BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Patrijarh Jovan: Mi smo jedna porodica, koja pripada pravoslavlju

Patrijarh Jovan: Mi smo jedna porodica, koja pripada pravoslavlju
15.10.2018. god.


Patrijarh Antiohije i cijelog Istoka Jovan X, u pratnji patrijarha srbskog Irineja, boravi danas u Crnoj Gori, gdje će obići srpske svetinje.

Patrijarh antiohijski Jovan Deseti i patrijarh Irinej u Cetinjskom manastiru su se poklonili kivotu Svetog Petra Cetinjskog, ruci Svetog Jovana Krstitelja i čestici Časnog krsta Gospodnjeg.

Mitropolit je novinarima na Cetinju kazao da su neki mediji forsirali „potpuno lažljivu priču“ o dolasku patrijarha Irineja.

„Imamo i pismo premijera i predsjednik je pozvan, pošto je malo vremena, oni ne mogu pod Ostrog doći, ali su pripremili vidite koliku pratnju od strane države, tako da je to potpuno normalno“, naveo je Amfilohije, i poručio novinarima da ne potenciraju podjele, prenosi 
IN4S.

Mitropolit Amfilohije: Protiv smo mržnje i dioba

„Nemojte da stvarate diobe tamo gdje one ne postoje. Crkva je ona koja sjedinjuje, to je uloga crkve već 2.000 godina i nemojte da na osnovama crkve stvarate mržnje“, poručio je Amfilohije.

Komentarišući izjavu patrijarha Irineja da je položaj crkve u Crnoj Gori danas gori nego u vrijeme okupacije Osmanlija, a da je položaj Srba kao u vrijeme NDH-a, Amfilohije je naveo da je to patrijarh SPC saopštio u kontekstu protjerivanja sveštenstva SPC.

Amfilohije kaže da za 30 monaha, monahilja i sveštenika SPC, nije odobren boravak u Crnoj Gori.

„Nikada to u Crnoj Gori nije bilo da se izbacuju sveštenicu, to je on rekao, zato što to danas rade neki koji ne vole crkvu, ili stvaraju neku lažnu crkvu“, kazao je Amfilohije.

Mitropolit Amfilohije je kazao da su u Cetinjski manastir dolazili i ostali pravoslavni patrijarsi – carigradski, moskovski, jerusalimski i antiohijski.

„A evo sada blagoslov Božiji i vaš dolazak u ovaj kraljevski grad. Veliki dar Božiji koji ste nam donijeli kao svjedok najstarije među najstarijim hrišćanskim crkvama, antiohijske patrijaršije, blagoslov velikih vaših prethodnika, posebno Svetog Jovana Zlatoustoga, čiju liturgiju svaki dan služimo„, rekao je mitropolit Amfilohije.

On je kazao da posle jerusalimske crkve, majke svih crkava, antiohijska crkva patrijaršija zauzima drugo mjesto u sveukupnom hrišćanstvu, pa i u pravoslavlju.

„Cjelivali smo mošti svetoga Petra Cetinjskoga koji nosi ime Petra koji je utemeljio crkvu Svete antiohije, kao i dio časnoiga krsta gospodnjega, desnu ruku Sv Jovana Krstitelja, koja je krstila Gospoda u rijeci Jordanu, pa evo i sada cjelivamo Vašu ruku svetu, kojom ste nam donijeli blagoslov crkve Svetog Petra i Pavla iz velike Antiohije“, rekao je mitropolit Amfilohije.

To je, prema njegovim riječima, veliki blagoslov za sve, za kraljevski grad, hram, za Crnu Goru, malu po prostoru, ali koja je iznjedrila velike mučenike i svetitelje kroz istoriju

„Ovdje su mošti nasljednika Svetoga Save, Arsenija, Svetog Vasilija, Svetog Stefana Piperskog, Simeona Dajbabskog, dvojice sveštenika mučenika i 40 đaka mučenika u Podgorici u Momišićima. Sve te mošti, zajedno sa nama se raduju vašem dolasku, jer su postale mošti upravo jer su ti svetitelji slijedili put koji su naučili od vaših prethodnika Sv. Petra i Pavla i Sv. Jovana Zlatoustog“, naveo je mitropolit Amfilohije.

On je rekao da su spremni da iznad Cetinjskog manastira grade i hram Svete Trojice.

Patrijarh Jovan Deseti kazao je da je, kada je stigao u Manastir vidio ljubav.

„Vidjeli smo ljude koji su srećni, i sveti oci, sveštenici, monasi i narod„, rekao je Jovan Deseti.

On je, kako je naveo, osjetio da mu je svačije lice poručivalo „Dobrodošao naš brate“.

