BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Америчка завера: Рушење Дејтонског споразума и јача контрола Срба

Америчка завера: Рушење Дејтонског споразума и јача контрола Срба
16.08.2014. год.
САД не одговара више „Дејтонски мировни споразум“ којим је дефинсана Федерација Босне и Херцеговине са Републиком Србском, односно БиХ као међународно призната држава два ентитета.

Од доношења „Дејтонског мировног споразума“ БиХ је систематски губила део по део државности, а ентитети државотворни статус. Попут Косова, БиХ је дефинисана као држава високог безбедносног ризика, почев од унутрашњих етничких противречности, преко тешке економксе ситуације, националистичког и верског екстремизма, све до огољених интереса САД, НАТО и дела ЕУ.

САД су током прошле зиме преко свог отправника у Сарајеву, а путем социјалних мрежа посредно стајале у социјалним и грађанским протестима. Истовремено, САД су врло јасно за смену Милорада Додика као председника РС. САД замерају председнику Додику за стварање чврстих веза са Србијом и Црном Гором, видећи у тим настојањима да Република Србска може једног дана да заигра на карту референдума и иступања РС из БиХ и повезивања са матицом. Дипломатија САД од 1995. године до данас на један заверенички начин активно ради на слабљењу како РС, тако и Федерације БХ. Није ни чудо што се појављују разни сценарији стварања трећег ентитета, односно ентитета са хрватском већином у Херцеговини. Међународна кризна група, која је била и остала параполитички огранак Стејт департмента и аналитичка база ЦИА у свом последњем извештају о БиХ под називом „Будућност Босне“ предлаже нову територијалну јединицу са хрватском већином. Документ објављен под снажним америчким утицајем и у великој мери одступа од свих досадашњих стратегија.

Овај став Међународне кризне групе је потреба нове дестабилизације Балкана. Кројење Босне и Херцеговине опет подстиче стварање концепта „Велике Хрватске”. Територије које би требало да припадају хрватском ентитету надовезују се на Републику Хрватску и имају излаз на море. Међународна кризна група је својим анализама отворила питање уставних промерна у БиХ што би током 2015. године на јубиларне две деценије од завршетка рата у БиХ и Дејтонског споразума представљало нову политичку реалност и можда нову међународну конференцију.

тај начи цео балкански регион и даље остаје „буре барута“. Поред тога, прекрајањем мапе дошло би до успоравања односа између Србије и БиХ, а на неки начин би се озваничио и бошњачки радикално исламски ентитет који би био заштићен од Турске. Хрватски део у Мостару би се одмах увезао са Загребом, јер херцеговачким Хрватима одговара да се одвоје од Бошњака. Међутим, то би одмах иницирало да се Бања Лука тешње повеже са Београдом, а да Сарајево и други бошњачки делови буду ближи Анкари. Американци рачунају и на то да НАТО буде дуже, дубље и директније у БиХ. У даљем директнијем утицају НАТО-а надовезује се Косово, Санџак и БЈР Македонија. Реч је, наиме, о директнијем геополитичком и војно-стратешком присуству САД и НАТО на Балкану, са посебном тенденцијом да се чвршће контролише Србија.

 

Аутор: Томислав Кресовић

 



  • Извор
  • БКТВ/ Магацин.орг


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА