadjačali zvuk mnogih motora i automobilskih sirena.

Ako tražite butike, najbolji su u okolnim ulicama Tretjakovski Pereulok i Stolešnjikov Pereulok, a nedaleko odatle na Patrijaršijskim ribnjacima možete naći daleko manje posećene, ali finije kafiće. Imajte u vidu da su mnogi turisti (a među njima i ruski) došli ovamo iz istog razloga iz koga su cene u kafićima u Tverskoj ulici veće nego na drugim mestima. I najzad, Tverska nije „glavna“ moskovska ulica nego samo jedna od glavnih. Na status „glavne“ može da pretenduje i Arbat, ali ni on nije mnogo bolji.

Arbat

Vodiči kažu da je Arbat glavna turistička ulica u Moskvi, ali ne pominju da je on uređen u tom stilu pre samo 30 godina. Zbog toga je u njemu sve pomalo neprirodno. To je zapravo obična stara ulica poput Pokrovke ili Marosejke, samo što je pretvorena u pešačku zonu i u njoj se na sve strane prodaju suveniri i američka brza hrana.

Dodajte tome beskućnike koji se nikada ne kupaju i spremni su da od svakoga traže „sitninu“, najgore ulične muzičare (svaki početnik na tom poprištu smatra da će mu Arbat biti odskočna daska u uspešnoj muzičkoj karijeri), drečavi suveniri koje nećete naći nigde drugde u Rusiji jer se prave specijalno za Arbat, tj. drugim rečima, nemaju nikakvu vrednost.

Jedini pravi muzej u ovoj ulici (ne računaju se Muzej iluzija i Muzej sreće) je Muzej Aleksandra Puškina (kuća u kojoj je pesnik proveo nekoliko nesrećnih meseci) sa pogledom na zastrašujući Puškinov spomenik gde je pesnik prikazan sa ženom u odelu koje podseća na lutku sa svadbene torte. Sačuvana je prizemna kuća i klasični moskovski hram – to je sve što je ostalo od scene na slici Vasilija Polenova „Dvorište u Moskvi“. Prema tome, ako ste došli da vidite pravu Moskvu zađite u uličice oko Arbata – one su mnogo autentičnije.

Boljšoj teatar

Naziv „Boljšoj“ je poznat u celom svetu. Ulaznice za predstave u ovoj kultnoj ustanovi su na velikoj ceni.

Zdanje Boljšog teatra je više puta restaurisano. Poslednja restauracija je posebno diskutabilna. Naime, broj mesta je smanjen – nekada je bilo 2.100, a sada ih je 1.700. Nestali su i originalni bronzani kandelabri. Ali to nisu jedini problemi.

Ulaznica u Boljšom teatru zvanično može koštati oko 15 dolara, ali zbog preprodavaca njena cena može da poraste do nekoliko stotina, pa čak i hiljada dolara. Administracija Boljšog teatra ne može da kontroliše ovu pojavu. Česti posetioci kažu da pojedini gledaoci od lustera ne vide dobro ekran sa titlovima. Hor i orkestar su nezgodno smešteni iza gledalaca. Bučan sistem ventilacije kvari čuvenu akustiku.

Ako ste zagriženi ljubitelj opere i baleta, verovatno znate da pojedini drugi teatri ruske prestonice (na primer, Moskovski akademski muzički teatar ili Tatar „Nova opera“) često prikazuju isto toliko kvalitetne, a možda i kvalitetnije predstave. Prema tome, njih treba posetiti.

Georgij Manajev, Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Agencija „Moskva“ / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne


Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer

NIS dobitnik priznanja „Dobročinitelj“ za 15 godina doprinosa zajednici


Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova

Prema mišljenju mladih NIS lider u poslovanju na tržištu Srbije


Za razliku od Zapada, Moskva nikada neće „ukinuti“ nijednu stranu kulturu


Ostale novosti iz rubrike »