„Tako sam osjetio da njihovo lice kaže „Dobrodošao naš brate u Hristu kod nas“. Ovom posjetom vidjeli smo da smo jedna porodica, da pripadamo jednoj porodici a to je naša zajednička pravoslavna„, kazao je patrijarh Jovan Deseti .On je rekao da su svi srećni što su došli u Crnu Goru.

„Ovo je naša mirna posjeta, da svedočimo da smo braća, da imamo ljubav, da smo jedna porodica koja pripada pravoslavlju„, poručio je Jovan Deseti.

Kako je naveo, sve je to jedna porodica, „i ništa ne može da nas udalji jedne od drugih“.

„Kroz istoriju smo imali dobar odnos sa srbskom crkvom. Mi bodrimo vašu crkvu i braća smo u Hristu i to nije od sada nego oduvijek“, rekao je Jovan Deseti.

Kako je naveo, Crna Gora je iznjedrila mnogo mučitelja i svetitelja.

„Zajednica je naša vjera i to što smo jednako u Hristu“, zaključio je antiohijski patrijarh.

Patrijarh Irinej: Mi smo jedan narod, iako smo podijeljeni

Irinej je kazao da se raduje što je u Crnoj Gori zajedno sa Patrijarhom antiohijskim Jovanom.

–Bio sam prije 1969/1970 godine upravnik u Ostrogu, te sam tada imao priliku da posjetim gotovo cijelu Crnu Goru iz koje je i moja majka porijeklom, tako da imam bliskost sa Crnom Gorom. Raduje me što je sadašnja Crna Gora u odnosu na tadašnju u pogledu Crkve nešto što je normalno za Crnu Goru, da ima živu Crkvu, da ima sveštenstvo, monaštvo. Posebno me raduje što sam u prilici da budem ovdje zajedno sa patrijarhom antiohijskim, patrijarhom drevne hrišćanske apostolske Crkve koji nam svima donosi blagoslov svoj i njegovu želju da u našem narodu vladaju sloga, mir i ljubav, ono što je normalno jer smo jedan narod, iako smo podijeljeni. Ali to ne znači da smo razdijeljini. Treba jedni druge da pomažemo i da budemo narod kakav Gospod i naša istorija očekuje i želi, poručio je Irinej.

Nakon Cetinja svečana delegacija će obići manastir Ostrog.

Dolazak u Saborni hram Hristovog vaskrsenja u Podgorici planiran je za 16 sati, gdje će takođe biti služena Doksologija i blagosiljanje vjernika.

Antiohijsku Crkvu su osnovali apostoli Petar i Pavle. Nakon stradanja svetog Arhiđakona Stefana u Jerusalimu, vjerni onoga vremena su, po blagoslovu apostola Petra, stigli u Antiohiju i tamo osnovali Crkvu 47. godine po Rođenju Hristovom. Upravo u Antiohiji su vjernici po prvi put nazvani hrišćanima. Od tada do danas ova Crkva dala je mnoge svetetilje, ispovjednike, podvižnike, bogoslove i mučenike.

Među njima najpoznatiji su sveti apostol Luka, sveti Ignjatije Bogonosac, sveta Tekla, sveti Jefrem i Isak Sirin, sveti Jovan Damaskin…

Patrijaršija Antiohijska danas ima jurizdikciju u Antiohiji, Siriji, Arabiji, Kilikiji, Iveriji, Mesopotamiji i na cijelom Istoku, kako i stoji u tituli Blaženjejšeg patrijarha Jovana X, a njegovo sjedište je u Damasku.

Kako se radi o veoma stradalnoj crkvi izloženoj kontinuiranim progonima, veliki broj vjernika je emigrirao, što je Antiohijsku Crkvu učinilo najbrojnijom Pravoslavnom crkvom u dijaspori, naročito u Sjevernoj i Južnoj Americi.

Ovo je još jedna istorijska posjeta predstojatelja neke pomjesne Pravoslavne crkve Crnoj Gori, čime se pravoslavnim vjernicima i pravoslavnim eparhijama u Crnoj Gori i Mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju ukazuje dostojanstvo, poštovanje i veliki ugled u pravoslavnom svijetu.

IN4S

 


  • Izvor
  • Sa dočeka ispred Sabornog hrama, foto: IN4S.net/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Napadačima na Crocus Citi Hall iz Ukrajine su prebačene velike sume novca, saopštio je ruski istražni komitet.


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne


Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer

NIS dobitnik priznanja „Dobročinitelj“ za 15 godina doprinosa zajednici


Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova


Ostale novosti iz rubrike »