BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Lajčak promijenio način odlučivanja u Savjetu ministara BiH

Lajčak promijenio način odlučivanja u Savjetu ministara BiH
20.10.2007. god.

SARAJEVO, 19. OKTOBRA Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak nametnuo je danas odluku kojom se donose izmjene i dopune Zakona o Savjetu ministara BiH, od Parlamentarne skupštine BiH zatražio da izmijeni poslovnik o radu oba doma, a političkim liderima uputio poziv da uspostave strukturirani mehanizam s ciljem bolje koordinacije reformskih procesa.

"Današnje mjere ne znače ukidanje ničijih prava ni ovlaštenja, jer jedini koji se mogu smatrati ugroženim jesu oni koji misle da je njihovo pravo da spriječe ovu zemlju da normalno funkcioniše", rekao je Lajčak na konferenciji za novinare u Sarajevu.

Glavne promjene odnose se na pravilo kvoruma na sjednicama Savjeta ministara BiH, tako da ovaj organ može održati sjednicu kad god je prisutna većina njegovih članova.

Izmjene su nametnute i u domenu procesa donošenja odluka u Savjetu ministara BiH na način da odluke o određenim pitanjima mogu biti donesene većinom glasova prisutnih članova i koji glasaju, dok takva prosta većina za konačnu odluku Savjeta ministara treba da uključuje samo po jednog predstavnika svakog konstitutivnog naroda, a ne dva predstavnika, kako je to do sada bio slučaj.

"Tako će biti olakšano odlučivanje, jer će Savjet ministara moći da donosi odluke čak i ako manjina ministara odluči da ne prisustvuje sjednici i na taj način će sistem funkcionisati i u ovako narušenom političkom okruženju", objasnio je Lajčak.

On je dodao da mu se na neefikasnost Savjeta mninistara BiH žalio lično i predsjedavajući Savjeta Nikola Špirić.

Druga mjera visokog predstavnika odnosi se na instrukcije koje je uputio zajedničkom Kolegijumu Parlamentarne skupštine BiH i prema kojima do 1. decembra moraju biti usvojene izmjene i dopune poslovnika o radu oba doma parlamenta BiH.

Te izmjene se traže u tri oblasti, a prva je poznata kao "entitetsko glasanje", gdje Ustav BiH propisuje da većina glasova za donošenje odluke podrazumijeva najmanje i trećinu glasova predstavnika izabranih sa teritorije svakog entiteta.

"Postojeći poslovnici o radu tumače to kao jednu trećinu izabranih poslanika iz svakog entiteta, umjesto trećine onih koji glasaju iz svakog entiteta", istakao je Lajčak.

Druga izmjena tiče se potrebe rješavanja pitanja kvoruma za održavanje sjednice Predstavničkog doma parlamenta BiH, gdje Ustav jednostavno utvrđuje kvorum kao većinu svih članova Predstavničkog doma, 22 od 41.

"Prema postojećem Poslovniku postoji dodatni zahtjev da sjednici prisustvuje najmanje 10 članova iz Federacije BiH i pet iz Republike Srpske, a to tumačenje dozvoljava malom broju članova da jednostavno spriječi održavanje sjednice Doma naroda tako što ne dođu na svoj, inače, odlično plaćen posao", rekao je Lajčak, dodajući da se to "više ne može tolerisati".

Treća oblast izmjena tretira način odlučivanja kolegijuma oba doma parlamenta BiH.

Ustav BiH propisuje da je uloga predsjedavajućeg i njegovih zamjenika da, radeći kao komisija, nastoje da postignu saglasnost o odluci koja nije mogla dobiti takozvanu entitetsku većinu.

"Međutim, prema postojećem Poslovniku, nakon usklađivanja i ukoliko postigne saglasnost, Kolegijum vraća zakon parlamentu na još jedno glasanje u prvom krugu, što nije ništa drugo nego birokratski mehanizam odgađanja, koji je već napravio zastoje pri donošenju Zakona o negiranju genocida, Zakona o poljoprivredi i Zakona o vinu, te izmjenama i dopunama Zakona o privremenom raspolaganju državnom imovinom", naglasio je visoki predstavnik.

Lajčak je upozorio da, ukoliko parlament BiH ove izmjene ne donese do 1. decembra, on lično će biti primoran da ih nametne.

Posljednja mjera koju je Lajčak danas realizovao odnosi se na pitanja koordinacije unutar vladajuće kolacije.

"Riječ je o mom pozivu političkim liderima da uspostave strukturirani mehanizam u koji će biti uključeni svi koalicioni partneri i predstavnici institucija s ciljem obezbjeđivanja bolje koordinacije aktivnosti u okviru provođenja reformi i pronalaženja kompromisa koji obezbjeđuje zajedničke stavove i zajednički interes", rekao je Lajčak i dodao da će detalje ovog mehanizma iznijeti u pismu liderima stranaka koje su formirale vladajuću koaliciju na nivou BiH.

Prema njegovim riječima, današnja odluka, zahtjev i poziv za uspostavljanje sistema bolje koordinacije izvršne i zakonodavne vlasti nisu usmjereni ni protiv jednog naroda ili entiteta i usklađeni su sa Ustavom BiH.

"Ovo je početak procesa kojim ću nastaviti da radim na efikasnijem provođenju Dejtonskog sporazuma i jačanju funkcionalne države", rekao je Lajčak.

On je objasnio da su današnje mjere samo prvi set njegovih budućih aktivnosti zasnovanih na bonskim ovlaštenjima, što ne isključuje mogućnost da naredni koraci budu usmjereni i direktno protiv svih koji blokiraju demokratske i reformske procese u BiH i guše evropsku perspektivu ove zemlje i njenih građana.

Lajčak je podsjetio da je međunarodna zajednica u junu ponovila svoju apsolutnu privrženost Dejtonskom sporazumu i jasno stavila do znanja da neće tolerisati nikakve pokušaje podrivanja Dejtonskog sporazuma.

"Ovo je samo početak pozitivnog procesa koji vodi prema boljoj funkcionalnosti ove države, procesa koji je od vitalnog intersa za građane BiH", naglasio je Lajčak.



  • Izvor
  • SRNA
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sukob bi mogao da odvuče Evropu „u ponor“, upozorio je mađarski premijer


I Teheran i zapadni Jerusalim umanjili su značaj ovog događaja

Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba izjavio je da je to poruka koju je preneo američkom kolegi Entoniju Blinkenu


Kijevu je hitno potreban novi paket pomoći SAD ili će se verovatno slomiti pod pritiskom Rusije, izjavio je Vilijam Berns

Navodno je aktivirana protivvazdušna odbrana u nekoliko provincija Islamske Republike


Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Ostale novosti iz rubrike »