BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Lukić: Odbrana uspela tokom suđenja da pobije glavne elemente optužnice

Lukić: Odbrana uspela tokom suđenja da pobije glavne elemente optužnice
22.11.2017. god.


Haški tribunal saopštiće prvostepenu presudu nekadašnjem vrhovnom komandantu Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću koji se tereti za genocid nad muslimanima i druge ratne zločine. Izricanje presude je zakazano za 10 časova u sudnici 1 Haškog tribunala, a do poslednjeg momenta se neće znati da li će Mladić prisustvovati izricanju presude. To zavisi od njegovog zdravstvenog stanja.

Pravna bitka između tužilaštva i Mladićeve odbrane trajala je tri i po godine, a advokat Saša Lukić, jedan od branilaca optuženog generala Mladića, sumira za „Politiku” najvažnije argumente o kojima se raspravljalo u sudnici.

Suština optužbe bila je da dokaže genocid u Srebrenici 1995. godine, a novi momenat u optužbi protiv Mladića bio je stavljanje na teret navodnog genocida i u Prijedoru, u aprilu 1992. godine. Tužilaštvo se pored ovog fokusiralo i na opsadu Sarajeva tokom ratnih godina. Lukić smatra da je odbrana uspela tokom suđenja da pobije glavne elemente optužnice i da, zahvaljujući novim svedocima i dokazima, rasvetli mnoge loše događaje koji su se, dogmatski, pripisivali srbskoj strani u ratu.

Kao jedan od glavnih argumenata, zbog kojih smatra da bi Mladić trebalo da bude oslobođen, Lukić navodi činjenicu da general Mladić nije ni bio na području šire okoline Srebrenice u vreme kada su počela prva ubistva u julu 1995. Svedoci su potvrdili da je Mladić 13. jula doputovao u Beograd na sastanak sa predstavnicima međunarodne zajednice. Tom sastanku su prisustvovali međunarodni posrednici Jens Stoltenberg, Jasuši Akaši, Karl Bilt i Rupert Smit, dok je sa srpske strane, pored Mladića, prisustvovao i Slobodan Milošević.

- Tog dana su počela prva ubistva u hangaru za voće u Kravicama, gde su se nalazi muslimanski zarobljenici, a da Mladić nije ni znao za to – objašnjava Lukić.

On je dodao da je magacin voća obezbeđivao MUP Republike Srpske, nad čijim pripadnicima Mladić nije imao nikakve ingerencije. Vojnici koji su bili pod njegovom komandom su se tada nalazili mnogo dalje.

Troipogodišnja pravna bitka Haškog tužilaštva i Mladićeve odbrane danas dobija epilog – presudu Haškog tribunala.

On objašnjava da se Mladić iz Beograda u Republiku Srpsku vratio 17. jula 1995, a da je komandu nad vojskom u tim danima imao njegov zamenik Manojlo Milovanović.

Odbrana je tokom postupka izvela i svedoka čiji iskaz je pobio iskaz svedoka tužilaštva Momira Nikolića koji je rekao da mu je Mladić jednom prilikom gestikulirao rukom da će pobiti muslimane u okolini Srebrenice. Svedok odbrane je rekao da Nikolić nikada nije ni pričao sa Mladićem i da uopšte nije mogao da ima takav odnos sa njim.

Srebrenica je, tvrdi Lukić, bila potpuno prazan grad 11. jula 1995. Akcija Vojske RS imala je naziv „Krivaja 95“ i ona je planirana da bi Srebrenicu svela na uže gradsko jezgro kako bi onemogućila pripadnike 28. divizije BiH da izvode diverzije na teritoriji RS. Prethodno je bilo dogovoreno da Srebrenica postane demilitarizovana zona, a uprkos tome ti isti vojnici su bili naoružani pešadijskim i artiljerijskim oružjem.

Kada je počela akcija Vojske RS, lokalno stanovništvo, stariji ljudi, žene i deca su potražili utočište kod holandskog kontingenta Unprofora, u Potočarima. Vojno sposobno muslimansko stanovništvo je u tom trenutku bilo u sastavu 28. divizije Armije BiH i oni su pokušavali da se od Srebrenice probiju ka Tuzli.

Lukić objašnjava da je najveći broj muslimana na tom području, zapravo, stradao u tom proboju. Na osnovu dokumenata, koje su branioci Mladića pribavili, odbrana smatra da je razbila predmet najvećeg sporenja u vezi sa događajima u okolini Srebrenice. To je broj stradalih.

Lukić objašnjava da je, na osnovu izjava samih boraca koji su svedočili u postupku, utvrđeno da je u tom proboju poginulo između 4.500 i 6.000 ljudi.

– U koloni koja se probijala od Srebrenice ka Tuzli nalazilo se oko 12.000 do 14.000 ljudi, mnogi su stradali u borbama sa srbskim snagama, dok smo pronašli i svedočenja koja govore i o njihovim međusobnim sukobima. Naime, glavnokomandujući su terali neke Bošnjake da idu ispred kolone i raščišćavaju minska polja kako bi kolona mogla da prođe i u tim akcijama je mnogo muslimana i poginulo – objašnjava Lukić.

Takvi detalji se nalaze u pisanim svedočenjima koje su organi bezbednosti Armije BiH uzeli od preživelih u proboju. Do tih svedočenja je došla odbrana Ratka Mladića i predala ih Haškom tribunalu.

Lukić objašnjava da se time pobila glavna teza tužilaštva da je u okolini Srebrenice sistemski ubijeno 7.500 ljudi.

Branilac ne negira da su se dešavali zločini u okolini Srebrenice, ali, na osnovu uvida u dokaze i saslušanja svedoka, smatra da genocida nije ni bilo.

– Pre svega, za genocid je potrebno dokazati nameru, što tužilaštvo u ovom slučaju nije uspelo da dokaže. Mislim da su se zločini dešavali iz osvete za prethodno ubijeno srbsko stanovništvo u okolini Bratunca, a ne iz navodne želje za sistematskim uništenjem muslimanskog stanovništva – kaže Lukić.

Što se tiče navodnog genocida u Prijedoru, Lukić objašnjava da je u aprilu 1992. godine, Vojska RS tražila od stanovništva da preda oružje. Kada se oružje predavalo, došlo je do sukoba, posle kojeg su mnogi stanovnici ovog područja odvedeni u logore Trnopolje, Omarska i Keratem.

Odbrana Mladića tvrdi da je problem u ovom delu optužnice to što je tužilaštvo uzelo kao relevantno veštačenje Međunarodne organizacije za ekshumaciju i identifikaciju (ICMP). Naime, Lukić objašnjava da ova organizacija ne može da utvrđuje uzrok smrti, već samo da identifikuje stradale.

Dušan Telesković,
Politika



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne

Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer


NIS dobitnik priznanja „Dobročinitelj“ za 15 godina doprinosa zajednici

Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova


Prema mišljenju mladih NIS lider u poslovanju na tržištu Srbije


Ostale novosti iz rubrike »