BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Авганистан: ту више ни Америка не може помоћи

Авганистан: ту више ни Америка не може помоћи
22.08.2014. год.


Ове јесени навршава се 13. година од почетка НАТО операције у Авганистану. Стручњаци, сумирајући резултате кампање, признају да је она претрпела пуни фијаско. Талибани, не само да нису разбијени, већ, напротив, јачају.

Уместо обећаног мира и развоја, Авганистан од присуства трупа НАТО добио је само додатне проблеме. Снаге ISAF напуштају земљу, остављајући за себом ратом опустошену привреду. Према речима стручњака, стопа незапослености је достигла 80%. Обични Авганистанци су приморани да раде на плантажама опијума или да се придружују милитантима, покушавајући да са оружјем у рукама дођу до средстава за живот, каже бивши председнички кандидат Авганистана Баз Мухамад Куфи:

Ове године, у Авганистану је засејан опијумски мак на 280.000 хектара земљишта. Ако људи буду имали могућност да зараде хлеб од поштеног рада, уверавам вас, да ни један Авфанистанац неће ићи путем наркотероризма. Они неће ићи ни међу Талибане.

Авганистански проблеми се осећају и у суседним земљама. Највећи је дрога. Током присуства НАТО трупа на авганистанској територији, производња наркотика је утростручена. У ствари, Авганистан је постао светски лидер у производњи опијата који кроз централно-азијске земље стижу у Русију и Европу. Таџикистан - земља која је на себе преузела терет прве препреке на путу трговине дрогом, сматра директор Агенције за контролу наркотика при председнику Таџикистана, генерал Рустам Назаров:

Ситуација око наркотика у Таџикистану, пре свега,зависи од стања у Авганистану. У последњих неколико година, приметно је повећање култивације опијумског мака, а тиме и производња опијума. Осим тога, данас су у порасту иусевинаркотика из групе канабиса.

Стручњаци верују да Таџикистан није једини циљ терористичких група, концентрисаних на северу Авганистана. Војни аналитичари признају да се профит од авганистанске трговине дрогом користи за финансирање активности терористичких организација у региону. У њиховом саставу се налазе многи имигранти из земаља Централне Азије. Пример тога су учестали инциденти на авганистанско-туркменистанској граници.

Дужина таџикистанско-авганистанске границе износи 1344 километара. У совјетско време њу је чувало 25 хиљада војника. После распада Совјетског Савеза, током 14 година, одговорност за јужне границе Таџикистана носила је оперативна група граничне војске РФ од 19 хиљада војника. Имајући у виду могуће претње, Душанбе се нада у помоћ партнера из ОДКБ.

Посматрачи сматрају, да ситуација у Авганистану може бити једна од централних тема разговора на самиту Шангајске организације за сарадњу. Ове јесени, домаћин самита ШОС биће Таџикистан.

Галим Фастхутдинов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: AP/Massoud Hossaini/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА