BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sjaj tračanskog zlata

02.10.2013. god.


317 sjajnih eksponata čini izložbu Trakijsko zlato iz Bugarske, koja se održava u Moskvi u Istorijskom muzeju od 1. oktobra do 30. novembra. Eksponate je dalo sedam bugarskih muzeja i privatni kolekcionari. To je najveća izložba arheoloških spomenika vezanih za istoriju drevne Trakije koja je ikada održana u Rusiji.

Od Dnjepra do Egejskog mora – takvu ogromnu teritoriju drevni Tračani su zauzimali pre 2-3 hiljade godina. Oni su se smatrali veštim zemljoradnicima i stočarima, hrabrim ratnicima i lovcima. Imali su svoja predanja, na primer o volšebnim konjanicima. Ali kada su na njihove teritorije došli Grci, Tračani su primili i grčku mitologiju i bogove i heroje. Govori koordinator izložbe Kiril Firsov.

- Grčka mitologija je ušla u tračansku u prerađenom vidu. Grčki bog Dionis je bio podeljen na boga sunca i boga vatre. Orfej koji je prvo bio grčki lik, postao je tračanski heroj, i čak su Grci počeli da ga nazivaju Tračanin Orfej.

Naravno, mitološki likovi su predstavljani na posuđu, nakitu, dragocenim oklopima, mačevima i drugim predmetima. Ali najefektniji obrasci tračanske umetnosti su nesumnjivo ritoni – posude u obliku roga čija osnova je napravljena u formi glava heroja tračanskih legendi. Riton je u suštini simbol tračanske kulture koji ih je pratio u svakodnevnom životu i zagrobnom svetu.

Posetioci izložbe koji se prvi put upoznaju sa umetnošću drevnih Tračana mogu da pomsile da se ovaj drevni narod bukvalno klanjao zlatu. Tako su smatrali još drevni Grci i često su sa podsmehom nazivali Tračane „sjajnim“. A po rečima poznavaoca tračanske kulture i istorije, kustosa bugarskog Fonda Trakija Ivana Marazova, zlato Tračani nisu prosto obožavali, već je ono ukazivalo na njihov socijalni status.

Većina predmeta na izložbi su slučajni pronalasci, a ne rezultat ciljanih arheoloških iskopavanja grobnica u kojima su bili sahranjeni znatni ljudi i voždovi u okruženju ogromne količine dragocenosti. Grobnice su nažalost pokradene još u drevna vremena. A blago se do danas nalazi na teritoriji bivše Trakije. Sve zahvljaljujući tome što su trakijske vođe imale zanimljiv običaj, govori koordinator izložbe Kiril Firsov.

- Trakijski car je imao jednu obavezu koja je potvrđivala njegovo carsko dostojanstvo. On je imao obavezu da zakopa neko blago, a još bolje da nađe neko blago. Nekome je polazilo za rukom da nađe, a nekom ne. Ali zakopavali su sigurno, zato što ih mi do danas nalazimo.

Svih 317 predmeta govore o fantastičnom nivou kulture, civilizacije, umetnosti, koja je već pre tri hiljade godina bila na zemlji, rekao je ministar kulture RF Vladimir Medinski na svečanom otvaranju izložbe.

Tatjana Zavjalova,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: Golos Rossii/ vostok.rs


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sukob bi mogao da odvuče Evropu „u ponor“, upozorio je mađarski premijer


I Teheran i zapadni Jerusalim umanjili su značaj ovog događaja

Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba izjavio je da je to poruka koju je preneo američkom kolegi Entoniju Blinkenu


Kijevu je hitno potreban novi paket pomoći SAD ili će se verovatno slomiti pod pritiskom Rusije, izjavio je Vilijam Berns

Navodno je aktivirana protivvazdušna odbrana u nekoliko provincija Islamske Republike


Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Ostale novosti iz rubrike »