BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nezavisnost Kosova - šta s Republikom Srpskom

Nezavisnost Kosova - šta s Republikom Srpskom
14.02.2008. god.

Najava proglašenja nezavisnosta Kosova u centru je pažnje u Republici Srpskoj: zvaničnici u Banjaluci ističu da neće priznati Kosovo, a nevladine organizacije - da će tražiti otcepljenje RS.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da u slučaju jednostranog proglašenja nezvisnosti Kosova "mogu da se razviju različite ideje i kod drugih", dodajući da institucije RS veoma pažljivo prate situaciju na Kosovu.

Dodik je na konferenciji za novinare rekao da RS neće priznati eventulanu nezavisnost Kosova i da će preko svojih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH sprečiti da to učine državni organi BiH.

Događaji oko Kosova i moguće izdvajanje južne srpske pokrajine, danas je bila tema i sastanka nevladinih organizacija RS, koju uglavnom čine boračke kategorije stanovišntva, studneti i penzioneri, koji su saopštili da će, ukoliko Evropska unija prizna jednostranu nezavisnost Kosova, tražiti od parlamenta RS da proglasi samostalnost RS.

Predsedavajući nevladinih organizacija, okupljenih u Srpskom pokretu nevladinih asocijacija (Spona), Branislav Dukić, rekao je novinarima da će ta asocijacija, takođe, tražiti da se prenete nadležnosti s entiteta na državni nivo vrate ukoliko bilo koja od zemalja bivše Jugoslavije prizna nezavisnost Kosova.

Dukić je rekao da je Spona u stalnom zasedanju i da prati dešavanja na Kosmetu.

I predsednik Srpske radikalne stranke Milanko Mihaljica je na konferenciji za novinare rekao da će od Skupštine RS tražiti da se održi vanredno zasedanje ukoliko bude doneta jednostrana odluka o proglašenju nezavisnosti Kosova.

U RS se slažu u oceni da su na sceni dvostruki aršini međunarodne zajednice, koja na jednoj strani dozvoljava nacionalnoj manjini, kosovskim Albancima, da proglase samostalnost, dok to pravo ne dozvoljava Srbima u BiH, odnosno RS da bude samostalna.

Dodik je istakao da će poslanici Saveza nezavisnih socijaldemokrata, najjače vladajuće stranke u RS, čiji je predsednik, danas uputiti zahtev parlamentu BiH da se institucije BiH jasno odrede da li je za njih RS ustavnopravna kategorija, odnosno trajan entitet u BiH.

Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci podsetio da u organima BiH nikada nije verifikovan Dejtonski mirovni sporazum, zaključen novembra 1995. godine.



  • Izvor
  • Mondo
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sukob bi mogao da odvuče Evropu „u ponor“, upozorio je mađarski premijer


I Teheran i zapadni Jerusalim umanjili su značaj ovog događaja

Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba izjavio je da je to poruka koju je preneo američkom kolegi Entoniju Blinkenu


Kijevu je hitno potreban novi paket pomoći SAD ili će se verovatno slomiti pod pritiskom Rusije, izjavio je Vilijam Berns

Navodno je aktivirana protivvazdušna odbrana u nekoliko provincija Islamske Republike


Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Ostale novosti iz rubrike »