BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ni lud ne bi išao na sud

Ni lud ne bi išao na sud
11.04.2008. god.

Dogovor crnogorskog i hrvatskog premijera Mila Đukanovića i Iva Sanadera da se otvoreno pitanje Prevlake između Crne Gore i Hrvatske riješi pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu je najlakši način da se ona izgubi, ocijenio je za "Dan" publicista Vasko Kostić.
- To je najlakši način, jer će većina u crnogorskom parlamentu, kao i uvijek poslušati ono što gazda naredi - objašnjava Kostić.
Kostić naglašava da je od momenta kada je Đukanović bio na frontu u maskirnoj uniformi da da podršku u napadanju, jer se Crna Gora brani u Dubrovniku, kod hrvatskog naroda nastalo ogorčenje protiv njega.
- Da ne bi odgovarao pred haškim tribunalom platio je visoku cijenu, ali onim što nije njegovo i nije nikom njegovom pripadalo. Nažalost, taj dokument nije dostupan i neće biti, a ta cijena je Prevlaka - kaže Kostić.
On podsjeća da je njemu ta stvar bila poznata od ranije i sudbina Prevlake, jer je još 1989. godine, prije početka ratnih zbivanja pismeno upozorio ondašnje centralne komitete šta će se desiti. Međutim, napominje Kostić, preko toga se prešlo.
Lider Srpske liste Andrija Mandić kazao je da se najoštrije protive Đukanovićevom sporazumu sa hrvatskim vlastima da se spor oko Prevlake iznese na međunarodnu arbitražu.
- Sigurni smo da je rezultat te navodno nepristrasne arbitraže unaprijed dogovoren i da se radi o načinu da se naša Prevlaka preda drugoj državi, sa kojom smo nedavno ratovali - poručio je Mandić, upozoravajući na opasne posljedice te ideje po bezbjednost čitave Boke.
Mandić je pozvao sve poslanike, bez obzira kojoj partiji pripadaju da ustanu u interesu svoje zemlje i da se suprotstave pomenutom sporazumu te da se on obori u Skupštini. Podsjeća da su tokom kampanje upozoravali da se radi o nekoliko ozbiljnih stvari koje će Crnoj Gori nanijeti dugoročnu štetu.
- Đukanović za potrebe pojedinih krugova iz međunarodne zajednice mora da prizna nezavisnost Kosova, uvede našu zemlju u NATO bez referenduma, završi sa rasprodajom najvažnijih resursa i za početak treba da preda Prevlaku Hrvatskoj. Zauzvrat sudski proces u Bariju će se nalazi u arhiviranom stanju - smatra Mandić.
Kako ova vlast i Đukanović nose ogromne hipoteke iz prošlosti, pribjegli su Međunarodnom sudu u Hagu jer nemaju legimitet i kredibilitet da pregovaraju sa Hrvatima oko Prevlake, kaže funkcioner Pokreta za promjene Emin Duraković. Tvrdi da bi kroz pregovore i te kako mogli izvući bolje pozicije i linije za državu.
- Plašimo se da će te hipoteke iz prošlosti i nedostak pregovaračkog kredibiliteta u procesu razgraničenja i potencijalno se negativno odraziti na ishod razgraničenja na kopnu i na moru - istakao je Duraković. On podsjeća da je PzP predlagao da se prvo ide na soluciju mirnog razrješenja sporova, gdje bi Crna Gora u direktnim pregovorima sa Hrvatskom, uzimajući u obzir sve istorijske i katastarske činjenice vezane za razgraničenje na kopnu ušla i u proces razgraničenja na moru.

Kovačević: Više nije moglo

Crna Gora je mnoga pitanja sa Hrvatskom uspješno riješila i ne vidim razlog da tako ne bude i ubuduće, tvrdi portparol Demokratske partije socijalista Rajko Kovačević, navodeći da rješavanje Prevlake vide kao zatvranje još jednog od otvorenih pitanja sa tom državom.
- Privremeni sporazum treba zamijenity trajnim. Đukanović i Sanader su dogovorili da odluku o Prevlaci donese Međunarodni sud na način što će se formirati zajednička komisija dvije Vlade, zatim da se od parlamenata dobije mandat za rješavanje pitanja i kroz pripremu dovede ovo pitanje pred sud u Hagu. To je po nama optimalan pristup - uvjeren je Kovačević. Poručuje da Crna Gora ne duguje nikom ništa i smatra da ima argumente. Uvjeren je će sud donijeti pravedno rješenje koje će poštovati dvije zemlje.

Loše

Profesor na Univerzitetu u Rimu Miodrag Lekić u kolumni u našoj novini nedavno je istakao da se čini da najava hrvatskog i crnogorskog premijera, da se pitanje Prevlake odluči na Međunarodnom tribunalu pravde, nije u ovom trenutku interes crnogorske države, odnosno njenih građana. Lekić je naveo da bi sud u Hagu trebalo da bude posljednja instanca u rješavanju tog pitanja i to nakon što se iscrpe sva politička i diplomatska sredstva.
- Dobro se zna da sudovi po svojoj prirodi uvijek polaze od formalnih aspekata koji u ovom slučaju ne idu na ruku Crnoj Gori. Na drugim suštinskim razlozima treba da se zasnivaju crnogorski argumenti o Prevlaci, dakle na stanovištu o prirodnoj granici, odnosno stavu da su zaliv Boke kotorske i Rt Oštro nedjeljiva prirodna cjelina - istakao je Lekić. Otvaranje bilateralnih pregovora sa Hrvatskom oko Prevlake, ukazao je Lekić, ne znači pogoršavanje odnosa sa susjedom i da je za očekivati da bi demokratska Hrvatska, čiji je predsjednik i počasni Podgoričanin trebalo da ima razumijevanje za legitimne pretenzije Crne Gore da bude jedini vlasnik ulaznih vrata svoje kuće.
- Zato nam se čini da povodom Prevlake treba započeti ozbiljnu i kompetentnu diplomatsku inicijativu, umjesto aktiviranja propagadnog domaćeg hora da je opredjeljenje za sud "mudar državnički potez" - iznio je Lekić.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predsednik Ebrahim Raisi uputio je oštro upozorenje zapadnom Jerusalimu


Ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba objasnio je da ukrajinski konzolati više neće služiti borbenim muškarcima koji borave u inostranstvu

Estonski ministar unutrašnjih poslova Lauri Laanemets je ranije takođe predložio da se Ruska pravoslavna crkva označi kao teroristička organizacija


Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu podelio je najnovije procene kijevskih žrtava na bojnom polju

Snage Moskve su oslobodile još nekoliko naselja u Donbasu, rekao je Sergej Šojgu


Navodi zapadnog Jerusalima izazvali su egzodus zapadnog novca iz važne humanitarne agencije


Ostale novosti iz rubrike »