BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Firma u kojoj svi žele raditi, a oni koji rade daju otkaz

Firma u kojoj svi žele raditi, a oni koji rade daju otkaz
14.07.2007. god.

Besplatna menza s indijskim, kineskim, meksičkim i vegetarijanskim specijalitetima, koje osmišljaju i pripremaju dokazani chefovi, također besplatne teretane, tereni za košarku i beach volleu, satovi yoge, hemijska čistionica, doktorski pregledi.
Potom poklon bon od 5000 dolara svakome tko se odluči na hibridno vozilo… ko ne bi želio raditi u firmi koja sve to nudi?

U posljednjem broju Fortune Magazina Google je proglašen najprivlačnijim mjestom za rad. “Mozgovi” iz cijelog svijeta sanjaju da postanu dijelom firme iz Mountain Viewa.

Poput magneta, na stolove menadžera iz Googlea svakodnevno stiže oko 1300 prijava za posao, od kojih tek njih petstotinjak mjesečno ostvari svoj san (danas ima oko 13000 zaposlenih).

Međutim, odnedavno Google osim gužve na ulaznim vratima, treba paziti i na izlaz. Naime, već je trećina od prvih 300 zaposlenih, koje je između 1998. i 2002. direktno izabrao osnivački dvojac, Larry Page i Sergey Brin, odlučila otići.
Uglavnom inženjeri i matematičari koji su unovčili svoje milionske dioničarske pakete i nestali, ko na Karibe, ko u nove poslovne pothvate. Ili oni koji su se s 32 ili 34 godine jednostavno osjetili starima, među agresivnim i maštovitim dvadesetogodišnjim genijalcima.

U Googleu vrlo ozbiljno shvaćaju da bi takva situacija mogla dovesti do erozije njihove, potpuno jedinstvene, poslovne kulture i institucionalnog znanja. Pa ipak, kako je većina veterana, iako govorimo o firmi koja još nije proslavila svoj deseti rođendan, već vrlo bogata, teško ih je zadržati povećanjem plaća ili broja dionica.

Kada su se 2002. godine dijelile dionice Googlea među zaposlenima dali su im simboličnu vrijednost od jednog dolara, 2004. su na berzi procijenjene na 80, a danas za svaku od njih treba izdvojiti čak 500 dolara.

Na početku su glavni ljudi u Googleu, svjesni da nakon svakog otkaza treba vremena i energije da se novi radnik uskladi s radnom okolinom, pokušavali učiniti sve da se ta tendencija smanji ili preusmjeri.Dodatna “maženja i paženja” poput jacuzzi kada, putničkih i drugih agencija spremnih da organiziraju putovanja, vjenčanja, karte za pozorište, katering i baby sittericu za tu večer. Skoro tri mjeseca godišnjeg odmora, 20% radnog vremena utrošenog na istraživanja po vlastitoj intuiciji i afinitetima. Nove rukovodeće pozicije, veća sloboda djelovanja, novi suradnici.

“Ne radi se o novcu, ni dioničarskim paketima, moramo ih pokušati zadržati nevjerojatnom radnom atmosferom, novim poslovnim izazovima, novim suradnicima i projektima”, izjavila je Stacy Sullivan, direktorica ljudskih resursa u Googleu, jedna od prvih 50 zaposlenih.

Google raste nevjerojatnom brzinom, uspjeh, bogatstvo, poslovne karijere, sve je ugurano u neku vrstu vremenskog koncentrata. U posljednjih nekoliko godina, Google je postao simbolom uspješnog spoja tehnologije i globalizacije, a vrlo je moguće da će u bliskoj budućnosti postati i nekom vrstom inkubatora, koji će svakodnevno izbacivati na tržište mlade, bogate, inventivne ljude. I što je još važnije, obilježene garancijom googleovske radne i životne filozofije.

Novi zaposleni u Google dolaze nakon već legendarnih ispitivanja i razgovora za posao. Na primjer, tokom proljetnih praznika kada se u Googleovom kampusu nađe stotinjak najboljih studenata s konkurentskih univerziteta Stanford i Berkley, kako bi izmjerili snage u “Google Gamesu”, takmičenjima poput slaganja Lego kocaka, puzzli, igricama posljednje generacije.



  • Izvor
  • Jutarnji list
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Danas je objavljen pismeni Komentar zvaničnog predstavnika ruskog ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove u vezi sa odobravanjem u PSSE zahteva Kosova za članstvo u Savetu Evrope. Komentar prenosimo u...

Kijevske snage se bore da obuzdaju Ruse zbog kašnjenja strane pomoći i nedostatka osoblja, navodi se u novinama


Neuspeh Zapada da obezbedi dovoljno oružja i novca jedini je razlog zašto Ukrajina trpi neuspehe, tvrdi predsednik

Vrhovni komandant NATO snaga za Evropu i zapovednik evropske komande američke vojske Kristofer Kavoli izjavio je da je NATO doneo odluku da pojača rezervne snage unutar misije na Kosovu...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Ostale novosti iz rubrike »